Վարչապետը ստորագրեց ռազմական դրություն հայտարարելու մասին որոշումը
«Հաշվի առնելով 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան` ժամը 07:15-ի սահմաններում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ստորաբաժանումների կողմից Արցախի Հանրապետության ուղղությամբ սկսված ռազմական գործողությունները, այդ թվում՝ հրետանային միջոցների, օդուժի, ներառյալ անօդաչու թռչող սարքերի (այսուհետ՝ ԱԹՍ), զրահատեխնիկայի, կենդանի ուժի և այլ ստորաբաժանումների կիրառումը, որոնց արդյունքում թիրախավորվել են նաև խորը թիկունքում տեղակայված բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այնտեղ բնակվող խաղաղ բնակչությունը.
հիմք ընդունելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը.
հիմք ընդունելով այն, որ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում առկա է Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման և Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժելու անմիջական վտանգ, ինչը սպառնում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, անվտանգությանը, տարածքային ամբողջականությանը և դրանով պայմանավորված՝ քաղաքացիների ու բնակչության կյանքին ու անվտանգությանը, և այդ հանգամանքների վերացումն անհնարին է առանց արտակարգ միջոցներ ձեռնարկելու.
ելնելով Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և տնտեսության զորահավաքային ծավալման համար առավելագույն բարենպաստ պայմանների ստեղծմամբ Հայաստանի Հանրապետության վրա զինված հարձակման անմիջական վտանգը կանխելու, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց բնականոն գործունեությունն ու մարդկանց կյանքի և անվտանգության պաշտպանությունը ռազմական դրության պայմաններում ապահովելու նպատակից.
և ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 119-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 76-րդ հոդվածով, ինչպես նաև «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքի 3-րդ և 4-րդ հոդվածներով, 5-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 6-րդ, 8-րդ, 9-րդ և 11-րդ հոդվածներով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը ո ր ո շ ո ւ մ է.
1.Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից հայտարարել ռազմական դրություն:
2.Սահմանել ռազմական դրության ժամանակ կիրառվող միջոցառումները և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումները, ռազմական դրության իրավական ռեժիմն ապահովող միջոցները և մարմինները` համաձայն հավելվածի:
3.Սահմանել, որ ռազմական դրության շրջանակներում կիրառվող միջոցառումները և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումները կիրառվում են Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում: Ռազմական դրության շրջանակներում կիրառվող միջոցառումների իրականացման և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների կիրառումն ապահովելու համար կարող են ներգրավվել ռազմական դրության իրավական ռեժիմն ապահովող` պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների, ոստիկանության, ազգային անվտանգության պետական լիազոր մարմինների ուժերն ու միջոցները, ինչպես նաև պետական կառավարման համակարգի այլ մարմինների, տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատակազմերի ներկայացուցիչները։
4.Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից՝ անմիջապես»,- ասված է որոշման մեջ։
Ռազմական դրության շրջանակներում կիրառվող միջոցառումները և իրավունքների ու ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումները՝ հավելվածում։

В Армении объявлено военное положение
«Учитывая начатые утром 27 сентября 2020 года в районе 07:15 действия со стороны вооруженных подразделений Азербайджанской Республики в направлении Республики Арцах, в том числе применение артиллерийских средств, авиации, включая беспилотные летательные аппараты (далее бла), бронетехники, живой силы и других подразделений, которые были нацелены также на населенные пункты, расположенные в глубоком тылу, в том числе столицу Степанакерт и проживающее там мирное население, принимая за основу, что Республика Армения является гарантом безопасности народа Арцаха;
принимая за основу то, что в результате предпринятых вооруженными силами Азербайджанской Республики действий существует непосредственная угроза вооруженного нападения на Республику Армения и вторжения на территорию Республики Армения, что угрожает суверенитету, безопасности, территориальной целостности Республики Армения и обусловленной этим жизни и безопасности граждан и населения, и устранение этих обстоятельств невозможно без принятия экстренных мер.
Исходя из цели предотвращения непосредственной угрозы вооруженного нападения на Республику Армения с созданием максимально благоприятных условий для мобилизационного развертывания вооруженных сил и экономики Республики Армения, а также обеспечения нормальной деятельности государственных органов и органов местного самоуправления, физических и юридических лиц и защиты жизни и безопасности людей в условиях военного положения;
и руководствуясь частью 1 статьи 119, статьей 76 Конституции Республики Армения, а также статьями 3 и 4 закона «О правовом режиме военного положения», частью 1 статьи 5, статьями 6, 8, 9 и 11, правительство Республики Армения решает:
1.Объявить военное положение с момента вступления в силу настоящего решения на всей территории Республики Армения.
2.Установить временные ограничения прав и свобод, применяемые во время военного положения, меры и органы, обеспечивающие правовой режим военного положения, согласно приложению.
3.Для осуществления применяемых в рамках военного положения мероприятий и обеспечения применения временных ограничений прав и свобод могут быть привлечены силы и средства государственных уполномоченных органов обороны, чрезвычайных ситуаций, полиции, национальной безопасности, обеспечивающих правовой режим военного положения, а также других органов системы государственного управления., представители аппаратов органов территориального управления и местного самоуправления.