Ես զարմանքով կարդացի վարչապետ Փաշինյանի հարցազրույցը. Լավրով
Ես զարմանքով կարդացի վերջերս վարչապետ Փաշինյանի հարցազրույցը, որտեղ նա ասում էր, որ Հայաստանին գործընթացը դանդաղեցնելու մեջ մեղադրելը սուտ է և ամեն ինչ տակնուվրա է անում։ Այս մասին այսօր ՄԳԻՄՕ-ում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ խոսելով Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եռակողմ համաձայնագրերի մասին։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Խնդիրներից մեկն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապի վերականգնումն է։ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում, որը ստորագրել են նախագահներ Պուտինը, Ալիևը և վարչապետ Փաշինյանը, ասվում է, որ շարժը կվերականգնվի՝ և՛ երկաթուղային, և՛ ավտոմոբիլային։ Եվ այն կվերականգնվի ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորքերի ապահովմամբ՝ սեւ-սպիտակով։
Եվ ես զարմանքով կարդացի վարչապետ Փաշինյանի հարցազրույցը, որտեղ նա ասում էր, որ Հայաստանին գործընթացը դանդաղեցնելու մեջ մեղադրելը սուտ է և ամեն ինչ տակնուվրա է անում։ Տարօրինակ է, քանի որ իրականում սկզբից Հայաստանը հրաժարվեց ճանապարհից և պնդեց, որ միայն երկաթգիծ լինի։ Ադրբեջանը պատճառներ չտեսավ, բայց համաձայնեց մեր միջնորդությամբ։
Հետո հանկարծ Հայաստանն ասաց, որ ռուս սահմանապահների մասնակցություն չի լինելու, թեև սևով սպիտակի վրա գրված էր։ Ասացի՝ մեզ համար էլ պարզ չէ։ «Մենք ինքներս կանենք դա»։
Ադրբեջանցիներն ասում են, որ անվստահության և նույնիսկ, այսպես ասած, թշնամանքի մակարդակը դեռևս չափազանց բարձր է, որպեսզի ադրբեջանցիներն առաջին փուլում վստահ լինեն իրենց անվտանգության մեջ, երբ նրանք մեկնում են Նախիջևան հայկական տարածքով, ուստի այս բանակցելիությունը կամ դրա բացակայությունը շատ հաճախ որոշիչ դեր է խաղում»:

Я с удивлением прочел интервью премьер-министра Пашиняна: Лавров
Я с удивлением прочел недавно интервью премьер-министра Пашиняна, где он сказал, что обвинение Армении в том, что она тормозит процесс, это ложь и все переворачивает с ног на голову. Об этом 2 сентября во время выступления в МГИМО заявил глава МИД России Сергей Лавров, говоря о трехсторонних договоренностях между Арменией, Россией и Азербайджаном.
«Одна из задач — это возобновить транспортное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеванью. В документе 9 ноября 2020 года, который был подписан президентами Путиным, Алиевым и премьером Пашиняном, сказано, что движение будет восстановлено — и железнодорожное, и автомобильное. И оно будет восстановлено при обеспечении безопасности силами погранвойск Федеральной службы безопасности России, черным по белому. И я с удивлением прочел недавно интервью премьер-министра Пашиняна, где он сказал, что обвинение Армении в том, что она тормозит процесс, это ложь и все переворачивает с ног на голову. Странно, потому что на самом деле сначала Армения отказалась от автомобильной дороги, настояла на том, чтобы была только железнодорожная. Азербайджан не видел причин, но согласился при нашем тоже посредничестве. Потом вдруг Армения сказала, что не будет никакого участия российских пограничников, хотя это записано черным по белому. Я сказал, тоже нам непонятно. «Мы сами будем это делать». Азербайджанцы говорят, уровень недоверия и даже, так сказать, враждебности слишком пока высок, чтобы на первом этапе азербайджанцы были уверены в своей безопасности, когда они будут через армянскую территорию направляться в Нахичевань. Поэтому вот эта договороспособность или ее отсутствие очень часто играют решающую роль», - заявил Сергей Лавров.