Շվեյցարիան Հայաստանը ներառել է կորոնավիրուսի հետ կապված վտանգ ներկայացնող երկրների ցանկում
Շվեյցարիայի առողջապահության դաշնային վարչությունը (ՖՈՒԶ) Հայաստանը ներառել է կորոնավիրուսի հետ կապված վտանգ ներկայացնող երկրների ցանկում: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ցուցակում են նաեւ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Ադրբեջանը, Բելառուսը եւ Մոլդովան:
Ըստ աղբյուրի, վարչությունը նախօրեին հրապարակել է 30 երկրների և տարածքների ցանկ, որոնք վտանգ են ներկայացնում կորոնավիրուսի փոխանցման տեսանկյունից, և այդ պատճառով նրանցից ժամանող բոլոր մարդկանց համար սահմանվել է 10-օրյա կարանտին: Կարանտինը պարտադիր է նաև այդ պետություններից հայրենիք վերադարձող շվեյցարացիների համար ։
«Սկսած 2020 թվականի հուլիսի 6-ից սահմանը հատող որոշ տարածաշրջանների բոլոր անձինք պետք է տեղադրվեն 10 - օրյա կարանտինի վրա», - նշում է առողջապահության վարչությունը: Բացի Հայաստանից, ԱՊՀ երկրներից ցուցակում ընդգրկված են Ռուսաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը եւ Մոլդովան: Դրանում ընդգրկվել են նաև ԱՄՆ-ը, Բրազիլիան, Իսրայելը և Սաուդյան Արաբիան ։ Շենգենյան գոտու երկրներից ցուցակում առկա է միայն Շվեդիան։ Ինչպես պարզաբանել են բուհում, ցուցակը "պարբերաբար թարմացվելու է» ։

Армения вошла в список стран, для которых Швейцария ввела 10-дневный карантин
Федеральное управление здравоохранения Швейцарии накануне опубликовало список 30 стран и территорий, представляющих риск с точки зрения распространения коронавируса, в связи с чем для всех прибывающих из этих стран людей установлен десятидневный карантин, пишет ТАСС.
Карантин обязателен и для тех, кто возвращается на родину из этих 30 государств. «Начиная с 6 июля 2020 года все лица из определенных регионов, пересекающие границу, должны быть помещены на 10-дневный карантин», — отмечается в сообщении  управления здравоохранения Швейцарии. Из стран СНГ, помимо Армении, в список включены Россия, Беларусь, Молдова и Азербайджан. В список вошли также США, Бразилия, Израиль и Саудовская Аравия. Из стран шенгенской зоны в список попала только Швеция. Согласно информации ФУЗ, список будет регулярно актуализироваться.