Զինծառայողների բժշկական հետազոտություններն անհրաժեշտ է կատարել առաջնահերթ և փոխել օրենքը. ՄԻՊ
Ի տարբերություն զինվորական հաշվառման վերցնելու, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի, ներառյալ զորահավաքային զորակոչի, պայմանագրային զինվորական ծառայության և վարժական հավաքի ներգրավելու դեպքերի՝ ծառայության ընթացքում զինծառայողների համար օրենքով ամրագրված չեն առաջնահերթ բժշկական օգնություն և սպասարկում: Խնդիրն ի հայտ է եկել զինվորական հոսպիտալներ կատարված այցերի, բողոքների քննարկումների և օրենսդրության ուսումնասիրության արդյունքում:
Այլ կերպ ասած՝ ծառայության մեջ գտնվող զինծառայողների բուժօգնությունն ու բուժսպասարկումը, ներառյալ՝ հետազոտությունները, իրականացվում են ընդհանուր հիմունքներով: Արդյունքում՝ զինծառայողների հետազոտությունները գործնականում ձգձգվում են, ինչի հետևանքով զինվորական հոսպիտալներում նրանք ստիպված երկար են մնում: Մինչդեռ, հաշվի առնելով զինվորական ծառայության առանձնահատկությունները, զինվորական պարտականությունների կատարմանը նրանց արագ ներգրավման անհրաժեշտությունը՝ զինծառայողների բժշկական հետազոտություններն անհրաժեշտ է իրականացնել առաջնահերթ և սեղմ ժամկետներում:
Ինչպես հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից, խնդիրը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ որոշ հետազոտություններ (օրինակ՝ ՄՌՏ, ներկերակրափողային էխոկարդիոգրաֆիա, էլեկտրոնեյրոմիոգրաֆիա), որպես կանոն օբյեկտիվ պատճառներով, մեծամասամբ իրականացվում են քաղաքացիական բուժհաստատություններում: Խնդիրը քննարկվել է Պաշտպանության և Առողջապահության նախարարությունների հետ: Նրանք պարզաբանել են, որ միմյանց միջև փոխհամագործակցության շրջանակում արվում է առավելագույնը զինծառայողներին անհրաժեշտ հետազոտությունները և բուժական միջամտություններն առանց հերթագրման կազմակերպելու համար:
Նաև նշել են, որ խնդիրը լուծելու համար Կառավարության որոշմամբ 2019 թ. դեկտեմբերին կատարվել է փոփոխություն, որի արդյունքում արդեն բուժսպասարկումն իրականացվում է պայմանագրային գումարով բյուջեի չսահմանափակման սկզբունքով: Արդյունքում՝ բժշկական կազմակերպությունների կողմից մատուցված ծառայությունների համար կիրառվում է փոխհատուցման հետվճարային սկզբունքը, որով հերթագրումները և ծառայությունների մատուցման անհարկի ուշացումները կհասցվեն նվազագույնի: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատմամբ՝ ձեռնարկված միջոցներն անհրաժեշտ, բայց դեռևս բավարար չեն խնդիրն արմատապես լուծելու համար: Ուստի, հարցի համակարգային լուծման նպատակով հարկավոր է զինծառայողների առաջնահերթ բժշկական օգնության և սպասարկման իրավունքն ամրագրել օրենքի մակարդակով:
Առաջարկվում է՝
1. «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում ամրագրել, որ զինվորական ծառայության ընթացքում զինծառայողների հետազոտումը, փորձաքննությունը և բուժումը կատարվում են առաջնահերթ ու անվճար` պետության երաշխավորած բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում,
2. մինչև օրենսդրական տվյալ փոփոխությունը պետք է գործնականում միջոցներ ձեռնարկել զինծառայողներին անհրաժեշտ բուժհետազոտություններ հնարավորին սեղմ ժամկետներում իրականացնելու ուղղությամբ:

Медицинские обследование военнослужащих является приоритетом: Омбудсмен
Медицинское обследование военнослужащих является приоритетом, и в соответствующий закон необходимо ввести соответствующие изменения. Об этом говорится в годовом докладе Омбудсмена Армении.
«Порядок прохождения обязательного медосмотра в Армении действует при становлении на военный учет, призыве на обязательную военную службу, в том числе и мобпризыве, привлечении на контрактную военную службу и тренировочный сбор, но для военнослужащих срочной службы законом не закреплено положение об обязательном прохождении медосмотра. Иначе говоря, медицинская помощь и медобслуживание военнослужащих, находящихся на службе, осуществляются на общих основаниях. Проблема была выявлена в ходе визитов сотрудников аппарата Омбудсмена в военные госпитали, рассмотрения жалоб и изучения законодательства.
Учитывая особенности военной службы, необходимость быстрого вовлечения военнослужащих в исполнение воинских обязанностей, медицинские обследования необходимо проводить в сжатые сроки. Проблема обусловлена также тем обстоятельством, что некоторые виды обследования (например, МРТ, внутрибрюшинная эхокардиография, электронейромиография), как правило, по объективным причинам, в большинстве случаев проводятся в гражданских медучреждениях. Вопрос был обсужден с полномочными представителями министерств обороны и здравоохранения. Было пояснено, что в рамках взаимосотрудничества делается максимум для организации необходимых обследований и медицинской помощи военнослужащим без регистрации. Также было отмечено, что для решения проблемы постановлением правительства в декабре 2019 года были внесены изменения, предполагающие медобслуживание военнослужащих на договорной основе без ограничения бюджета.
Однако, по оценке Омбудсмена, предпринятые меры пока недостаточны для коренного решения проблемы, и для системного решения вопроса необходимо закрепить приоритетное право военнослужащих на медицинскую помощь и обслуживание на уровне закона. В связи с этим предлагаем: 1. В законе РА «О военной службе и статусе военнослужащего» закрепить первоочередное право военнослужащих на бесплатное обследование, экспертизу и лечение во время срочной службы. 2. До внесения соответствующих изменений в закон на практике применять указанные предложения», - говорится в годовом отчете Омбудсмена