Վարչապետին ներկայացվել է Արտաքին գործերի նախարարության 2022 թ. կատարողականը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ գերատեսչության 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԱԳՆ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և նրա տեղակալները ներկայացրել են ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները։
Վարչապետին զեկուցվել է միջազգային անվտանգային միջավայրում տեղի ունեցող փոփոխությունների, Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ուղղությամբ ՀՀ կողմից իրականացվող ջանքերի, հումանիտար խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների, ինչպես նաև երկկողմ մակարդակում գործընկեր պետությունների հետ համագործակցության ամրապնդման և միջազգային կազմակերպություններում տարվող աշխատանքների ընթացքի մասին:
Քննարկվել են նաև ԱԳՆ գործունեության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը: Նշվել է, որ բարեփոխումներ են իրականացվել դիվանագիտական կադրերի պատրաստման/վերապատրաստման ոլորտում. լավարկվել է օրենսդրական դաշտը, բարելավված ընթացակարգով իրականացվել է դիվանագետների ատեստավորում և կադրային համալրում: Կապիտալ ծրագրեր են իրականացվել ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և արտերկրում ՀՀ ներկայացուցչությունների աշխատանքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ: Թվային օրակարգի շրջանակում իրականացվում է հյուպատոսա կան ծառայությունների թվայնացում:
Հաշվետվության ներկայացումից հետո ծավալվել է մտքերի փոխանակություն: Երկրի վարչապետին ներկայացվել է մի շարք ուղղություններով ԱԳՆ հետագա քայլերի վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է դիվանագիտական աշխատանքի կարևորությունը ազգային, պետական շահերի առաջմղման ու պաշտպանության, առկա մարտահրավերների հաղթահարման գործում և կարևորել գործիքակազմի շարունակական կատարելագործումը: Վարչապետը նախանշել է Հայաստանի բարեկամ երկրների և գործընկեր կառույցների հետ համագործակցությունը սերտացնելու ու առավել զարգացնելու առաջնահերթությունը:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է դիվանագիտական ծառայության լավարկման հարցին և առաջարկել քննարկել մասնագիտական որակավորման բարձրացման համակարգի ներդրման մանրամասները:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства иностранных дел за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство иностранных дел с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр иностранных дел Арарат Мирзоян, министр финансов Ваге Ованнисян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Глава МИД Арарат Мирзоян и заместители министра представили проделанную министерством работу по отраслевым направлениям.
Премьер-министру было доложено о происходящих в обстановке международной безопасности изменениях, предпринимаемых Республикой Армения усилиях по установлению стабильности и мира на Южном Кавказе, проводимой по урегулированию гуманитарных проблем работе, а также о ходе работы по укреплению сотрудничества с государствами-партнерами на двустороннем уровне и в рамках международных организаций.
Были также обсуждены предпринимаемые шаги по повышению эффективности деятельности МИД. Было отмечено, что проведены реформы в сфере подготовки/переподготовки дипломатических кадров: усовершенствована законодательная база, проведена аттестация дипломатов по усовершенствованной процедуре и осуществлено пополнение кадров. Реализованы капитальные проекты по улучшению условий работы центрального аппарата МИД и представительств Республики Армения за рубежом. В рамках цифровой повестки осуществляется цифровизац? ?я консульских услуг.
После представления доклада состоялся обмен мнениями. Премьер-министру была представлена информация о дальнейших шагах МИД по ряду направлений.
Никол Пашинян отметил важность дипломатической работы в продвижении и защите национальных и государственных интересов, в преодолении существующих вызовов, а также подчеркнул важность постоянного совершенствования инструментария. Премьер-министр обозначил приоритетность более тесного и еще большего развития сотрудничества с дружественными Армении странами и партнерскими структурами.
Глава правительства коснулся вопроса совершенствования дипломатической службы и предложил обсудить детали внедрения системы повышения квалификации.