Բրյուսելի և Բաքվի հարաբերությունները պարզ չեն և կան դժվարություններ. Շառլ Միշել
Կարծում եմ, որ Ադրբեջանը մեծ պատասխանատվություն ունի այն պահից, երբ սկսեց ռազմական գործողությունը։ Այս մասին Euronews-ին տված հարցազրույցում ասել է ԵՄ խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը` պատասխանելով հարցին, որ հունվարի 1-ից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կդադարի գոյություն ունենալ, և ինչպես կարելի է վստահություն ստեղծել այս պայմաններում։
«Այժմ Ադրբեջանը պետք է բարի կամք դրսևորի և միջազգային հանրությանը ներգրավի իրավիճակի մոնիտորինգին, որպեսզի Ադրբեջանում ապրող ողջ բնակչության, այդ թվում՝ հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը պաշտպանված լինեն», - ասել է Միշելը՝ անդրադառնալով մեկնաբանությանը, որ Բրյուսելի հարաբերությունները Բաքվի հետ մնում են բարդ, բայց խոստումնալից:
Անցյալ տարի Եվրամիությունը շատ բան արեց Ադրբեջանից ավելի շատ բնական գազ ստանալու համար: ԵՄ խորհրդի ղեկավարն ասել է, որ Ադրբեջանը պետք է ավելի շատ ներգրավվի Կովկասում անվտանգության ամրապնդման և համագործակցության զարգացմանն ուղղված ջանքերում, Միշելը նշել է. «Արդյո՞ք նա այսօր գործընկեր է: Այո, նա գործընկեր է։ Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ հարաբերությունները պարզ են: Ոչ, հարաբերությունները պարզ չեն: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ այս հարաբերություններում դժվարություններ կան: Այո, իրականությունը դժվար է, և սա պետք է հասկանալ»։

Шарль Мишель: Отношения Брюсселя и Баку не простые и есть трудности
Я думаю, что на Азербайджане лежит большая ответственность с того момента, как он начал военную операцию. Об этом сказал в интервью Euronews  глава Совета ЕС Шарль Мишель, отвечая на вопрос о том, что с 1 января Республика Нагорный Карабах прекратит свое существование и как можно создать доверие в этих условиях.
«Теперь Азербайджан должен проявить добрую волю, привлечь международное сообщество к наблюдению за ситуацией, чтобы были защищены права и безопасность всего населения, проживающего в Азербайджане, в том числе армянского населения»,- заявил Мишель.
В ответ на комментарий о том, что отношения Брюсселя с Баку остаются сложными, но перспективными. В прошлом году Евросоюз сделал многое, чтобы получать из Азербайджана больше природного газа. Глава Совета ЕС сказал, что к усилиям по укреплению безопасности и развитию сотрудничества на Кавказе нужно больше привлекать Азербайджан, Мишель отметил:
«Он сегодня партнер? Да, он партнер. Означает ли это, что отношения простые? Нет, отношения не простые. Означает ли это, что в этих отношениях есть трудности? Да, реальность трудна, и это нужно понимать».