Զինծառայությունից և զորակոչից խուսափածներին համաներում հայտարարելու նախագիծը համարվել է անհետաձգելի և կներկայացվի ԱԺ. Բադասյան
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը մանրամասներ է ներկայացրել զինծառայությունից և զորակոչից խուսափած անձանց համաներում հայտարարելու օրինագծի վերաբերյալ:
««Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի նախագիծն այսօր արժանացավ Կառավարության հավանությանը:
Նպատակ ունենալով հնարավորություն ընձեռել պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից, ինչպես նաև հայտարարված վարժական հավաքից և (կամ) զորահավաքային զորակոչից խուսափած անձանց Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական, սոցիալական, հոգևոր, մշակութային ոլորտներում զարգացման համար սեփական ավանդը ներդնելու կարևորությունը և առաջնորդվելով մարդասիրության և համերաշխության սկզբունքներով՝ Կառավարությունը որոշել է հանդես գալ համաներում հայտարարելու առաջարկությամբ:
Նախագծով առաջարկվում է համաներում հայտարարել մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ը ներառյալ (մինչև Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից պատերազմի սանձազերծումը) 27 տարին լրացած շարքային և 35 տարին լրացած պահեստազորի սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայությունից, ինչպես նաև հայտարարված վարժական հավաքից և (կամ) զորահավաքային զորակոչից խուսափած և Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի ՄԻԱՅՆ 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործություն կատարելու մեջ կասկածվող, մեղադրվող կամ դատապարտված անձանց նկատմամբ:
Մասնավորապես՝ նախագծով առաջարկվում է՝
1. համաներում հայտարարելով՝ պատժից ազատել այն անձանց`
ա. որոնք դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ կապված պատժի,
բ. որոնց նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, կամ պատժի կրումը հետաձգվել է,
գ. որոնք դատապարտվել են ազատությունից զրկելու հետ չկապված պատժի.
2. համաներում հայտարարելով՝ դադարեցնել պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատված անձանց նկատմամբ իրականացվող վերահսկողությունը:
Հատկանշական է, որ համաներման շահառու են դառնալու նաև նշված հոդվածի հիման վրա հետախուզման մեջ գտնվող անձինք: Այսինքն՝ նախագծում նախատեսվել է դրույթ առ այն, որ համաներումը կիրառվում է նաև մինչև այս օրենքն ուժի մեջ մտնելը հետախուզման մեջ գտնվող այն անձանց նկատմամբ, որոնք,
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ, մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ անձամբ կամովին կներկայանան քրեական հետապնդման մարմիններ, իսկ եթե գործը դատարանի վարույթում է` դատարան։
Նախնական տվյալներով, այս համաներման շահառուների թիվը կարող է լինել 5000 և ավելի։
Նախագծի համաձայն՝ համաներումը չի կիրառվելու`
1. այն անձանց նկատմամբ, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ, բացի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասից, հանցագործությունների կամ դատավճիռների համակցության կանոններով կարող են մեղադրվել, մեղադրվում են կամ դատապարտվել են նաև Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածով.
2. մինչև սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը հետախուզման մեջ գտնվող անձանց նկատմամբ, բացառությամբ այն անձանց, որոնք մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ անձամբ կամովին կներկայանան քրեական հետապնդման մարմիններ, իսկ եթե գործը դատարանի վարույթում է` դատարան.
3. այն անձանց նկատմամբ, որոնց դեպքում վերջին տասը տարվա ընթացքում`
ա. նշանակված պատժաչափը կրճատվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի` ներում շնորհելու մասին հրամանագրի կամ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, կամ
բ. որոնց պատիժը կրելուց ազատել են Հայաստանի Հանրապետության նախագահի` ներում շնորհելու մասին հրամանագրի կամ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա, կամ
գ. որոնց նկատմամբ քրեական հետապնդում չի իրականացվել, կամ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի համաներման ակտի հիման վրա:
4. այն անձանց նկատմամբ, որոնք Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 327-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքը կատարել են մեկ այլ գործով նշանակված՝ պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու կամ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու հիմքում սահմանված փորձաշրջանի ընթացքում։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը համարվեց անհետաձգելի և սահմանված կարգով կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողով»,- տեղեկացրել է Ռուստամ Բադասյանը:

Вопрос будет представлен в НС: правительство Армении объявляет амнистию в отношении уклонившихся от службы в армии
Проект закона «Об объявлении амнистии в отношении лиц, уклонившихся от призыва на срочную военную или альтернативную службу, тренировочного сбора или призыва на мобилизацию» сегодня, 8 апреля, удостоился одобрения правительства. Вопрос представил министр юстиции Рустам Бадасян.
"Имея целью предоставить возможность лицам, уклонившимся от обязательной военной или альтернативной службы, а также от объявленного тренировочного сбора и (или) призыва в армию, внести свой вклад в развитие экономической, социальной, духовной, культурной сфер Республики Армения, и руководствуясь принципами гуманизма и солидарности, правительство решило выступить с предложением объявить в их отношении амнистию", - отметил он.
Проектом предлагается объявить амнистию в отношении лиц, которым до 26 сентября 2020 года включительно (до развязывания Азербайджаном войны) исполнилось 27 лет, и которые уклонились от обязательной военной или альтернативной службы, офицеров запаса, достигших 35 лет, которые уклонились от объявленного тренировочного сбора и (или) призыва в армию, и лиц, подозреваемых в совершении преступления, предусмотренного только частью 1 статьи 327 Уголовного кодекса Армении. Проектом, в частности, предлагается:
1. Объявив амнистию, освободить от наказания лиц: а. которые были осуждены к лишению свободы; б. наказание в отношении которых условно не выполнено или отложено; г. которые приговорены к наказанию, не связанному с лишением свободы.
2. Объявив амнистию, прекратить контроль за лицами, условно-досрочно освобожденными от отбывания наказания. Примечательно, что бенефициарами амнистии станут также лица, находящиеся в розыске на основании указанной статьи. То есть, в проекте предусмотрено положение о том, что амнистия применяется также в отношении лиц, находящихся в розыске до вступления этого закона в силу, которые до 31 декабря 2021 года включительно лично добровольно явятся в органы уголовного преследования, а если дело находится в производстве суда, то в суд. По предварительным данным, число бенефициаров амнистии может составлять 5000 и более человек. Согласно проекту, амнистия не будет применяться:
1. В отношении лиц, которые по состоянию на день вступления настоящего закона в силу, кроме части 1 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, по правилам сочетания преступлений или приговоров могут быть обвинены, обвиняются или осуждены также по другой статье Уголовного кодекса Республики Армения;
2. До вступления настоящего закона в силу в отношении лиц, находящихся в розыске, за исключением лиц, которые до 31 декабря 2021 года включительно лично добровольно явятся в органы уголовного преследования, а если дело находится в производстве суда, то в суд;
3. В отношении лиц назначенная мера наказания которых сократилась на основании Указа Президента Республики Армения о помиловании или акта об амнистии Национального собрания Республики Армения в течение последних 10 лет; или которых освободили от отбывания наказания на основании Указа Президента Республики Армения о помиловании или акта об амнистии Национального собрания Республики Армения также в течение последних 10 лет; или в отношении которых не было осуществлено уголовное преследование или уголовное преследование прекращено на основании акта об амнистии Национального собрания Республики Армения опять же в течение последних 10 лет.
Амнистия также не распространится на лиц, совершивших преступление, предусмотренное частью 1 статьи 327 Уголовного кодекса Республики Армения, в течение испытательного срока, установленного в рамках условно-досрочного освобождения от наказания или условного неприменения наказания, назначенного по другому делу. Законодательная инициатива правительства Республики Армения была признана неотложной и в установленном порядке будет представлена в Национальное Собрание Республики Армения.