Թուրքիան եւ Հայաստանը պայմանավորվել են թույլատրել ցամաքային առեւտուրը Վրաստանի տարածքով․ թուրքական լրատվամիջոցներ
Թուրքիան եւ Հայաստանը համաձայնության են եկել երկկողմ ցամաքային առեւտուր սկսելու վերաբերյալ, գրել է թուրքական T24 պարբերականը: Ինչպես տեղեկացրել է Al Monitor-ի լրագրող Էզգի Աքին, իրավիճակին ծանոթ երկու առեւտրային աղբյուրներ նշել են, որ Անկարան եւ Երեւանը համաձայնության են եկել ուղիղ ցամաքային առեւտուր սկսելու վերաբերյալ։
Այս քայլը տեղի է ունենում Անկարայի կողմից Երեւանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ինտենսիվ ջանքերի ֆոնին՝ Հարավային Կովկասում ԱՄՆ գլխավորած տարածաշրջանային խաղաղության նախաձեռնությունների շրջանակում: Թուրքիան եւ Հայաստանը պաշտոնական դիվանագիտական ​​հարաբերություններ չունեն, նրանց ընդհանուր սահմանը փակ է 1993-ից: Այնուամենայնիվ, 2022թ․ երկու կողմերը սկսել են կարգավորման բանակցություններ՝ սահմանը բացելու եւ դիվանագիտական ​​կապեր հաստատելու նպատակով, նշել է պարբերականը։
Կարգավորման գործընթացի շրջանակում, Թուրքիայի՝ Հայաստանի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը եւ ՀՀ խորհրդարանի փոխնախագահ եւ Երեւանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը սեպտեմբերին Հայաստանում անցկացրին իրենց վեցերորդ հանդիպումը՝ նվիրված հարաբերությունների կարգավորման ջանքերին: Այս հանդիպումներից հետո Քըլըչը նոյեմբերին բանակցություններ է վարել Թուրքիայի առեւտրաարդյունաբերական պալատի եւ ապրանքային բորսաների միության (TOBB) նախագահ Ռիֆաթ Հիսարջըքլըօղլուի հետ՝ նոր համաձայնագրի տեխնիկական մանրամասները քննարկելու համար, տեղեկացրել է աղբյուրներից մեկը:
«Որոշումը կայացվել էր որոշ ժամանակ առաջ, եւ տեխնիկական աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ էին»,- ասել է թուրք-հայկական բիզնեսի զարգացման խորհրդի գործադիր խորհրդի փոխնախագահ Նոյան Սոյակը։
Մինչ այժմ երկու երկրների միջեւ ցամաքային առեւտուրն իրականացվում էր Վրաստանում միջնորդ ընկերությունների միջոցով՝ կիսավերարտահանման համաձայնագրերով։ Հայաստան ուղարկվող թուրքական ապրանքները պաշտոնապես վերադասակարգվում էին որպես առանձին արտահանում՝ Վրաստան մուտք գործելիս։ Նոր համաձայնագրի համաձայն՝ Վրաստանի տարածքով տարանցիկ բեռնափոխադրումներն այլեւս չեն համարվի «վերարտահանում». ապրանքները կպահպանեն իրենց սկզբնական արտահանման կարգավիճակը ամբողջ տարանցման ընթացքում։ Այսպիսով, երկկողմանի ուղիղ առեւտուրը հնարավոր կլինի առանց վրաց միջնորդների ներգրավման եւ առանց փակ ցամաքային սահմանի վերաբացման։
Ճյուղի աղբյուրը նշել է, որ Վրաստանի տարածքով ցամաքային առեւտուրն արդեն հնարավոր է դարձել, բայց ընկերություններին ժամանակ է պետք իրենց գործունեությունը նոր կանոնակարգերին հարմարեցնելու համար։ Նշվել է նաեւ, որ 2022թ․ Թուրքիան եւ Հայաստանը հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի շրջանակում մեկնարկել են ուղիղ բեռնափոխադրումներ՝ օդային փոխադրումների միջոցով։
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեի՝ Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ երկկողմանի առեւտուրը 2024թ․ գերազանցել է 336 միլիոն դոլարը։ Թուրքիայից Հայաստան ներմուծումը կազմել է մոտ 335 միլիոն դոլար, որի մոտ 40 տոկոսը առաքվել է ցամաքային ճանապարհով՝ Վրաստանի միջոցով։ Սա նշանակում է, որ նոր ուղիղ տարանցման համաձայնագիրը հիմնականում օգուտ կբերի թուրք առեւտրականներին։
Թուրքիայից Հայաստան արտահանման հիմնական ծավալներն են մեքենաները եւ մեխանիկական սարքավորումները, երկաթի եւ պողպատի արտադրանքը, այլ արդյունաբերական ապրանքները եւ տեքստիլը։ Չնայած 2025թ․ պաշտոնական տվյալները դեռեւս հրապարակված չեն, Սոյակը գնահատում է, որ առեւտրի ընդհանուր ծավալը կարող է հասնել մոտ 400 միլիոն դոլարի։ Վերարտահանման մեխանիզմի վերացումը, ինչպես կանխատեսվում է, կվերացնի թուրքական ընկերությունների վրա լրացուցիչ 10-15 տոկոս բեռնվածությունը։ Հաղորդվում է, որ հայ առեւտրականները նախկինում տեխնիկական հնարավորություններ ունեին ապրանքները Թուրքիա տեղափոխելու Վրաստանի միջոցով, սակայն թուրքական ցամաքային մաքսային ծառայություններում հայկական ծագում ունեցող ապրանքների վերաբերյալ անորոշությունը բարդացնում էր ընթացակարգերը, երբեմն հանգեցնում էր բեռների կորստի եւ խոչընդոտում էր հայկական արտահանմանը Թուրքիա։

Турецкие СМИ: Турция и Армения договорились разрешить прямую сухопутную торговлю через Грузию
Турция и Армения договорились начать двустороннюю сухопутную торговлю, пишет турецкое издание T24. Как сообщает журналистка Al Monitor Эзги Аки, два коммерческих источника, знакомых с ситуацией, заявили, что Анкара и Ереван достигли договорённости о запуске прямой сухопутной торговли.
Этот шаг предпринимается на фоне активизации усилий Анкары по нормализации отношений с Ереваном в рамках более широких региональных мирных инициатив под руководством США на Южном Кавказе. Турция и Армения не имеют официальных дипломатических отношений, а их общая граница закрыта с 1993 года. Тем не менее в 2022 году стороны начали переговоры о нормализации отношений с целью открытия границ и установления дипломатических связей, отмечает издание.
В рамках процесса нормализации специальный представитель Турции по отношениям с Арменией Сердар Кылыч и вице-спикер парламента Армении, специальный представитель Еревана Рубен Рубинян в сентябре провели в Армении свою шестую встречу, посвящённую усилиям по урегулированию отношений. По словам одного из источников, после этих встреч Кылыч в ноябре провёл переговоры с председателем Союза торгово-промышленных палат и товарных бирж Турции (TOBB) TOBB Рифат Хисарджыклыоглу для обсуждения технических деталей новой договорённости.
«Решение было принято некоторое время назад, и техническая работа уже велась», — заявил заместитель председателя исполнительного совета Совета по развитию турецко-армянского бизнеса Ноян Сояк.
До настоящего времени сухопутная торговля между двумя странами осуществлялась через посреднические компании в Грузии по схемам квазиреэкспорта. Турецкие товары, направлявшиеся в Армению, официально переклассифицировались как отдельный экспорт при въезде в Грузию. Согласно новому соглашению, транзитные перевозки через Грузию больше не будут считаться «реэкспортом»: грузы сохранят свой первоначальный экспортный статус на всём протяжении транзита. Таким образом, прямая двусторонняя торговля станет возможной без участия грузинских посредников и без открытия закрытой сухопутной границы.
Источник в отрасли отметил, что сухопутная торговля через Грузию фактически уже стала возможной, однако компаниям потребуется время, чтобы адаптировать свою деятельность к новым правилам. Также отмечается, что в 2022 году Турция и Армения запустили прямые грузовые авиаперевозки в рамках шагов по нормализации отношений.
Согласно данным Статистического комитета Армении, объём двусторонней торговли между Турцией и Арменией в 2024 году превысил 336 млн долларов. Импорт из Турции в Армению составил около 335 млн долларов, при этом примерно 40% поставок осуществлялось сухопутным путём через Грузию. Это означает, что новая договорённость о прямом транзите в первую очередь принесёт выгоду турецким торговцам.
Основными товарами экспорта из Турции в Армению являются машины и механическое оборудование, изделия из железа и стали, другие промышленные товары и текстиль. Несмотря на то что официальные данные за 2025 год пока не опубликованы, Сояк оценивает, что общий объём торговли может достичь около 400 млн долларов. Ожидается также, что отмена механизма реэкспорта позволит устранить дополнительную нагрузку на турецкие компании в размере 10–15%.
Сообщается, что армянские торговцы и ранее имели техническую возможность отправлять товары в Турцию через Грузию, однако неопределённость в турецких сухопутных таможенных службах в отношении товаров армянского происхождения осложняла процедуры, иногда приводила к потере грузов и сдерживала армянский экспорт в Турцию.