Յոթ օր աշխատելու են միայն առաջնային ծառայությունները, խանութները և դեղատները. Պարետ
Տիգրան Ավինյանը իր խոսքում ասել է, որ քննարկվելու է որոշ տնտեսական գործունեության տեսակների սահմանափակումներ, որոնց մասին արդեն իսկ երեկ հայտարարել էր վարչապետը: Նրա խոսքով, քննարկումից հետո հստակ ցանկը կհրապարակվի:
«Ուզում եմ տեղեկացնել, որ յոթ օրվա ընթացքում միայն առաջնային անհրաժեշտության տեսակի ծառայությունները, խանութները ու դեղատները պետք է աշխատեն: Ուզում եմ նաև տեղեկացնել, որ ընդհանուր առմամբ մեր կողմից կիրառվող միջոցառումները մինչ այս փուլը եղել են արդյունավետ և յոթ օրվա ավելի խիստ ռեժիմին անցում կատարելու նպատակը լինելու է վերահսկելիությունը շարունակել պահել և շարունակել զարգացնել այն գործիքակազմը, որը մեզ թույլ կտա վարակի շղթաները հայտնաբերել ու կանխարգելել:
Հետևապես նաև ուզում եմ տեղեկացնել, որ տարածվելու են տեղաշարժի սահմանափակումներ ՀՀ քաղաքացիների համար և մենք յոթ օրվա ընթացքում պետք է հնարավորինս փորձենք պահպանել ինքնամեկուսացման ռեժիմը: Այդ իսկ պատճառով, այս ցանկի հրապարակումից հետո մենք նոր մեխանիզմներ կներդնենք, որոնք մեզ թույլ կտան Հայաստանի Հանրապետությունով քաղաքացիների տեղաշարժը հնարավորինս սահմանափակել և մեր քաղաքացիներին կոչ կանենք մնալ ինքնամեկուսացված, որպեսզի մենք ունենանք ժամանակ արդիականացնելու մեր գործիքակազմը և շարունակելու արդյունավետ պայքարը կորոնավիրուսի դեմ»:
Համաձայն  որոշման, ՀՀ ողջ տարածքում ժամանակավորապես արգելվել է տնտեսական գործունեության բոլոր տեսակները, բացառությամբ պարենային ապրանքների վաճառքի իրականացման առևտրի օբյեկտները,  դեղատները, գյուղատնտեսական արտադրանքի շուկաները:
ՀՀ ոստիկանության պետ Արման Սարգսյանին հանձնարարվել է ապահովել տնտեսվարողների կողմից սույն որոշման պահանջների կատարման նկատմամբ ամբողջական վերահսկողություն և ներկայացնել ամփոփ տեղեկատվություն ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ:

Комендатура ограничила также право на передвижение граждан по республике
Тигран Авинян в своей речи сказал, что будут обсуждаться ограничения некоторых видов экономической деятельности, о которых уже вчера заявил премьер-министр. По его словам, по итогам обсуждений будет опубликован конкретный список мероприятий.
«Хочу сообщить, что в течение семи дней должны работать только услуги первой необходимости, магазины и аптеки. Хочу также проинформировать, что в целом меры, применяемые нами до этого этапа, были эффективными. Целью перехода к более строгому режиму камендантских  мер является контролирование ситуации по распространению и предотвращению коронавируса.
Следовательно, хочу также сообщить, что ограничения будут введены и на передвижение граждан, и мы в течение семи дней должны по возможности сохранять режим самоизоляции. Поэтому, после обнародования этих мер мы внедрим новые механизмы, которые позволят по возможности ограничить передвижение граждан по территории республики. Мы призваем наших сограждан соблюдать режим самоизоляции, чтобы дать нам возможность модернизировать наш инструментарий по борьбе с коронавирусом»,- заявил Авинян.
Согласно решению комендатуры, на всей территории Армении временно запрещены все виды экономической деятельности, за исключением объектов торговли продовольственной продукцией, аптек, рынков сельскохозяйственной продукции.
Начальнику полиции РА Арману Саргсяну поручено обеспечить полный контроль за выполнением хозяйствующими субъектами требований данного решения и представить краткую информацию о текущей ситуации.