ՏՄՊՊՀ-ն պարզել է դեպի ՌԴ ավիատոմսերի գների բարձրացման պատճառները
ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը, հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն և հակառակ ուղղությամբ իրականացվող թռիչքների ավիատոմսերի գների բարձրացումների մասին մամուլում առկա հրապարակումներն ու թեժ գծով ստացված բողոքները, սեփական նախաձեռնությամբ ուսումնասիրություն է իրականացրել այդ ոլորտում:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ավիատոմսերի գների բարձրացումը մի կողմից պայմանավորված է օտարերկրյա խոշոր ավիափոխադրող ընկերությունների կողմից կիրառվող թվային ավտոմատացված համակարգերի տնտեսական գործոնների վերլուծման արդյունքների հետ, իսկ մյուս կողմից՝ զգալի բարձր պահանջարկով պայմանավորված ՀՀ ավիափոխադրող կազմակերպության՝ «Ավիակոմպանիա Արմենիա» ՍՊԸ-ի առավել էժան արժեք ունեցող ավիատոմսերի սպառմամբ։
Մասնավորապես՝ ՀՀ ռեզիդենտ «Ավիակոմպանիա Արմենիա» ՍՊԸ-ի ներկայացրած տեղեկատվության համաձայն՝ 2021 թվականի փետրվարի 1-ին ՀՀ քաղաքացիների համար ՌԴ օդային սահմանները բացվելու կապակցությամբ այդ ուղղությամբ տոմսերի նկատմամբ պահանջարկը կտրուկ աճել է, որի հետևանքով տոմսերի իրացման էլեկտրոնային համակարգում առկա ցածր գներով տոմսերը, որոնք դասակարգված են ըստ աճման կարգի՝ սահմանափակ քանակով, մինչև փետրվարի 1-ը գրեթե ամբողջությամբ սպառվել են, և վաճառքում հասանելի են եղել միայն բիզնես կարգի ավիատոմսեր:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի Դաշնության ռեզիդենտ ընկերություններին, ապա հարկ է նշել, որ վերջիններիս գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը դուրս է հանձնաժողովին օրենսդրությամբ վերապահված լիազորությունների շրջանակից և գտնվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի լիազորությունների ներքո:
Այնուամենայնիվ, հանձնաժողովը նախկինում ևս առնչվել է ավիատոմսերի գների բարձրացման երևույթին, ինչի կապակցությամբ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի գործընկերների միջոցով փորձել է պարզել ավիատոմսերի գների ձևավորման մեխանիզմները, ինչպես նաև դրանց գների բարձրացումների պատճառները:
ԵՏՀ ուսումնասիրության շրջանակում արձանագրվել է, որ ավիաընկերությունների կողմից ավիատոմսերի սակագների ենթադասերի արդյունավետ կիրառման նպատակով օգտագործվում են եկամտաբերությունը կառավարող ծրագրային հավելվածներ: Ավիաընկերություններն ինքնուրույն են սահմանում սակագների խմբեր, որոնց շրջանակներում կարող են սահմանվել մի քանի ենթադասեր: Եկամտաբերության կառավարման ծրագրերը նախատեսում են ընտրված ուղղությամբ թռիչքների համար օդանավի նստատեղերի բաշխում՝ ըստ սակագնային դասերի, դրանց արժեքի սահմանում՝ կախված թռիչքի ուղղությունից և այլն: Բացի այդ, ավիափոխադրողների կողմից օգտագործվում են նաև ամրագրման, վաճառքի, նստատեղերի բաշխման, տոմսերի էլեկտրոնային գրանցման, ուղեբեռի գրանցման և այլ ծրագրեր: Նշված ծրագրերը աշխատում են փոխկապակցված կերպով և մեկից մյուսին փոխանցվում են անհրաժեշտ տվյալներ:
Ընդ որում, հարկ է նշել, որ վերոգրյալ ծրագրերն ավտոմատացված են և գրեթե զուրկ մարդկային ազդեցության գործոններից։

ГКЗЭК выяснила причины повышения цен на авиабилеты в направлении РФ
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) РА, учитывая публикации в прессе и жалобы по горячей линии относительно повышения цен на авиабилеты, осуществляемые из Республики Армения в Российскую Федерацию и в обратном направлении, по собственной инициативе провела проверки в сфере продажи авиабилетов.
По результатам проверок выяснилось, что повышение цен на авиабилеты, с одной стороны, обусловлено результатами анализа экономических факторов цифровых автоматизированных систем, применяемых крупными иностранными авиаперевозчиками, а с другой – быстрой реализацией более дешевых авиабилетов компании «Авиакомпания Армения» на фоне высокого спроса авиабилетов из РА в РФ. В частности, согласно информации, представленной компанией «Авиакомпания Армения», 1 февраля 2021 года в связи с открытием воздушных границ РФ для граждан РА спрос на билеты в этом направлении резко возрос, вследствие чего билеты по низким ценам, имеющиеся в электронной системе реализации билетов, которые классифицированы по порядку роста в ограниченном количестве, до 1 февраля почти полностью были проданы, и в продаже остались только авиабилеты бизнес-класса. Что касается компаний-резидентов Российской Федерации, то следует отметить, что контроль за их деятельностью выходит за рамки полномочий Комиссии, и находится под юрисдикцией Евразийской экономической комиссии.
Тем не менее, Комиссия и раньше сталкивалась с явлением повышения цен на авиабилеты, в связи с чем посредством партнеров из Евразийской экономической комиссии пыталась выяснить механизмы формирования цен, а также причины их повышения. В рамках исследования ЕЭК было зафиксировано, что в целях эффективного применения авиакомпаниями подклассных тарифов на авиабилеты используются программные приложения по управлению доходностью. Авиакомпании самостоятельно устанавливают группы тарифов, в рамках которых могут быть определены несколько подклассов.
Планы по управлению доходностью предусматривают распределение сидений самолета для полетов в выбранном направлении по тарифным классам, определение их стоимости в зависимости от направления полета и т.д. Кроме того, авиаперевозчиками используются также программы бронирования, продажи, распределения мест, электронной регистрации билетов, регистрации багажа и другие программы. Указанные программы работают взаимосвязанно. При этом следует отметить, что вышеупомянутые программы автоматизированы и практически независимы от влияния человеческого фактора.