Թալիշ ժողովուրդն աջակցում է Հայաստանին
Թալիշական կազմակերպությունները դատապարտել են Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի գործողությունները եւ հակամարտության սրումը: Այս մասին հայտնում է infoteka24-ը։
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Ալիևների կլանի տոտալիտար ռեժիմը կրկին ցույց տվեց իր դեմքը և փորձում է ժողովրդին ներքաշել պատերազմի մեջ, որը ձեռնտու է միայն իշխող վերնախավին։ Ադրբեջանում տիրում է կորոնավիրուսի համաճարակ, նավթի համաշխարհային գները նվազել են, տնտեսությունը անկման մեջ է, և նրանք որոշել են ժողովրդի ուշադրությունը շեղել խնդիրներից ։
Մենք նման մոտեցում չենք ընդունում։ Հայերը թալիշներին թշնամիներ չեն։ Մենք դատապարտում ենք Ալիևի ագրեսիվ ոտնձգությունները և կոչ ենք անում թալիշներին չմասնակցել այն գործողություններին, որոնք վնասում են մեր ազգային շահերին և ձեռնտու են Բաքվի ռեժիմին։ Ժամանակն է հասկանալ, որ այժմ պետք է համախմբվել և միասնական ճակատով հանդես գալ Ալիևների և Հայաստանի հետ պատերազմի դեմ։ Թալիշստանն ինքը պետք է որոշում կայացնի, թե ում հետ է պատերազմելու, իսկ ում հետ ՝ ոչ։ Թալիշները չպետք է զոհվեն Հայաստանի հետ սահմանին, թալիշները պետք է կառուցեն իրենց պետությունը»։

Талышские организации выступили с заявлением, осудив азербайджанскую агрессию на границе с Арменией и попытки эскалации ситуации. Об этом сообщает infoteka24․
В заявлении, в частности, говорится: «Тоталитарный режим клана Алиевых вновь показал свое лицо и пытается втянуть народ в войну, которая выгодна только правящей элите. В Азербайджане царит пандемия коронавируса, мировые цени на нефть упали, экономика на спаде, и они решили отвлечь внимание народа от проблем новой войной.
Мы не принимаем такой подход. Армяне талышам не враги. Мы осуждаем агрессивные поползновения Алиева и призываем талышей не участвовать в действиях, которые вредят нашим национальным интересами и играют на руку режиму в Баку. Время понять, что сейчас надо сплотиться и выступить единым фронтом против Алиевых и войны с Арменией. Талышистан должен сам принимать решения, с кем ему воевать, а с кем нет. Талыши не должны погибать на границе с Арменией, талыши должны строить свое государство».
Отметим, что в Азербайджане проживает более 2 млн талышей, которые населены в южных районах Азербайджана - на своей исторической родине.