Ընդհանուր առմամբ՝ մեր երկրների միջև ամեն ինչ բարեհաջող է զարգանում․ Մեդվեդևը Փաշինյանին
Այսօր Մոսկվայում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում հանդիպել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը։
Մեդվեդևը ողջունեց Հայաստանի վարչապետին՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ-ին՝ Խորհրդում նախագահության համար։
«Այդ նախագահությունը ստանձնելն ինքնին յուրահատուկ արվեստ է, որովհետև կարող են լինել որոշակի իրավիճակներ։ Դուք արժանիորեն շարունակեցիք պրոցեսն ուրիշներից հետո։ Սա լավ առիթ է քննարկելու նաև առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ներդրումները, մեր երկրների միջև հարաբերությունները։ Ընդհանուր առմամբ՝ մեր երկրների միջև ամեն ինչ բարեհաջող կերպով զարգանում է, սակայն դա չի նշանակում, որ կատարելագործելու ոչինչ չկա։ Կան որոշ հարցեր, որոնք պետք է քննարկել, և ես հաճույքով դա կանեմ»,-ասաց Ռուսաստանի վարչապետը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ավարտվում է Հայաստանի նախագահությունը Խորհրդում։
«Ցանկանում եմ նշել, որ այն բեղմնավոր էր, քանի որ այս տարի ուժի մեջ մտավ ԵԱՏՄ-Իրան համաձայնագիրը, համաձայնագիր կնքեցինք նաև Սինգապուրի հետ, այսօր կնքեցինք ազատ առևտրի համաձայնագիր Սերբիայի հետ։ Կարծում եմ՝ որոշ մեր գործընկերների հետ բանակցություններն ընթանում են լավ տեմպերով։ Համոզված եմ, որ ընդլայնվելու է այն երկրների աշխարհագրությունը, որոնք համաձայնագրեր ունեն ԵԱՏՄ հետ։ Սա նաև լավ առիթ է մեր երկրների միջև երկկողմ հարաբերությունների քննարկման համար»,-նշեց Ն. Փաշինյանը։

Медведев Пашиняну: В целом, между нашими странами все благополучно развивается
Сегодня в Москве на заседании Евразийского межправительственного совета встретились премьер-министр Армении Никол Пашинян и премьер-министр России Дмитрий Медведев.
Медведев приветствовал премьер-министра Армении, выразив благодарность за председательство в Совете.
"Это председательство само по себе является своеобразным искусством, поскольку могут быть определенные ситуации. Вы достойно продолжили процесс после других. Это хороший повод обсудить также торгово-экономические отношения, инвестиции, отношения между нашими странами. В целом, между нашими странами все благополучно развивается, но это не означает, что нет ничего, чтобы усовершенствовать. Есть некоторые вопросы, которые нужно обсудить, и я с удовольствием это сделаю», - сказал премьер-министр России.
Поблагодарив за теплый прием, Никол Пашинян сказал, что завершается председательство Армении в Совете.
"Хочу отметить, что это было плодотворно, поскольку в этом году вступило в силу соглашение ЕАЭС-Иран, мы заключили соглашение и с Сингапуром, сегодня подписали соглашение о свободной торговле с Сербией. Думаю, переговоры с некоторыми нашими партнерами проходят хорошими темпами. Уверен, что расширится география тех стран, которые имеют соглашения с ЕАЭС. Это также хороший повод для обсуждения двусторонних отношений между нашими странами» - отметил Пашинян.