Ռուսաստանը կանի հնարավորը՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածությունը թուլացնելու համար. ՌԴ ԱԳՆ
ՌԴ փոխարտգործնախարարն Ադրբեջանին ու Հայաստանին կոչ է արել զերծ մնալ լարվածության աճին նպաստող հռետորաբանությունից, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ռուսաստանը կգործադրի բոլոր հնարավորությունները՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ներկայիս սրացումը կարգավորելու համար ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին տված բաց հարցազրույցում:
"Կարող եմ միայն հավաստիացնել, որ մենք ամեն ինչ կանենք, կցուցաբերենք բոլոր լավագույն հատկանիշները ռուսական դիվանագիտության, ժողովրդական դիվանագիտության, որպեսզի ոչ միայն կարգավորվի ներկայիս սահմանային հակամարտությունը, այլև մեզ համար երկու եղբայրական երկրների միջև հարաբերությունները լավանան: Ռուսաստանը նման հնարավորություններ ունի: Մենք բազմիցս օգտվել ենք դրանցից, այդ թվում ՝ 2016 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ռազմական գործողությունների վերջին բռնկման ժամանակ ։ Ես վստահ եմ, որ մեր բոլոր հնարավորությունները կգործարկվեն", - ասել է նա ։
Փոխնախարարը նշել է, որ "այժմ ողջ միջազգային հանրության առաջնային խնդիրն է արագ դադարեցնել այն, ինչ տեղի է ունեցել վերջին երկու օրերին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի սահմանին":
"Այս կապակցությամբ շատ կարևոր է այն պետությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը, որոնք հանդիսանում են նաև Մինսկի խմբի անդամներ, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման Մինսկի խումբը միավորում է շատ ավելի մեծ թվով պետություններ, քան միայն երեք համանախագահ ։ Այդ երկրները, որոնք շրջապատում են, որոնք սահմանակից են այդ տարածաշրջանին, պետք է առավելագույն կշռադատություն, պատասխանատվություն եւ զսպվածություն ցուցաբերեն, այդ թվում ՝ հրապարակային հռետորաբանության մեջ", - ասել է Ռուդենկոն ։

Россия задействует все возможности, чтобы урегулировать нынешнее обострение между Арменией и Азербайджаном: МИД РФ
Россия задействует все возможности, чтобы урегулировать нынешнее обострение между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил в четверг замглавы МИД России Андрей Руденко в открытом интервью первому заместителю генерального директора ТАСС Михаилу Гусману.
Замминистра отметил, что "сейчас первостепенная задача всего международного сообщества - побыстрее остановить то, что происходило в последние два дня [на границе Азербайджана и Армении]". "В этой связи очень важна взвешенная позиция тех государств, которые являются и участниками Минской группы, а Минская группа по урегулированию нагорнокарабахского конфликта объединяет гораздо большее число государств, чем только три сопредседателя. Эти страны, которые окружают, которые граничат с этим регионом, должны проявлять максимум взвешенности, ответственности и сдержанности, в том числе в публичной риторике", - сказал Руденко.