Վստահ չեմ, որ ՀԲ-ն կփոխի «Doing Business»-ի զեկույցում Հայաստանի մասին տեխնիկական վրիպակները. ԿԲ նախագահ
Մենք աշխատում ենք Համաշխարհային բանկի հետ, բայց վստահ չեմ, որ նրանք կփոխեն Doing Business–ի 2020թ–ի զեկույցում ՀՀ–ին տրված գնահատականը, այսօր ԱԺ–ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
«Ես վստահ չեմ, որ այս պահին մեր գործընկերները պատրաստ կլինեն ընդունելու այն տեխնիկական սխալները, որոնք կան զեկույցում։ Բայց դա ոչինչ։ Կատարվածը թույլ կտա մեզ հաջորդ տարիներին ավելի հստակ պատկեր ունենալ այն երևույթների շուրջ, որոնք կան Հայաստանում, ու բացառել երկակի ստանդարտները, որ մեր երկրի դեպքում մի մոտեցում լինի, այլ երկրների դեպքում` այլ»,– ասաց Ջավադյանը։
Հիշեցնենք` Համաշխարհային բանկի հրապարակած «Գործարարություն 2020» (Doing Business) զեկույցով 2019թ.-ին Հայաստանի դիրքը վատթարացրել է 6 կետով՝ 2018 թվականի 41-րդ հորիզոնականի փոխարեն մեր երկիրն այժմ 47-րդում է։ Այն, որ զեկույցում տեխնիկական սխալներ են եղել, հայտարարել էր ԿԲ նախագահը հոկտեմբերի 25-ին կառավարության նիստում։
Ըստ ԿԲ նախագահի, տեխնիկական վրիպակները փոխելու դեպքում, Հայաստանի դիրքը 47-րդ–ից կբարձրանա 35-րդ հորիզոնական։ ԿԲ նախագահը ասել էր նաև, որ այդ հարցով իրենք արդեն դիմել են զեկույցի հեղինակներին։

Председатель ЦБ обвинил Всемирный банк в применении двойных стандартов
Мы работаем со Всемирным банком, но я не уверен, что он изменит оценку, данную Армении в докладе Doing Business-2020, заявил сегодня в ходе брифинга в Национальном Собрании председатель ЦБ Армении Артур Джавадян.
"Я не уверен, что на данный момент наши партнеры будут готовы принять те технические ошибки, которые есть в докладе. Но ничего. Произошедшее позволит нам в последующие годы иметь более четкую картину о явлениях в Армении и исключить возможность применения двойных стандартов, чтобы впредь в отношении нашей страны не применяли бы  один подход, в отношении  других стран - другой",– сказал Джавадян.
Напомним, что в докладе Всемирного банка «Бизнес-2020» (Doing Business) отмечается: в 2018 году позиция Армении ухудшилась на 6 пунктов - вместо 41-го места наша страна сейчас оказалась на 47-м месте. Однако председатель ЦБ Артур Джавадян заверил, что в докладе были технические ошибки, и в случае их устранения Армения оказалась бы на 37-ом месте. Председатель ЦБ сказал также, что по этому вопросу они уже обратились к авторам доклада.
Меж тем, представители Всемирного банка в интервью «Голосу Америки» заявили, что в докладе ВБ  Doing Business-2020 по части Армении не было никаких ошибок.