Սերժ Սարգսյանը ստում է․ Արմեն Գրիգորյանը՝ ԱԹՍ-ների ձեռքբերման մասին
Ադրբեջանը շարունակաբար ռազմական բյուջե էր ավելացնում, իսկ Հայաստանն այդ ուղղությամբ գրեթե որևիցե քայլ չէր անում։ Լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Հարցին՝ արդյոք կարո՞ղ է փաստեր ներկայացնել, որ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը դավաճանել են, Արմեն Գրիգորյանն ասաց. «Ղարաբաղին բանակցային գործընթացից դուրս են թողել։ Սերժ Սարգսյանը 2011-ին Կազան էր ուզում ստորագրել, իհարկե Ադրբեջանը չստորագրեց։ Դրանից հետո Հայաստանը պարբերաբար հրաժարվել է իր պահանջներից և նրանք, չկատարելով իրենց ընդհանուր պարտականությունը, երկիրը հասցրել են այս վիճակին», - ասաց անվտանգության խորհրդի քարտուղարը։
Վերջինս ասաց, որ շուտով կհրապարակեն, թե 2018-2020թթ.-ին իրենց իշխանությունն ինչեր է արել։
Դիտարկմանը, որ իրենք բանակը զինել են ելակով, Արմեն Գրիգորյանն ասաց. «Մենք բանակը ելակով չենք զինել։ Գրեթե բոլոր ուղղություններով սպառազինություն ենք ավելացրել։ Պարտվել ենք, որովհետև նախորդ 10-20 տարիներին նույն տեմպով աշխատանք չի իրականացվել։ 2017թ.-ին ռազմական բյուջեն մոտ 207 մլրդ է եղել։ Մենք 2018-ին բյուջեն 309 միլիարդ ենք դարձրել, և սա արտացոլվել է սպառազինության գրեթե բոլոր ուղղություններով։ Ձեռք ենք բերել ժամանակակից սպառազինություն։ Եթե 2016-2018թթ.-ին ձեռք է բերվել ցանկացած տեսակի զենքից օրինակ 50 միավոր, մենք 300-ից բարձր թվով ենք ձեռք բերել»,-ասաց ԱԽ քարտուղարը։
Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի այն հայտրարարությանը, որ պատրաստվում էր ԱԹՍ-ի մեծ խմբաքանակ գնել, սակայն գործող իշխանությունները եկան ու չեղարկեցին դա, Արմեն Գրիգորյանն ասաց, որ ՀՀ երրորդ նախագահը ստել է. «Նա սուտ է ասում։ Եթե 2016-2018թթ.-ին Սերժ Սարգսյանը ձեռք է բերել պայմանական X քանակի ԱԹՍ, մենք 2018-ին X անգամ յոթ ենք ձեռք բերել։ Եթե Սերժ Սարգսյանի ժամանակ պլանավորված է եղել պայմանական 1000 ԱԹՍ-ի ձեռքբերում, մենք այդ թիվը բարձրացրել ենք 1800-ի և շարունակաբար ռազմական ոլորտում լայնածավալ ծախսեր ենք կատարել»,-նշեց Արմեն Գրիգորյանը։

Мы проиграли войну потому, что за предыдущие 10-20 лет работы по перевооружению проводились слишком медленно: Секретарь Совбеза Армении
На протяжении лет Азербайджан постоянно увеличивал военный бюджет, а Армения практически не предпринимала каких-либо шагов в этом направлении. Об этом в беседе с журналистами заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
По просьбе журналистов комментируя заявление премьера Никола Пашиняна о том, что Роберт Кочарян и Серж Саргсян были предателями, Армен Григорян заявил: «Они вытеснили Нагорный Карабах из переговорного процесса. Серж Саргсян в 2011 году хотел подписать Казанский документ, однако от этого отказался Азербайджан. После этого Армения заняла отступную позицию в переговорах и постоянно соглашалась на уступки, однако, не выполняя взятых обязанностей, режим Саргсяна довел страну до войны», - сказал секретарь Совета Безопасности.
Григорян также сообщил, что вскоре будет обнародован документ о деятельности нынешних властей за 2018-2020 гг.
Касаясь замечания о том, что нынешние власти вместо того, чтобы вооружать армию поставили акцент на вопросах обогащения рациона питания ВС, Армен Григорян заметил: "Это не так, мы за все эти годы покупали многовекторное и многофункциональное оружие. Мы проиграли войну, именно потому что за предыдущие 10-20 лет работы по перевооружению не проводились в том же темпе. В 2017 году военный бюджет составлял около 207 млрд. драмов. В 2018 году мы увеличили его до 309 млрд, и это отразилось на процессе многофункционального перевооружения. Если, к примеру, в 2016-2018 годах любой вид оружия приобретался, скажем в 50 экземплярах, то мы стали приобретать по 300 единиц".
Касаясь заявления Сержа Саргсяна о том, что он собирался купить большую партию БПЛА, однако действующие власти отменили этот заказ, Армен Григорян сказал, что третий президент Армении солгал. "Он лжет. Если в 2016-2018 годах Серж Саргсян приобрел условно Х штук БПЛА, то в 2018 году мы приобрели X умноженное на семь. Если во времена Сержа Саргсяна было запланировано приобретение условно 1000 БПЛА, то мы запланировали приобрести 1800 штук, мы постоянно осуществляли широкомасштабные расходы в военной сфере» - отметил Армен Григорян.