Սյունիքի Գորիս քաղաքում, Տեղ, Կոռնիձոր, Արավուս և Քարաշեն գյուղերում պատշաճ ջրամատակարարում չի իրականացվում․ ՀՀ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումները վկայում են, որ ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում, Տեղ, Կոռնիձոր, Արավուս և Քարաշեն գյուղերում պատշաճ ջրամատակարարում չի իրականացվում։ Մասնավորապես, կան թաղամասեր, որտեղ խմելու ջուր մատակարարվում է 2-3 օրը մեկ հաճախականությամբ։
Հարկ է նկատել, որ Սյունիքի մարզի նշված բնակավայրերում խմելու ջրի մատակարարման խնդիրը Պաշտպանի հաստատության կողմից արձանագրվել է դեռևս 2021 թվականի օգոստոսին։ Այդ ժամանակ «Վեոլիա Ջուր» ՓԲ ընկերությունից ստացվել են պարզաբանումներ այն մասին, որ 2022 թվականի ընթացքում նախատեսվում է տարածաշրջանի ջրամատակարարման ընդհանուր համակարգի բազմաթիվ հանգույցներում տեղադրել ճնշման կարգավորիչ փականներ։
Նշել էին, որ աշխատանքները սկսվել են Գորիս քաղաքից և կշարունակվեն Տեղ, Կոռնիձոր, Արավուս և Քաղցրաշեն գյուղերում, որոնց ավարտից հետո ջրամատակարարումը կբարելավվի։
Հաշվի առնելով, որ խնդիրը զանգվածային է և կրում է շարունակական բնույթ՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանը մտահոգիչ է համարում ստեղծված իրավիճակը։ Անթույլատրելի է, որ հատկապես ամռան տապին մարդիկ զրկված են ջրի և սանիտացիայի հասանելիությունից։
Սյունիքի մարզի Գորիս, Տեղ, Կոռնիձոր, Արավուս և Քարաշեն բնակավայրերում խմելու ջրի մատակարարման խափանումների պատճառների, ինչպես նաև խնդրի կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումների վերաբերյալ Պաշտպանը պարզաբանումներ է պահանջել «Վեոլիա Ջուր» ՓԲ ընկերությունից։

Омбудсмен потребовала разъяснений от компании «Веолия Джур»
Согласно сообщению: «Исследования аппарата защитника прав человека свидетельствуют о том, что в городе Горис, селах Тех, Корнидзор, Аравус и Карашен Сюникской области Армении не осуществляется надлежащее водоснабжение. В частности, есть районы, где питьевая вода подается с периодичностью в каждые 2-3 дня.
Следует отметить, что проблема снабжения питьевой водой в указанных населенных пунктах Сюникской области была зафиксирована учреждением Омбудсмена еще в августе 2021 года. В то время из ЗАО «Веолия Джур» поступили разъяснения о том, что в течение 2022 года планируется установить регуляторы давления во многих узлах общей системы водоснабжения региона.
В ЗАО отметили, что работы начались в городе Горис и продолжатся в селах тех, Корнидзор, Аравус и Кахцрашен, после завершения которых ситуация с водоснабжением улучшится.
Учитывая, что проблема массовая и носит продолжительный характер, Омбудсмен считает создавшуюся ситуацию тревожной. Недопустимо, в летнюю жару оставлять людей без воды, создавая антисанитарию»,- говорится в сообщении Аппарата Омбудсмена.
Омбудсмен потребовала разъяснений от ЗАО «Веолия Джур» относительно причин сбоев подачи питьевой воды в населенных пунктах Горис, тех, Корнидзор, Аравус и Карашен Сюникской области, а также мер по урегулированию проблемы.