Ադրբեջանը քվեարկեց Ռուսաստանին ագրեսոր ճանաչելու Սևծովյան տնտեսական համաժողովի ԽՎ-ի բանաձևի օգտին՝ միակ երկիրը, որ կանգնեց ՌԴ կողքին Հայաստանն էր
Սևծովյան տնտեսական համաժողովի Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստի գլխավոր «ինտրիգը» եղել է ռուս-ուկրաինական թնջուկը՝ չնայած նրան, որ մինչ նիստը ՌԴ ներկայացուցիչները կոչ են արել ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտը չկապել ՍԾՏՀ ԽՎ օրակարգի հետ և չպարալիզացնել կազմակերպության աշխատանքը։
Նրանք նաև հայտարարեցին, որ եթե իրենց պատվիրակության որևէ անդամի մանդատը չհաստատվի, իրենք կլքեն նիստը։ Սակայն ինչպես իր ֆեյսբուքյան էջում նշել է ՍԾՏՀ ԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ («Քաղպայմանագիր») Բաբկեն Թունյանը, Ռուսաստանի պատվիրակության առաջին անդամի մանդատը չի հաստատվել։ «13 պատվիրակություններից 7-ը պետք է կողմ քվեարկեին, սակայն կողմ քվեարկեցին 5-ը (այդ թվում՝ Հայաստանի պատվիրակությունը): Ադրբեջանի պատվիրակությունը քվեարկությունից առաջ դուրս եկավ դահլիճից, որպեսզի չմասնակցի դրան»,- մանրամասնել է Թունյանը:
Քվեարկությունից հետո ՌԴ պատվիրակությունը հայտարարել է, որ դադարեցնում է անդամավճարների վճարումը կազմակերպությանը և լքել դահլիճը: ՌԴ տարեկան անդամավճարը կազմակերպությանը կազմում է մոտ 256 000 եվրո է, որը ՍԾՏՀ ԽՎ բյուջեի 14%-ն է, և եթե իրավիճակը չհարթվի, ապա այս կազմակերպությունը ֆինանսական խնդիրներ կունենա, հատկապես, որ երկրները մտադիր չեն ավելացնել իրենց ներդրումները: Հաջորդ լարվածությունը, ինչպես գրում է Թունյանը, նույնպես ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտի համատեքստում էր:
Տնտեսական բնույթի զեկույցների մասով Ուկրաինան առաջարկեց բոլոր տեքստերում «ռուս-ուկրաինական կոնֆլիկտ» ձևակերպումը փոխարինել «Ռուսաստանի ռազմական ագրեսիա» ձևակերպմամբ: «Մենք նշեցինք, որ զեկույցները տնտեսական են, պետք չի դրանք քաղաքականացնել, քաղաքական գնահատականներ հնչեցնել և չպաշտպանեցինք այս առաջարկները»,- ընդգծել է ՀՀ պատվիրակության անդամը: Մնացած երկրները կողմ քվեարկեցին առաջարկություններին (այդ թվում և Ադրբեջանը) և դրանք ընդունվեցին: «Այսինքն, փաստացի Ռուսաստանին ճանաչեցին ագրեսոր»,- եզրափակում է Թւոնյանը: Նիստը շարունակվելու է դեկտեմբերի 8-ին:

Азербайджан проголосовал за резолюцию ПАЧЭС о признании России агрессором: Единственной страной поддержавшей РФ в организации стала Армения
Главной «интригой» заседания Парламентской ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества стал российско-украинский конфликт, несмотря на то, что до его заседания представители РФ призывали не увязывать российско-украинский конфликт с повесткой ПАЧЭС и не парализовать работу организации. Они также заявили, что, если мандат какого-либо члена российской делегации не будет утвержден, делегация покинет заседание. Однако, как отметил на своей странице в Facebook член армянской делегации в ПАЧЭС («Гражданский договор») Бабкен Тунян, мандат первого члена российской делегации не был утвержден, и она покинула зал заседаний, заявив, что не будет платить членский взнос в ПАЧЭС.
«Чтобы утвердить мандат, должны были проголосовать хотя бы 7 из 13 делегаций, но "за" проголосовали лишь 5 делегаций (в том числе делегация Армении)»,- написал Тунян. Он также отметил, что ежегодный членский взнос РФ в организацию составляет около 256 000 евро, что равняется 14% бюджета ПАЧЭС, и если ситуация не разрешится, у этой организации возникнут финансовые проблемы, тем более, что страны не намерены увеличивать свои взносы. Второй конфликт также был связан с украинским кризисом.
Во время обсуждения экономических докладов Украина предложила во всех текстах заменить формулировку «российско-украинский конфликт» на «военная агрессия России» «Мы отметили, что доклады носят экономический характер, и не надо их политизировать, озвучивать политические оценки, и не поддержали эти предложения», - подчеркнул член армянской делегации. Остальные страны проголосовали за эти предложения (в том числе и Азербайджан) и они были приняты. «Фактически Россию признали агрессором», - заключил Тунян. Заседание продолжится 8 декабря.