Զախարովան հայտարարել է, որ իր համար ցնցող էր այն, որ Հայոց ցեղասպանության պատմությունը դադարել է անձեռնմխելի լինել Հայաստանում
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ իր համար ցնցող էր այն, որ Հայոց ցեղասպանության պատմությունը դադարել է անձեռնմխելի լինել Հայաստանում՝ նշելով, որ որոշ հայ քաղաքական գործիչներ սկսել են քննարկել այդ թեմայից հրաժարվելու հնարավորությունը, գրում է ria.ru-ն:
՛՛Պատմության մեջ լինում է, երբ ժողովուրդները, երկրները բառի բուն իմաստով վերանում են, որովհետև չեն հաղթահարում մարտահրավերները, որովհետև դավաճանում են այն, ինչ իրենց համար պետք է իսկապես սուրբ լինի։
Տեսեք, ինձ համար ուղղակի ցնցում էր, կարծես թե անձեռնմխելի պատմությունը, անձեռնմխելի այդ թվում նաև պատմության վրա հիմնված փիլիսոփայությունը՝ կապված Հայոց ցեղասպանության հետ, հանկարծ շատ հայ գործիչների, պետական գործիչների մեկնաբանությամբ վերածվեց պարզապես քաղաքագիտական ինչ-որ գործոնի, որից կարելի էր հրաժարվել, ըստ նրանց: Պատկերացնում եք՛՛,-ասել Է Զախարովան լրագրողներին։
Նա ընդգծել է, որ կան բաներ, որոնք իսկապես անձեռնմխելի են և սուրբ, քանի որ դրանց համար վճարվել են հսկայական թվով մարդկանց կյանքեր:
Հունվարին Ցյուրիխում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ պետք է վերադառնալ Հայոց ցեղասպանության պատմության հարցին, հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել, և ինչու է դա տեղի ունեցել, ինչպես են հայերն ընդունել դա և ում օգնությամբ։
Ավելի ուշ Փաշինյանն ու ՀՀ ԱԳՆ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեցին, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը Հայաստանի իշխանությունների արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունը չէ։

Захарова заявила, что для нее стало потрясением, что история геноцида армян перестала быть неприкосновенной в Армении
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что для нее стало потрясением, что история геноцида армян перестала быть неприкосновенной в Армении, отметив, что некоторые армянские политики начали обсуждать возможность отказаться от этой темы, пишет ria.ru.
"Бывает в истории, когда народы, страны буквально исчезают, потому что не справляются с вызовами. Потому что предают то, что для них является, должно являться по-настоящему святым.
Посмотрите - для меня стало просто потрясением, как вроде бы неприкосновенная история, неприкосновенная в том числе и философия, основанная на истории, связанная с геноцидом армян, вдруг в интерпретации многих армянских деятелей, государственных деятелей, превратилась просто в какой-то политологический фактор, от которого можно было бы и отказаться, по их словам. Представляете?" - заявила Захарова журналистам.
Она подчеркнула, что есть вещи действительно неприкосновенные и святые, потому что за них заплачено жизнями колоссального количества человек.
В январе в ходе встречи в Цюрихе с представителями армянской общины Швейцарии премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что нужно вернуться к вопросу истории геноцида армян, понять, что произошло и почему это произошло, как армяне это приняли и с чьей помощью.
Позднее Пашинян и глава МИД Армении Арарат Мирзоян в нескольких интервью заявляли, что международное признание геноцида армян в Османской империи не является внешнеполитическим приоритетом армянских властей