Վաշինգտոնը խնդիր է դրել մեր ընկերներին պոկել ՌԴ-ից․ Երևանն ու Բաքուն պետք է հասկանան սա․ ՌԴ ԱԳՆ
Եվրոպայում արբանյակների լիակատար լռությամբ Վաշինգտոնը խնդիր է դնում մեր ընկերներին և հարևաններին պոկել Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցությունից": Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ նշել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասինը։
«ՆԱՏՕ-ի նախաձեռնությունները հանգեցրել են աղետալի արդյունքների` արժե հիշել Բալկանները, Աֆղանստանը, Լիբիան, Իրաքը։ Վաշինգտոն հրավերը նպատակ ունի աջակցություն ցույց տալ ՆԱՏՕ-ին կազմակերպության հոբելյանական տարում: Նրանք զենք են տալիս, փորձում են վերականգնել Հայաստանի պաշտպանական ոլորտը և խաթարում են ՀԱՊԿ-ի ներսում գործող մեխանիզմները։
ՆԱՏՕ-ի էմիսարները նույնպես մեկնում են Բաքու՝ չնպաստելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ հարաբերությունների զարգացմանը։ Հարավային Կովկասում կայունությունն ու անվտանգությունը կարող է և պետք է ապահովեն իրենք՝ տարածաշրջանի երկրները՝ տարածաշրջանային պատասխանատվության սկզբունքի շրջանակներում։», - նշել է պաշտոնյան։

МИД РФ заявил о желании Запада разорвать сотрудничество Баку и Еревана с Москвой
Запад своим приглашением Азербайджана и Армении на саммит НАТО хочет оторвать их от сотрудничества с Россией, навязывание евроатлантистами своих рецептов на Кавказе ведет к появлению новых разделительных линий в регионе. Об этом заявил на брифинге заместитель директора департамента информации и печати МИД России Андрей Настасьин.
«Еще один пример попыток американцев распространить свое деструктивное влияние на все регионы мира. При полном потакательстве безвольных сателлитов в Европе, Вашингтон ставит задачу оторвать наших друзей, соседей от сотрудничества с Россией», - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
«Навязывание евроатлантистами своих рецептов, далеких от понимания специфики региона, ведет к появлению новых разделительных линий на Южном Кавказе и будет иметь разрушительные последствия не только для этого региона, но и для общеевразийской безопасности в целом. Рассчитываем, что в Баку и Ереване это хорошо понимают», - указал дипломат.