Ռուսաստանը ցանկանում է «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի երթուղում ներառել Հայաստանի հետ սահմանային անցակետը
Ռուս-վրացական սահմանի «Վերին Լարս» անցակետը կարող է ներառվել «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի երթուղում։ Այս մասին իր տելեգրամյան  ալիքում հայտնել է Հյուսիսային Օսիայի ղեկավար Սերգեյ Մենյայլոն, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռուսաստանի արդյունաբերողների և ձեռներեցների միության հետ համատեղ աշխատում ենք «Վերին Լարս» անցակետը «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի երթուղում ներառելու հնարավորության ուղղությամբ»,-նշել է նա:
Ըստ Հյուսիսային Օսիայի ղեկավարի՝ Ռուսաստանի արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միությունը Վլադիկավկազում հանդիպում է անցկացրել, որի ընթացքում լոգիստները քննարկել են «Վերին Լարս»-ը Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքում ներառելու հնարավորությունը։ Կազմակերպության նախագահ Ալեքսանդր Շոխինն ընդգծել է, որ «Վերին Լարս»-ով բեռնափոխադրումների ցամաքային ճյուղը հիանալի տեղավորվելու է Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի մեջ և լինելու է ոչ միայն կողմնակի ճյուղավորում, այլ ևս մեկ լիարժեք մայրուղի:
«Պատժամիջոցների պայմաններում Ռուսաստանը խնդիրներ ունի իր լոգիստիկ ենթակառուցվածքի զգալի մասի օգտագործման հարցում։ Հյուսիս-հարավը ներկայիս պայմաններում գնալով ավելի կարևոր է դառնում։ Ռուսաստանի կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է այն ընդլայնելու և նոր ոլորտներ ներառելու ուղղությամբ»,- նշել է Մենյայլոն։
Հյուսիս-Հարավը արտահանման-ներմուծման փոխադրումներ Ռուսաստանի համար Իրանի հետ հաղորդակցության մեջ գտնվող միջազգային տրանսպորտային միջանցք է, որը Հնդկաստանի և Պարսից ծոցի և Հարավային Ասիայի երկրների հետ տարանցիկ ճանապարհ է ապահովում: Այն ներառում է երկաթուղային, ճանապարհային և ծովային/գետային երթուղիներ։ Ընդհանուր երկարությունը 7200 կիլոմետր է՝ Սանկտ Պետերբուրգից՝ Ռուսաստանի հյուսիսի ամենամեծ նավահանգստից մինչև Մումբայ՝ Հնդկաստանի ամենամեծ նավահանգիստը։
«Վերին Լարսը» Ռուսաստանը Վրաստանի, Հայաստանի և մերձավոր և հեռավոր արտասահմանի այլ երկրների հետ կապող միակ գործող ցամաքային սահմանն է։

В России хотят включить в маршрут коридора «Север – Юг» погранпереход, связывающий с Арменией
Пункт пропуска «Верхний Ларс» на границе России с Грузией могут включить в маршрут международного транспортного коридора (МТК) Север - Юг. Об этом сообщил глава Северной Осетии Сергей Меняйло, передает ТАСС.
«Работаем вместе с Российским союзом промышленников и предпринимателей над возможностью включения пункта пропуска «Верхний Ларс» в маршрут международного транспортного коридора Север – Юг», - говорится в сообщении.
По словам руководителя Северной Осетии, Российский союз промышленников и предпринимателей провел во Владикавказе совещание, на котором логисты обсуждали возможность включения «Верхнего Ларса» в транспортный коридор Север - Юг. Президент организации Александр Шохин подчеркнул: сухопутная ветка грузового потока через «Верхний Ларс» отлично впишется в МТК Север - Юг и будет не просто боковым ответвлением, а еще одной полноценной магистралью.
«В условиях санкций Россия столкнулась с проблемами использования значительной части логистической инфраструктуры. Север - Юг в текущих условиях становится все более значимым. Правительство РФ активно работает над его расширением и включением в него новых направлений», - отметил Меняйло.
МТК Север-Юг – международный транспортный коридор, обеспечивающий экспортно-импортные перевозки России в сообщении с Ираном и далее транзитом с Индией и странами Персидского залива и Южной Азии. В него входят железнодорожные, авто- и морские/речные пути. Общая протяженность – 7 200 километров: от Санкт-Петербурга - крупнейшего порта севера России, до Мумбаи - крупнейшего порта Индии.
«Верхний Ларс» – единственный действующий сухопутный погранпереход, связывающий Россию с Грузией, Арменией и другими странами ближнего и дальнего зарубежья.