Թուրքիայի արտգործնախարարը նշել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ժամկետը
Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը նշել է, որ Ղարաբաղում տարածքների Ադրբեջանի օկուպացիայից հետո, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «խաղաղության և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների տեսանկյունից պատմական ռիսկի դիմեց», հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները։
Այդ գործընթացի համար շնորհակալություն հայտնելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և նրա զինակիցներին՝ Ֆիդանը նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ևս ապահովել է պատմական համաձայնագիրը Վաշինգտոնում։
Ըստ նրա՝ վերջնական ստորագրությունները դեռևս չեն արվել Վաշինգտոնում, և ստորագրումը սպասվում է հաջորդ տարվա առաջին կեսին։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջնական համաձայնագիրը ստորագրելուն պես մենք ևս արագ կկարգավորենք հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- նշել է Ֆիդանը։

Министр иностранных дел Турции назвал сроки подписания мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан отметил, что после оккупации Азербайджаном территорий в Карабахе премьер-министр Армении Никол Пашинян «пошел на исторический риск с точки зрения мира и отношений с Азербайджаном», передают местные СМИ.
Поблагодарив за этот процесс президента Азербайджана Ильхама Алиева и его соратников, Фидан сказал, что президент США Дональд Трамп также закрепил историческое соглашение в Вашингтоне.
По его словам, окончательные подписи в Вашингтоне еще не поставлены и подписание ожидается в первой половине следующего года.
«Как только будет подписано окончательное соглашение между Арменией и Азербайджаном, мы также быстро нормализуем отношения с Арменией», - сообщил Фидан.