Թրամփը կարող է հասնել հայ գերիների ազատ արձակմանը՝ դրանով իսկ ամրապնդելով TRIPP նախագիծը․ Washington Times
Հայաստանի և Ադրբեջանիմիջև խաղաղության համաձայնագիրը չպետք է շեղի ուշադրությունը հայ ռազմագերիների հարցից․ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է ամրապնդել TRIPP նախագիծը՝ Ադրբեջանից պահանջելով ազատ արձակել 19 հայ գերիներին։ Այս մասին գրված է Washington Times-ի հոդվածում։
«TRIPP նախագիծը զգալի առավելություններ է առաջարկում Հայաստանին․ այն դեպի ծով ելք չունեցող երկրի համար կարող է տնտեսական ակտիվ ստեղծել՝ ներդրումներ գրավելու և տրանսպորտային ծախսերը նվազեցնելու հաշվին։ Սա կօգնի նաև պահպանել խաղաղությունը՝ Հայաստանի հարևաններին գործնական հետաքրքրվածություն տալով այն երթուղիներում, որոնք մնում են Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո։
TRIPP-ը ռազմավարական կարևոր այս տարածաշրջանում կամրապնդի Ամերիկայի դերը՝ առանց զորքեր տեղակայելու կամ անսահմանափակ օգնություն տրամադրելու անհրաժեշտության։ Այն նաև առևտրային հնարավորություններ կստեղծի ամերիկյան ընկերությունների համար, քանի որ Հարավային Կովկասով նոր տրանսպորտային կապեր են կառուցվում։ Այս ձեռքբերումներն էական են և աջակցության են արժանի։
Սակայն կարգավորումը չի կարող հիմնված լինել միայն քարտեզների ու առևտրային ուղիների վրա։ Թրամփի կովկասյան համաձայնագրի ամենահրատապ փորձություններից մեկն այն է, թե արդյոք այն կկարողանա ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետ կապված Ադրբեջանում պահվող 19 հայ գերիների վերադարձը։ Նրանց ազատ արձակումը ցույց կտա, որ համաձայնագիրն ուղղված է նաև մարդասիրական խնդիրների լուծմանը, այլ ոչ միայն առևտրին։
Շատ հայերի համար Ադրբեջանում պահվող գերիների հարցը նշանակում է, որ պատերազմը լիովին դեռ չի ավարտվել։
19 գերիների ազատ արձակումը կնպաստեր համաձայնագրի աջակցությանը՝ ցույց տալով, որ Հարավային Կովկասի վերաբերյալ նոր համաձայնությունը հիմնված է ինչպես տնտեսական հնարավորությունների, այնպես էլ մարդկային արժանապատվության վրա։
Ոչ մի համաձայնագիր հայերի համար ավարտուն չի համարվի, քանի դեռ նրանց ընտանիքները սպասում են գերիների վերադարձին։
Միջանկյալ ընտրությունների մոտենալուն զուգընթաց՝ Ամերիկայի հայ համայնքը, որը, գնահատումների համաձայն, անցնում է 1 միլիոնից, ուշադիր հետևում է, թե արդյոք Վաշինգտոնն ականջալուր է լինում իրենց տարիների մտահոգություններին։
ԱՄՆ դաշնակիցներն ու եվրոպացի գործընկերները, այդ թվում՝ Կանադան և Ֆրանսիան, նույնպես բարձրացրել են այս հարցը և պահանջել գերիների ազատ արձակումը։ Եվրոպացի բարձրաստիճան օրենսդիրները նշել են, որ նրանց ազատ արձակումը բարի կամքի դրսևորում կլիներ՝ ի նպաստ տևական խաղաղության։
Թրամփն իր մասնակցությունն է ունեցել խաղաղ գործընթացում, ինչը նրան ազդեցության լծակներ է տալիս։ Նա պետք է դրդի Ալիևին ազատ արձակել 19 հայ գերիներին, որպեսզի ապացուցի, որ Բաքուն պատրաստ է հաշտեցման։
TRIPP-ը կարող է նոր առևտրային ուղիներ բացել Հարավային Կովկասի համար, իսկ գերիների ազատ արձակումը կարող է համաձայնագրին մարդասիրական հիմք հաղորդել։ Եթե Թրամփին հաջողվի հասնել երկուսին էլ, նա կամրապնդի կովկասյան գործարքի երկարաժամկետ ազդեցությունը», — նշվում է հոդվածում։

Мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном не должно отвлекать внимание от армянских пленных, и президент США Дональд Трамп может укрепить проект TRIPP, потребовав от Азербайджана освобождения 19 армянских пленных. Об этом говорится в статье Washington Times.
«Проект TRIPP предлагает значительные преимущества для Армении: он создаст для страны, не имеющей выхода к морю, экономический актив за счет привлечения инвестиций и снижения транспортных издержек. Это также поможет сохранить мир, предоставив соседям Армении практическую заинтересованность в маршрутах, которые остаются под суверенитетом и юрисдикцией Армении.
TRIPP укрепит роль Америки в стратегически важном регионе без необходимости размещения войск или предоставления неограниченной помощи. Это также создаст коммерческие возможности для американских компаний по мере строительства новых транспортных связей через Южный Кавказ. Эти достижения существенны и заслуживают поддержки.
Но урегулирование не может основываться только на картах и торговых путях. Одним из самых неотложных испытаний кавказского соглашения Трампа является вопрос о том, сможет ли оно обеспечить возвращение 19 армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане в связи с нагорно-карабахским конфликтом. Их освобождение показало бы, что соглашение направлено не только на торговлю, но и имеет гуманитарный характер.
Для многих армян пленные, удерживаемые в Азербайджане, остаются признаком того, что война еще не полностью закончилась.
Освобождение 19 пленных способствовало бы поддержке соглашения, демонстрируя, что новое соглашение по Южному Кавказу основано на человеческом достоинстве, а также на экономических возможностях.
Никакое соглашение не будет считаться завершенным для армян, пока их семьи все еще ждут возвращения пленных.
По мере приближения промежуточных выборов армянская община Америки, насчитывающая, по оценкам, более 1 миллиона человек, внимательно следит за тем, прислушивается ли Вашингтон к их многолетней обеспокоенности.
Союзники Америки и европейские партнеры, включая Канаду и Францию, также подняли этот вопрос и потребовали освобождения пленных. Высокопоставленные европейские законодатели заявили, что освобождение стало бы жестом доброй воли в поддержку прочного мира.
Трамп приложил руку к мирному процессу, что дает ему рычаги влияния. Он должен побудить Алиева освободить 19 армянских пленных в качестве демонстрации приверженности Баку примирению.
TRIPP может открыть новые торговые пути для Южного Кавказа, а освобождение пленных может придать соглашению гуманитарную основу. Если Трамп сможет помочь достичь и того и другого, он укрепит долгосрочное влияние кавказской сделки», — отмечается в статье.