Ծայրահեղ քաղաքական կուրություն․ ՀՀԿ-ն՝ ՍԴ-ի կողմից Հռոմի ստատուտի վերաբերյալ որոշման մասին
Ս. թ. մարտի 24-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը կառավարության դիմումի հիման վրա ընդունել է որոշում, ըստ որի Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունները համապատասխանում են ՀՀ Սահմանադրությանը: ՀՀԿ Գործադիր մարմնի հայտարարությունը`
«Հայաստանի իշխանությունների այս որոշումը ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ծայրահեղ քաղաքական կուրություն է եւ հղի է անկախատեսելի հետեւանքներով:
Գաղտնիք չէ, որ Միջազգային քրեական դատարանը չափազանց քաղաքականացված մարմին է եւ բոլորովի էլ պատահական չէ, որ նույնիսկ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ հանդիսացող այնպիսիհզոր տերություններ, ինչպիսիք են ԱՄՆ, Չինաստանը եւ Ռուսաստանը, չեն ստորագրել կամ վավերացրել այդ կանոնադրությունը եւ նման մտադրություն չունեն նաեւ ապագայում:
Ակնհայտ քաղաքական կարճատեսություն է կարծելը, որ այդ դատարանին միանալը կարող է երբեւէ օգտագործվել Հայաստանի շահերի պաշտպանության համար:
Միաժամանակ հարկ է նաեւ արձանագրել, որ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը, որը 2020 թ. Սահմանադրության հակասահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ապօրինի կազմ ունի, բացահատորեն վերազանցել է իր լիազորությունները եւ կայացրել ակնհայտ ապօրինի որոշում:
Թե Սահմանադրությամբ, թե Սահմանադրական դատարանի մասին Սահմանադրական Օրենքով Սահմանադրական դատարանն իրավասու չէր քննության ընդունել Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունների սահմանադրականության գործը, այն պարագայում, երբ նույն հարցի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանը դեռեւս 2004 թ. արդեն իսկ կայացրել էր բացասական որոշում:
Քանի որ Սահմանադրական դատարանի որոշումները վերջնական են և վերանայման ենթակա չեն, ապա իրավական առումով Միջազգային քրեական դատարանի անդամակցության խնդրի վերանայումը հնարավոր էր միայն Սահմանադրությունում համապատասխան փոփոխություն կատարելուց հետո»։

Крайняя политическая слепота: РПА о решении КС по Римскому статуту
24 марта сего года Конституционный Суд на основании заявления правительства РА принял решение, согласно которому обязательства, закрепленные в Римском статуте Международного уголовного суда, соответствуют Конституции РА. Об этом говорится в заявлении исполнительного органа РПА.
''Это решение властей Армении в нынешней геополитической ситуации представляет собой крайнюю политическую слепоту и чревато непредсказуемыми последствиями. Не секрет, что Международный уголовный суд является чрезвычайно политизированным органом, и совсем не случайно, что даже такие могущественные державы, как США, Китай и Россия, являющиеся постоянными членами Совета Безопасности ООН, не подписали или не ратифицировали этот статут и не намерены этого делать также и в будущем.
Явная политическая близорукость - думать, что присоединение к этому суду когда-либо может быть использовано для защиты интересов Армении. В то же время также необходимо констатировать, что Конституционный суд Армении, который в результате внесенных в Конституцию в 2020 г. антиконституционных изменений имеет незаконный состав, очевидным образом превысил свои полномочия и принял явно незаконное решение.
Согласно и Конституции, и конституционному закону «О Конституционном суде», КС не был правомочен принимать на рассмотрение дело о конституционности обязательств, предусмотренных Статутом Международного уголовного суда в случае, когда по тому же вопросу Конституционный суд в 2004 году уже принял отрицательное решение. Поскольку решения Конституционного суда являются окончательными и пересмотру не подлежат, в правовом плане пересмотр вопроса о членстве в Международном уголовном суде мог бы стать возможным только после внесения соответствующего изменения в Конституцию. Ереван 28 марта 2023 года'',-отмечается в заявлении.