Վարչապետը ԵԽԽՎ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի հետ քննարկել է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և տեղահանված անձանց հարցերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Փոլ Գավանին:
Վերջինս փաստահավաք առաքելությամբ Հայաստան է ժամանել «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովում» զեկույցի նախապատրաստման շրջանակներում:
Այս համատեքստում, քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետն արձանագրել է, որ ադրբեջանական կողմը դադարեցրել է Հայաստանից ԼՂ գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները, իսկ սնունդ տեղափոխվում է միայն խաղաղապահների միջոցով: Նշելով, որ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից արվում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելու նպատակով` վարչապետը կարևորել է տեղի ունեցողի նկատմամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը:

Премьер-министр обсудил с заместителем председателя комиссии ПАСЕ ситуацию, сложившуюся вследствие блокирования Лачинского коридора
Премьер-министр Никол Пашинян принял первого заместителя председателя Комиссии ПАСЕ по миграции, беженцам и перемещенным лицам Пола Гавана.
Последний прибыл в Армению с ознакомительной миссией в рамках подготовки доклада “Обеспечение свободного и безопасного доступа через Лачинский коридор”.
В этом контексте были обсуждены вопросы, связанные с гуманитарным кризисом, который возник в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.
Премьер-министр констатировал, что азербайджанская сторона перекрыла поставки газа и электроэнергии из Армении в Нагорный Карабах, а продовольствие поставляются только посредством миротворцев. Отметив, что все это делается Азербайджаном в целях осуществления этнических чисток и геноцида в Нагорном Карабахе, премьер-министр подчеркнул необходимость адекватной реакции международного сообщества на все происходящее.