Ժնևում ԿԽՄԿ-ի գլխավոր գրասենյակի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև երկխոսությունը շարունակվում է. Դաֆնե Մարե
Ադրբեջանը ինքնիշխան պետություն է, և հարգելով երկրում ԿԽՄԿ-ի ներկայությունը դադարեցնելու որոշումը, երկխոսությունն ու համագործակցությունը շարունակվել են։ Այս մասին հայտարարել է ԿԽՄԿ-ի պատվիրակության ղեկավար Դաֆնե Մարեն՝ NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում։
Պատասխանելով Ադրբեջանում իր պատվիրակության փակումից հետո ԿԽՄԿ-ի կողմից Բաքվի հետ երկխոսությունը վերականգնելու ուղիներ փնտրելու և այս հարցը լուծվա՞ծ է, պատվիրակության ղեկավարը նշել է.
«Մենք, ինչպես նախկինում նշել էինք, հավատարիմ ենք մնացել երկխոսության շարունակման սկզբունքին։ Ադրբեջանը ինքնիշխան պետություն է, և հարգելով երկրում մեր ներկայությունը դադարեցնելու որոշումը, երկխոսությունն ու համագործակցությունը շարունակվել են, և, ի վերջո, մենք կարողացանք լուծել մնացած հարցերը, որոնցում ԿԽՄԿ-ն կարող է դեր խաղալ»։ Հարցը վերաբերում է միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտպանված անձանց։ Դեկտեմբերի 24-25-ին Ադրբեջանում բանտարկված հայերի մոտ մուտք գործելու հնարավորություն է ստացվել։ Այցելությունը տեղի է ունեցել ԿԽՄԿ-ի ստանդարտ ընթացակարգերին համապատասխան, ինչպես նախկինում էր, և նույն չափով, ինչ պատվիրակության փակումից առաջ։
Տարբերությունն այն է, որ այս այցը տեղի է ունեցել Ժնևից ԿԽՄԿ-ի գլխավոր գրասենյակի պատվիրակության մակարդակով, իսկ մեր երկխոսությունը տեղի է ունենում գլխավոր գրասենյակի և Ադրբեջանի իշխանությունների մակարդակով։ Այս առումով երկխոսությունը ուղղված է ոչ միայն կալանքի տակ գտնվող անձանց, այլև Միջազգային մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ պաշտպանված այլ խմբերի։ Եվ մենք հույս ունենք, որ մեր երկխոսությունը կներառի նաև անհետ կորած անձանց հետ կապված հարցեր։

Глава делегации МККК в Армении: Диалог протекает на уровне штаб-квартиры МККК в Женеве и властей Азербайджана
Азербайджан - суверенное государство и, уважая его решение по завершению присутствия МККК в стране, тем не менее диалог и сотрудничество продолжились. Об этом сообщила глава делегации МККК в РА Дафне Маре в интервью агентству Новости Армении – NEWS.am.
Отвечая на вопрос о том, что после закрытия делегации МККК в Азербайджане было заявлено о том, что МККК ищет пути к восстановлению диалога с Баку, удалось ли решить этот вопрос?, глава делегации отметила:
«Мы, как об этом говорилось, остались верны принципу работы по продолжению диалога. Азербайджан - суверенное государство и, уважая его решение по завершению нашего присутствия в стране, тем не менее диалог и сотрудничество продолжились, и в итоге нам удалось найти возможность обратиться к остающимся вопросам, в которых МККК может играть роль. Вопрос касается лиц, находящихся под защитой МГП. 24-25 декабря удалось получить доступ к находящимся в заключении в Азербайджане армянам. Визит состоялся в соответствии со стандартными процедурами МККК, так же, как визиты проходили до того, в той же мере, как до закрытия делегации.
Разница в том, что это посещение состоялось на уровне делегации штаб-квартиры МККК из Женевы, и наш диалог протекает на уровне штаб-квартиры и азербайджанских властей. В данной связи диалог направлен не только на людей, находящихся в заключении, но и на другие группы людей, которые находятся под защитой МГП. И мы надеемся, что наш диалог будет идти также и по вопросам, связанным с без вести пропавшими».