Տիգրան Աբրահամյանը ուշագրավ մանրամասներ է պատմել ամիսներ առաջ դիրքեից պայմանագրայինի առեղծվածային անհետացման մասին
Տիգրան Աբրահամյանը ուշագրավ մանրամասներ է պատմել ամիսներ առաջ դիրքեից պայմանագրայինի առեղծվածային անհետացման մասին։
«Մեկ է՝ մի բան լավ չեմ հասկանում։ Նոյեմբերի 12-ին, Նախիջևանի հետ սահմանագծին պայմանագրային զինծառայող է անհետանում (Վահե Մանուկյան)։
ՊՆ-ն այդ մասին որևէ տեղեկություն չի հայտնում։ Ես այդ մասին իմանում եմ Վայոց ձոր կատարած մարզային այցի ժամանակ, այն էլ լրիվ պատահական խոսակցությունից։
Գրություն եմ ուղարկում ՊՆ, երկրորդ փորձից ՊՆ-ն հաստատում է։ Գրություն եմ ուղարկել նաև Քննչական ծառայություն, որտեղից հայտնել են, որ քրեական գործ է հարուցվել ՔՕ-ի 361 հոդվածի 1-ին մասով՝ Դասալքությունը՝ զինվորական ծառայությունից վերջնականապես խուսափելու նպատակով զորամասը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, ինչպես նաև նույն նպատակով ծառայության չներկայանալը։
Փորձում եմ վերլուծել զինծառայողի դրդապատճառները՝ լրիվ խճճված պատմություն է։
Պայմանագրային ծառայող է, հերթափոխից հետո իջնելու էր ու 3-ամյա պայմանագրի ժամկետն ավարտվում էր։ Վերջինիս կինը իմ հետ հեռախոսազրույցում նշում է, որ նպատակ են ունեցել ևս մեկ 3-ամյա պայմանագիր կնքել։
Դիրքում, կարծես թե, միջադեպ՝ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների խախտում չի եղել։ Այսինքն՝ ծառայության հետ կապված խնդիր, կարծես թե, չի եղել։
Միայն հայտնի է, որ ընկերոջը «վեշ» է եկել, վերջինիս ոտքը վնասված է եղել և խնդրել է Վահե Մանուկյանին իջնել ու վերցնել։
Վահե Մանուկյանն իջել է, այդ ընթացքում եղել հարևան հայկական դիրքում, որից հետո իր դիրք վերադառնալուց հետո անհետացել է։
Կորած զինծառայողը ամուսնացած է, ունի երեք երեխա ու նրա դիրքը թողնելու ու որևէ տեղ փախնելու դրդապատճառը չեմ տեսնում։
Ուշագրավ է, որ զինծառայողին վտանգավոր՝ միջդիրքային հատվածում առևանգելու վարկածը չի դիտարկվում, այդպես եմ հասկանում ՊՆ-ից և Քննչականից եկող գրություններից։
Դժվար է ասել, թե իրականում ինչ է պատահել, բայց այս միջադեպի հետ կապված տարօրինակ հանգամանքները չափից շատ են։
Հուսով եմ, որ այս գործի մանրամասները շուտափույթ կպարզվեն, իսկ զինծառայողի գտնվելու վայրն ու անհետանալու հանգամանքները կպարզվի»։

Депутат Тигран Абрамян сообщил подробности об исчезновении на границе с Нахиджеваном военнослужащего-контрактника
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян сообщил подробности об исчезновении на границе с Нахиджеваном военнослужащего-контрактника Ваге Манукяна.
«12 ноября на границе с Нахиджеваном пропадал военнослужащий-контрактник (Ваге Манукян). Министерство обороны не сообщает никакой информации об этом. Сам я об этом узнал во время визита в Вайоц Дзор, причем из совершенно случайного разговора.
В связи с этим я направил письмо в МО и со второй попытки пришло подтверждение этой информации. Я направил письмо также в Следственный комитет, откуда сообщили, что возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 361 УК РА - дезертирство с целью окончательного уклонения от воинской службы, самовольное оставление воинской части или места службы, а также неявка на службу с той же целью.
Теперь, я пытаюсь проанализировать мотивы действий этого военнослужащего – очень запутанная история: зачем дезертировать контрактному военнослужащему, договор с которым завершался сразу после окончания его смены на передовой. Жена военнослужащего во время телефонного разговора со мной отметила, что у них были планы продлить договор о контрактной службе еще на три года.
На позициях, кажется, тоже не было инцидента или нарушения уставных отношений, которые могли бы стать причиной побега военнослужащего с постов. То есть, проблем со службой, кажется, не было.
Только известно, что его другу пришла посылка, но по причине болей в ноге он попросил Ваге Манукяна забрать ее.
Ваге Манукян поехал на соседние позиции за посылкой, а по возвращению на свою позицию, исчез.
Пропавший военнослужащий женат, имеет троих детей, у него не было никаких причин для дезертирства.
Примечательно, что версия о похищении военнослужащего в опасной межпозиционной зоне со стороны МО и СК, по-видимому, не рассматривается.
Трудно сказать, что на самом деле произошло, но странных обстоятельств в связи с этим инцидентом слишком много.
Надеюсь, что детали этого дела, место нахождения военнослужащего и обстоятельства его исчезновения скоро выяснятся», - написал депутат.
Отметим, что, отвечая на вопрос Абрамяна в парламенте, министр обороны Сурен Папикян заявил, что не может по этому делу сказать что-либо публично. «Я готов поговорить на эту тему с Вами тет-а-тет»,- заявил министр.