Վարչապետն ամփոփել է ապրիլի 6-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները
Մինչ օրակարգի քննարկումը, ՀՀ վարչապետն ամփոփել է ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած՝ իր, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպման արդյունքները։ Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Նախ, թույլ տվեք նիստին ներկա և ընդհանրապես բոլոր կանանց շնորհավորել Մայրության և գեղեցկության տոնի առիթով և առաջարկում եմ ծափերով ողջունենք նրանց (հնչում են ծափահարություններ): Շնորհակալություն:
Տեղյակ եք, որ երեկ մինչև ուշ երեկո Բրյուսելում Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ տեղի է ունեցել իմ և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպումը: Հանդիպման արդյունքներով երկու հարցի վերաբերյալ կայացվել է որոշում: Առաջինը՝ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարվել է սկսել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները և այս ուղղությամբ ձեռնարկել բանակցություններ և շփումներ: Ի՞նչ է սա նշանակում: Սա նշանակում է, որ խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացրած սկզբունքները և հարցերը պետք է ի մի բերվեն և բանակցությունների արդյունքներով հասցեագրվեն:
Կառավարության նախորդ նիստում ունեցած ելույթում ես բարձրաձայնել եմ այս առնչությամբ մեր ունեցած նկատառումները, և տեղյակ եք, որ ի պատասխան Ադրբեջանի առաջարկների՝ մենք ընդգծել ենք, որ դրանցում մեզ համար անընդունելի ոչինչ չկա, սակայն դրանք չեն ամբողջացնում խաղաղության օրակարգի հարցերը, և մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքները, նրանց իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի ճշգրտումը: Այս հարցերն ընդգրկված են խաղաղության օրակարգի վերաբերյալ մեր պատասխաններում և պիտի դառնան բանակցությունների առարկա: Իհարկե, ինչպես նախկինում, մենք այս գործընթացում էական ենք համարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներգրավվածությունը և պիտի շարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ:
Բնականաբար, քննարկում եղավ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգային միջավայրի վատթարացման՝ մասնավորապես, Փառուխի դեպքերի շուրջ, բայց այդ քննարկումները չհանգեցրին իրավիճակի միասնական գնահատականի: Նաև պիտի ասեմ, որ կոնկրետ այս թեմայի հետագա քննարկումը ինքս պատեհ չհամարեցի բրյուսելյան հարթակում, որովհետև խոսքը, այնուամենայնիվ, Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման մասին է, և այս հարցը ավելի շատ պիտի քննարկվի Ռուսաստանի Դաշնության գործընկերների մասնակցությամբ, ինչը մենք անում ենք և կանենք: Այս թեմայով մեր դիրքորոշումը հրապարակել եմ: Ըստ այդմ՝ մենք ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն իրենց պատասխանատվության գոտուց ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումն ապահովելու համար:
Նաև կարևոր ենք համարում իրադարձությունների զարգացման ընթացքում և իրադարձությունների զարգացման թատերաբեմում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերի գործունեության, գործողությունների համարժեքության, հնարավոր անգործության հետաքննության անցկացումը, ինչի մասին խոսել եմ նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իմ հեռախոսազրույցների ընթացքում:
Վերադառնալով Բրյուսելի հանդիպմանը՝ տեղեկացնեմ, որ հաջորդ որոշումը, որ կայացվեց, մինչև ապրիլի վերջ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանների դելիմիտացիայի հարցերով երկկողմ հանձնաժողով ստեղծելու մասին էր: Այդ հանձնաժողովը կունենա կրկնակի մանդատ: Առաջինը՝ բուն դելիմիտացիայի, այսինքն՝ սահմանագծման աշխատանքներն են: Երկրորդը՝ սահմանի երկայնքով անվտանգության և կայունության ապահովումը: Այս թեմայով քննարկումները, հիշում եք, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ, տեղի են ունենում շուրջ մեկ տարի, և ի վերջո, այսպիսի կոմպրոմիսային որոշման հանգեցինք:
Գիտեք, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ կան, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, կան Ադրբեջանի տարածքներ, որոնք Հայաստանի վերահսկողության ներքո են, և այս հարցերը պիտի լուծվեն բանակցությունների արդյունքներով՝ բնականաբար, դե յուրե հիմնավորված արձանագրումների, իրավական նշանակություն ունեցող փաստերի հիման վրա:
Սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Եվրամիությունը նույնպես աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերում, և այս ուղղությամբ պիտի առաջ շարժվենք: Գիտեք, որ մեր դիրքորոշումն այն է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դե յուրե սահման գոյություն ունի, և դա խորհրդային ժամանակներում գոյություն ունեցող սահմանագիծն է: Այս արձանագրումով սահմանագծման աշխատանքները պետք է սկսել և փորձել լուծումների հասնել՝ զուգահեռ միջոցներ ձեռնարկելով անվտանգության և կայունության ապահովման ուղղությամբ:
Քննարկման թեմաներից է եղել նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցը, որի շուրջ արձանագրել ենք որոշակի տարընթերցումներ և պայմանավորվել ենք շարունակել աշխատանքը լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Քննարկման կարևոր թեմաներից էին հումանիտար հարցերը: Եվրամիության խորհրդի նախագահն ընդգծեց գերեվարված բոլոր անձանց ազատ արձակելու անհրաժեշտությունը: Քննարկեցինք նաև անհետ կորած համարվող անձանց ճակատագիրը պարզելու շուրջ համագործակցելու հնարավորությունը և հարցերը: Հիշեցնեմ, որ Արցախյան երկու պատերազմներից հետո մենք 985 գտնվելու վայրն անհայտ մարդ ունենք՝ 208 հոգի՝ 44-օրյա պատերազմից, 777 հոգի՝ Արցախյան առաջին պատերազմից: Պետք է շարունակենք նրանց ճակատագիրը պարզելուն ուղղված աշխատանքը:
Եթե ընդհանուր գնահատական տալու լինեմ բրյուսելյան հանդիպմանը, պիտի արձանագրեմ, որ երկու ուղղություններով առաջ գնալու համաձայնություն է ձեռք բերվել, և հետագա գնահատականը, իհարկե, կախված է համաձայնությունների գործնական կիրառման փուլում արձանագրվելիք արդյունքներից: Մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք առաջ տանել մեր երկրի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մեր օրակարգը և պիտի առավելագույնը անենք, որ այս օրակարգը դառնա իրականություն: Կրկնում եմ՝ ցավոք, դա միայն մեզնից չէ կախված, բայց մենք աշխատանքի մեր մասը պիտի հետևողականորեն իրագործենք:

Премьер-министр подвел итоги состоявшейся 6 апреля в Брюсселе трехсторонней встречи
До начала обсуждения вопросов повестки, премьер-министр подвел итоги трехсторонней встречи с председателем Европейского совета и президентом Азербайджана, которая состоялась 6 апреля в Брюсселе. В своей речи Никол Пашинян отметил:
“Уважаемые участники заседания правительства, дорогие соотечественники,
Прежде всего позвольте всех присутствующих на заседании и всех женщин вообще поздравить с Днем материнства и красоты. Предлагаю поприветствовать их аплодисментами (звучат аплодисментами). Спасибо.
Вы знаете, что вчера до позднего вечера в Брюсселе при посредничестве председателя Европейского совета Шарля Мишеля проходила встреча между мной и президентом Азербайджана. По итогам встречи было принято решение по двум вопросам.
Во-первых, министрам иностранных дел двух стран поручено начать подготовку будущего мирного соглашения и провести переговоры и контакты в этом направлении. Что это значит? Это означает, что представленные Арменией и Азербайджаном принципы и вопросы по мирному договору должны быть обобщены и адресованы по результатам переговоров.
В своей речи на предыдущем заседании правительства я представил наши замечания в этой связи, и вы знаете, что в ответ на предложения Азербайджана мы подчеркнули, что в них для нас нет ничего неприемлемого, однако они не отражают полностью все вопросы повестки мира, и для нас принципиальное значение имеют гарантии безопасности народа Нагорного Карабаха, защита их прав и свобод, а также уточнение окончательного статуса Нагорного Карабаха.
Эти вопросы включены в наши ответы о повестке мира, и они должны стать предметом переговоров. Конечно, как и прежде, мы считаем важным участие в этом процессе сопредседательства Минской группы ОБСЕ, и мы должны продолжать работать в этом направлении.
Конечно, состоялось обсуждение об ухудшении обстановки безопасности в Нагорном Карабахе, в частности, о событиях в Парухе, но эти обсуждения не привели к единой оценке ситуации. Должен также сказать, что дальнейшее обсуждение именно этой темы на брюссельской площадке я сам не посчитал уместным, поскольку, тем не менее, речь идет о вторжении азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворческой миссии РФ в Нагорном Карабахе, и этот вопрос скорее должен обсуждаться с участием российских коллег, что мы и делаем и продолжим делать. Я озвучивал нашу позицию по этому вопросу: мы ожидаем, что миротворцы Российской Федерации в Нагорном Карабахе предпримут меры для обеспечения вывода азербайджанских подразделений из зоны своей ответственности.
Также считаем важным проведение расследования деятельности, соразмерности действий, возможного бездействия миротворческих войск РФ в процессе событий и на арене их развитий, о чем я говорил также в телефонных разговорах с президентом РФ Владимирым Путиным
Возвращаясь ко встрече в Брюсселе, должен информировать, что следующим решением было создание до конца апреля двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы. Эта комиссия будет иметь двойной мандат. Первый – делимитация. Второй - обеспечение безопасности и стабильности вдоль границы. Обсуждения на эту тему, вы помните, в том числе и при посредничестве Российской Федерации, идут около года, и наконец мы пришли к такому компромиссному решению.
Вы знаете, что есть территории Республики Армения, которые находятся под контролем Азербайджана, также есть территории Азербайджана, которые находятся под контролем Армении, и эти вопросы должны решаться путем переговоров, естественно, на основе де-юре обоснованных протоколов и фактов, имеющих юридическое значение документов.
Российская Федерация выразила готовность помочь в процессах по демаркации и демаркации. Евросоюз тоже готов помочь, и мы должны двигаться в этом направлении. Вы знаете, что наша позиция заключается в том, что между Арменией и Азербайджаном существует де-юре граница, и это та граница, которая существовала в советское время. В такой логике должны начаться работы по делимитации, и мы должны попытаться найти решения, параллельно принимая меры для обеспечения безопасности и стабильности.
Одной из тем обсуждения стал также вопрос открытия региональных коммуникаций, вокруг которого мы зафиксировали некоторые разночтения и договорились продолжить работу по поиску решений.
Одной из важных тем обсуждения были гуманитарные вопросы. Председатель Европейского совета подчеркнул необходимость освобождения всех пленных. Мы также обсудили возможность сотрудничества для выяснения судеб пропавших без вести. Напомню, что после двух Арцахских войн у нас 985 пропавших без вести: 208 человек после 44-дневной войны, 777 человек - после Первой Арцахской войны. Мы должны продолжать работу по выяснению их судеб.
Если давать общую оценку брюссельской встрече, то должен констатировать, что достигнута договоренность двигаться вперед в двух направлениях, и дальнейшая оценка, конечно, зависит от результатов, которые будут достигнуты в ходе практической реализации договоренностей. Мы будем последовательно продвигать нашу повестку открытия эпохи мирного развития для нашей страны и региона, и мы должны сделать все возможное, чтобы эта повестка стала реальностью. Повторяю, к сожалению, это зависит не только от нас, но мы должны последовательно выполнять свою часть работы.