Շառլ Միշելի հայտարարությունը Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպման արդյունքով
Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Միշել-Ալիեւ եռակողմ հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել, որը ներկյացնում ենք ստորև․
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ընդունել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ քննարկելու Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակն ու երկու երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղիները:
Նախագահ Միշելը առաջնորդներին վստահեցրել է, որ ԵՄ-ն հավատարիմ է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հետ սերտ համագործակցությանը հակամարտության հաղթահարման, տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու նպատակով համագործակցության եւ վստահության մթնոլորտի ստեղծման գործում, որն, ի վերջո, պետք է ամրագրվի խաղաղության համապարփակ համաձայնագրով: Երեք առաջնորդների ընդհանուր նպատակն է կառուցել անվտանգ, կայուն եւ բարգավաճ Հարավային Կովկաս՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների:
Վարչապետ Փաշինյանը և նախագահ Ալիևը վերահաստատել են, որ 2020թ.նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի երկու եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում ստանձնած առանցքային պարտավորությունները կհարգվեն, և որ հիմք կընդունվեն 2021թ. նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ձեռք բերված փոխըմբռնումները: Նախագահ Միշելը բարձր է գնահատել երկու առաջնորդների ձեռնարկած քայլերը ՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին վերջերս տեղի ունեցած զինված բախումներից հետո լարվածության թուլացում ապահովելու համար: Մասնավորապես, արձանագրվել է նախագահ Միշելի աջակցությամբ երկու երկրների պաշտպանության նախարարների միջև ուղիղ կապի բարեհաջող հաստատումը։ Այս մեխանիզմը կարող է օգնել կանխել ապագա միջադեպերը եւ դրական ազդեցություն ունենալ՝ գործնականում նպաստելով լարվածության թուլացմանը:
Նախագահ Միշելն ընդգծել է, որ առանցքային հումանիտար հարցերի լուծումը վճռորոշ նշանակություն ունի: Նա ողջունել է Ադրբեջանի կողմից տասը հայ բանտարկյալի ազատ արձակումն ու ականապատ դաշերի մնացած բոլոր քարտեզների տրամադրումը Հայաստանի կողմից: Նա կոչ է արել ամբողջապես եւ արագ կերպով լուծել բոլոր առանցքային հումանիտար հարցերը, ինչպիսիք են մյուս ձերբակալվածների ազատ արձակումը եւ անհայտ կորածների ճակատագրի լուծումը՝ ընդունելով, որ երկու կողմերի հումանիտար ժեստերը նույնպես նպաստում են վստահության ամրապնդմանը եւ օգնում են ստեղծել պայմաններ, որոնք կնպաստեն խաղաղության եւ հաշտեցման առաջխաղացմանը: ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել մարդասիրական ականազերծման ջանքերին, այդ թվում ՝ փորձագիտական խորհրդատվությունների տրամադրման եւ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը վերականգնման եւ վերակառուցման հարցում օգնություն ցուցաբերելու միջոցով: ԵՄ-ն նաեւ կշարունակի աջակցել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցներին:
Առաջնորդները քննարկել են ԵՄ-ի եւ երկու երկրների միջեւ առկա եւ հեռանկարային առեւտրատնտեսական գործընկերային հարաբերությունները: Նրանք նաեւ քննարկել են վստահության ամրապնդման, խաղաղ գոյակցության խթանման եւ տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ընդլայնման համար տնտեսական խորհրդատվական հարթակ ստեղծելու ԵՄ մտադրությունը:
Նախագահ Ալիևը և վարչապետ Փաշինյանը համակարծիք են եղել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանազատման շուրջ նախատեսվող բանակցությունների համատեքստում անհրաժեշտ կլինի հետագա շոշափելի քայլեր ձեռնարկել գործնականում լարվածությունը նվազեցնելու համար ՝ բանակցությունների համար բարենպաստ մթնոլորտ ապահովելու նպատակով: Նախագահ Միշելը կոչ է արել ինչպես Երեւանին, այնպես էլ Բաքվին ակտիվ եւ բարեխղճորեն աշխատել լարվածության թուլացման ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ ուժերի պատշաճ հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման կարեւոր տարր է: Սահմանազատման եւ սահմանագծման հարցերին աջակցելու նպատակով ԵՄ-ն փորձագիտական առաքելություն/խորհրդատվական խումբ կտրամադրի՝ տեխնիկական աջակցություն տրամադրելով երկու երկրներին:
Նախագահ Միշելը նաեւ ընդգծել է Հարավային Կովկասում ընդհանրապես եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ մասնավորապես հաղորդակցային ենթակառուցվածքի վերականգնման կարեւորությունը՝ բոլոր երկրների ինքնիշխանությունը լիարժեք հարգելու հիմքով: Որոշվել է ձեռնամուխ լինել փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա սահմանային եւ մաքսային հսկողության համապատասխան միջոցներով երկաթուղային ուղիների վերականգնմանը: ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կապուղիների զարգացմանը՝ ըստ իր Տնտեսական եւ Ներդրումային ծրագրի: Առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական պլատֆորմը կարող է նաեւ աջակցել այս գործընթացին:

Шарль Мишель раскрыл детали переговоров с Пашиняном и Алиевым
Председатель Европейского совета Шарль Мишель по итогам встреч с лидерами Армении и Азербайджана Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым выступил с заявлением.
В заявлении, в частности, говорится, что встреча преследовала цель обсудить ситуацию на Южном Кавказе и пути дальнейшего развития отношений ЕС с двумя странами.
Шарль Мишель заверил лидеров, что ЕС привержен тесному сотрудничеству с Арменией и Азербайджаном в деле преодоления конфликта, создания атмосферы сотрудничества и доверия с целью достижения прочного мира в регионе, который, в конце концов, должен быть закреплен всеобъемлющим соглашением о мире. Общая цель трех лидеров - построить безопасный, стабильный и процветающий Южный Кавказ на благо всех народов региона.
Премьер-министр Пашинян и президент Алиев вновь подтвердили свою готовность следовать договоренностям от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года, и Сочинским соглашениям от 26 ноября. Президент Мишель высоко оценил предпринятые двумя лидерами шаги для ослабления напряженности после недавних вооруженных столкновений на границе Армении и Азербайджана. В частности, было зафиксировано успешное установление прямой связи между министрами обороны двух стран при поддержке президента Мишеля. «Этот механизм может помочь предотвратить будущие инциденты и оказать положительное влияние на практике, способствуя ослаблению напряженности»,- говорится в заявлении.
Он приветствовал освобождение 10 армянских пленных со стороны Азербайджана и предоставление Арменией остальных карт минных полей. Шарль Мишель также подчеркнул важность скорейшего решения гуманитарных вопросов - таких как освобождение пленных, поскольку гуманитарные жесты с обеих сторон также способствуют укреплению доверия и помогают создать условия, способствующие продвижению мира в регионе. ЕС продолжит поддерживать усилия по гуманитарному разминированию, в том числе посредством предоставления экспертных консультаций и оказания помощи пострадавшему от конфликта населению в вопросе восстановления и реконструкции. ЕС также продолжит содействовать мерам по укреплению доверия между Арменией и Азербайджаном.
Лидеры обсудили существующие и перспективные торгово-экономические партнерские отношения между ЕС и двумя странами. Они также обсудили намерение ЕС создать экономическую консультативную платформу для укрепления доверия, стимулирования мирного сосуществования и расширения экономического сотрудничества в регионе.
Президент Алиев и премьер-министр Пашинян сошлись во мнении, что в контексте планируемых переговоров по делимитации и демаркации государственной границы между Арменией и Азербайджаном необходимо предпринять дальнейшие ощутимые шаги для снижения напряженности на практике с целью обеспечения благоприятной атмосферы для переговоров. Президент Мишель призвал как Ереван, так и Баку активно и добросовестно работать в направлении ослабления напряженности. С целью содействия вопросам демаркации и делимитации границы ЕС окажет экспертное содействие в лице консультативной группы, а также предоставит техническое содействие обеим странам.
Президент Мишель также подчеркнул важность восстановления коммуникационной инфраструктуры на Южном Кавказе в целом и между Арменией и Азербайджаном, в частности, на основе полноценного уважения суверенитета всех стран. Было решено приступить к восстановлению железнодорожных путей посредством пограничного и таможенного контроля на основе принципа взаимности. ЕС готов содействовать развитию каналов связи на основе своей экономической и инвестиционной программы. Предлагаемая экономическая консультативная платформа может также содействовать этому процессу.