«Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է Հայաստանի համար». ԱԺ հայտարարության նախագիծը
Հայաստանի խորհրդարանը պարտավոր է արձագանքել ու գնահատական տալ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագրին»։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը:
Նա, մասնավորապես նշել է. «Այդ փաստաթղթի դրույթներով մարտահրավեր է նետված ՀՀ անկախության հռչակագրին, Հայաստանի ու Արցախի գոյությանը։
Բլեֆ են այն խոսակցությունները, թե, իբր, Թուրքիայից դրական ազդակներ են գալիս ու հայ–թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու ներկա գործընթացն, իբր, առանց նախապայմանների է։
«Շուշիի հռչակագիրը» վավերացնելով՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան լրիվ այլ ազդակներ են հաղորդում և այդ ազդակներին Հայաստանից համարժեք արձագանք պետք է լինի»:
Այնուհետեւ պատգամավորը ներկայացրել է ԱԺ հայտարարության տեքստի նախագիծը, որը դրել են շրջանառության մեջ և առաջարկում են խորհրդարանին ընդունել այն։
«ՀՀ ԱԺ հայտարարությունն Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից «Շուշիի հռչակագրի» վավերացման կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն իր խոր մտահոգությունն է հայտնում օկուպացված Շուշիում 2021թ․ հունիսի 15–ին Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նախագահների ստորագրած հռչակագրի՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից վավերացման կապակցությամբ։
Այդ հռչակագրով կնքվել է թուրք–ադրբեջանական ռազմաքաղաքական դաշինք՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն» հայեցակարգի շրջանակներում։
Թեև փաստաթղթում նշված է, որ այն չի ստեղծվել երրորդ կողմի դեմ, այդուհանդերձ դրա ողջ բովանդակությունն ուղղված է Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների, հայ ժողովրդի դեմ։ Այն արձանագրում է Արցախի Հանրապետության դեմ 44-օրյա ագրեսիա իրականացրած երկու պետությունների ռազմավարական նպատակներն՝ ընդդեմ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և ցեղասպանություն վերապրած աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդի իրավունքների։
Հռչակագրում տեղ գտած «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ ձևակերպումները վկայում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը ձեռք են բերում հրապարակային պայմանավորվածություններ համատեղ ծավալապաշտական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Դատապարտելի է երկու պետությունների պայմանավորվածությունը՝ պայքարելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման դեմ՝ հարցի բովանդակությունը խեղաթյուրելով և այն տանելով պատմագիտական ուսումնասիրության տիրույթ։
Շուշիի հռչակագրի հիմքում ընկած է ոչ թե ՄԱԿ կանոնադրությունը կամ ԵԱՀԿ-ի կողմից ընդունված անվտանգության սկզբունքը, այլ «ցեղային անվտանգության» մոտեցումը։ Այն հակասում է միջազգային իրավունքի հիմնական նորմերին։ Համաձայն Միջազգային պայմանագրերի իրավունքի մասին 1969թ․ Վիեննայի կոնվենցիայի՝ միջազգային բոլոր պայմանագրերը, որոնք հակասում են ընդհանուր միջազգային իրավունքի իմպերատիվ նորմերին, առոչինչ են և չեն կարող ունենալ որևէ միջազգային լեգիտիմություն։
ՀՀ Ազգային ժողովը հայտարարում է՝
Շուշիի հռչակագիրը՝ իր սադրիչ և ապակառուցողական բնույթով, անընդունելի է ՀՀ-ի համար։ Այն լրջագույն մարտահրավեր է տարածաշրջանային ու գլոբալ անվտանգությանը, չի նպաստում մեր տարածաշրջանի խաղաղ զարգացմանը, հակասում է «առանց նախապայմանների» սկզբունքի հիման վրա հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը ու լուրջ կասկածներ առաջացնում պաշտոնական Անկարայի իրական վարքագծի ու մտադրությունների առումով»։

Оппозиция ввела в обращение парламента Армении проект заявления против азербайджано-турецкой «Шушинской декларации»
Оппозиция ввела в обращение парламента Армении проект заявления против азербайджано-турецкой «Шушинской декларации».
Как написал на своей странице в Facebook депутат от оппозиционной фракции «Айастан» Андраник Теванян, парламент Армении обязан отреагировать и дать оценку «Шушинской декларации», ратифицированной парламентами Турции и Азербайджана. Положениями этого документа ставится под сомнение декларация о независимости РА, существование Армении и Арцаха.
«Разговоры о том, что, якобы, из Турции поступают положительные сигналы на нормализацию отношений с Арменией и этот процесс, якобы, осуществляется без предусловий, являются блефом. Ратификация «Шушинской декларации» со стороны Азербайджана и Турции свидетельствуют об обратном, и на эти сигналы должна быть адекватная реакция Армении»,- подчеркнул он.
В проекте заявления оппозиции в связи с ратификацией «Шушинской декларации» парламентами Азербайджана и Турции, внесенном в обращение НС РА, в частности, говорится:
«Национальное Собрание Республики Армения выражает свою глубокую озабоченность в связи с ратификацией парламентами Азербайджана и Турции декларации, подписанной 15 июня 2021 года президентами Турции и Азербайджана в оккупированном Шуши.
Этой декларацией был заключен турецко-азербайджанский военно-политический союз в рамках концепции «одна нация, два государства».
Хотя в документе говорится о том, что Союз не создается против третьего государства, тем не менее, все содержание данной декларации направлено против Армении и Арцаха, против армянского народа. В документе констатируются стратегические цели двух государств, часть которых осуществилась во время 44-дневной войны против Республики Арцах, против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения и прав рассеянного по всему миру армянского народа, пережившего Геноцид.
Содержащиеся в декларации формулировки относительно «Зангезурского коридора» свидетельствуют о том, что у Турции и Азербайджана есть договоренности относительно реализации данного проекта.
Предосудительна также договоренность двух государств бороться против международного признания Геноцида армян, искажая содержание вопроса и ведя его в сферу историографического исследования.
В основе Шушинской декларации лежит не Устав ООН или принятый ОБСЕ принцип безопасности, а подход «племенной безопасности». Она противоречит основным нормам международного права. Согласно Венской конвенции 1969 года «О праве международных договоров», все международные договоры, противоречащие императивным нормам общего международного права, не могут иметь какой-либо международной легитимности.
Национальное Собрание РА заявляет:
«Шушинская декларация» в силу своего провокационного и деструктивного характера неприемлема для Армении. Это серьезнейший вызов региональной и глобальной безопасности, принятие данной декларации не способствует мирному развитию нашего региона, противоречит нормализации армяно–турецких отношений без предусловий и вызывает серьезные сомнения в истинных намерениях официальной Анкары».