Վաշինգթոնում Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է Կոնգրեսի ներկայացուցչական պալատի անդամ Ջեքի Սփիերի հետ
«Օրենսդրի դերը ԱՄՆ-ում» ծրագրի շրջանակներում ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Վաշինգթոնում հանդիպել է Կոնգրեսի ներկայացուցչական պալատի անդամ եւ հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփիերի հետ:
«Նա ևս այն քիչ կոնգրեսականներից է, ով հաշվի չառնելով Ադրբեջանի շարունակական ահաբեկումները, եղել է Արցախում և իր ամենօրյա աշխատանքով աջակցում է հայ ժողովրդին, ինչի համար խորին շնորհակալությունս եմ հայտնել տիկին Սփիերին։
Քննարկման թեման կրկին արցախահայերի իրավունքներն էին, որոնք ոտնահարվում են Ադրբեջանի համակարգված ցեղասպան քաղաքականության արդյունքում։
Տիկին Սփիերին եմ ներկայացրել Արցախ կատարած այցիս արդյունքում արձանագրած փաստերը․
1․Հոգեբանական ճնշումների և ուժի սպառնալիքի միջոցով Ադրբեջանը բռնի տեղահանման է ենթարկում արցախահայերին
2․Ադրբեջանը, օգտվելով ռուս-ուկրաինական պատերազմից, սադրանքների է դիմում Արցախում, որտեղ խաղաղապահ առաքելություն է կատարում ռուսական զորակազմը։
3․ Մարտի 24-ից ադրբեջանցիները հրադադարի պայմաններում ներխուժել են Փառուխ համայնք և հարակից դիրքեր և հաստատվել այնտեղ, ինչի արդյունքում զոհվել են 4 զինծառայող և վիրավորում ստացել 18-ը։
4․ Ադրբեջանը դիտավորյալ զրկել է գազամատակարարումից Արցախի շուրջ 100 000 բնակչի, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ, հիվանդներ, դպրոցների, ինչպես նաեւ հիվանդանոցների, արտադրությունների, ինչի արդյունքում Արցախում հումանիտար ճգնաժամ է։
5․ Ադրբեջանը պարբերաբար կրակի տակ է պահում սահմանային բնակավայրերը՝ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, ինչի արդյունքում խաթարվել է արցախահայերի բնականոն կյանքը, խախտվել է կյանքի, խաղաղ ապրելու, սեփականության և այլ հիմնարար իրավունքներ։
Քննարկել ենք նաև և երկուստեք կարևորել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը։ Ջեքի Սփիերի հետ զրույցում ևս կոչ եմ արել կոնգրեսականին Ադրբեջանի դեմ հստակ մեխանիզմներ մշակել, և աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել Արցախի և Հայաստանի վրա, քանի որ լռությունը բերում է անդառնալի հետևանքների, ինչին էլ ականատես ենք լինում հիմա Արցախում և Հայաստանի սահմաններին: Ադրբեջանը շարուկում է օկուպցված պահել Հայատանի սահմանամերձ մի շարք համայնքների արոտավայրերը»,- գրել է Թովմասյանը։

Тагуи Товмасян в Вашингтоне встретилась с сопредседателем комиссии по армянским вопросам Джеки Спейером
В рамках программы “Роль законодателя в США” председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян в Вашингтоне встретилась с членом представительной палаты Конгресса и сопредседателем комиссии по армянским вопросам Джеки Спейером. Об этом написала глава Комиссии по вопросам прав человека парламента Армении Тагуи Товмасян.
"Она также является одним из тех немногих политиков, которые, не взирая на продолжающиеся запугивания Азербайджана, побывали в Арцахе и своей ежедневной работой поддерживают армянский народ, за что выражаю глубокую благодарность госпоже Спейер.
Темой обсуждения вновь стали права арцахских армян, которые нарушаются в результате скоординированной геноцидальной политики Азербайджана.
Я представила госпоже Спейер факты, зафиксированные в результате моего визита в Арцах, а именно:
1. посредством психологического давления и силой угроз Азербайджан подвергает насильственной депортации армян Арцаха,
2. Азербайджан, пользуясь российско-украинской войной, прибегает к провокациям в Арцахе, где миротворческую миссию выполняет российский контингент.
3. с 24 марта азербайджанцы в условиях прекращения огня ворвались в общину Парух и на прилегающие позиции и поселились там, в результате чего погибли 4 военнослужащих и получили ранения 18 человек.
4. Азербайджан намеренно лишил газоснабжение около 100 000 жителей Арцаха, в том числе детей, женщин, пожилых людей, больных, школ, а также больниц, производств, в результате чего в Арцахе гуманитарный кризис.
5. Азербайджан периодически держит под огнем приграничные населенные пункты, обстреливая мирных жителей, в результате чего нарушена нормальная жизнь арцахских армян, нарушены основополагающие права на жизнь, мирную жизнь, собственность и другие.
Мы обсудили также и обоюдно подчеркнули важность реализации права народа Арцаха на самоопределение. В беседе с Джеки Спейер я также призвала разработать четкие механизмы против Азербайджана, и обратить внимание мира на Арцах и Армению, поскольку молчание приводит к необратимым последствиям, свидетелями чего мы становимся сейчас в Арцахе и на границах Армении. Азербайджан продолжает держать в оккупации пастбища ряда приграничный общин Армении",- сообщила Товмасяню