Ռուսաստանը հայտարարել է, որ «Թրամփի ուղու» համաձայնագիրը խախտել է բալանսը Հարավային Կովկասում
«Թրամփի ուղի միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» նախագծի իրականացման համաձայնագրի ստորագրումը խախտել է Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային հավասարակշռությունը, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Խնդիրն այն է, որ այս ստորագրությունները ավելի խորը գործընթացներ են առաջացրել։ Դրանք խախտել են տարածաշրջանային հավասարակշռությունը, որը գոյություն ուներ 1828 թվականից, երբ ստորագրվեց Թուրքմենչայի պայմանագիրը», - ասել է նա։
Օվերչուկը հիշեցրել է, որ այդ ժամանակ Էրիվանի և Նախիջևանի խանությունների հողերը զիջվել են Ռուսական կայսրությանը, և սահմանը հաստատվել է աշխարհագրական սահմանի՝ Արաքս գետի երկայնքով։ Այդ ժամանակվանից ի վեր սա ընդհանուր առմամբ խաղաղ սահման է, որը երաշխավորված է երկու մեծ հարևանների միջև կնքված համաձայնագրերով, հավելել է նա։
Ռուսաստանի փոխվարչապետը ընդգծել է, որ Ռուսաստանի մասնակցությունը փոխվարչապետերի եռակողմ աշխատանքային խմբում թույլ է տվել շահերի հավասարակշռություն ապահովել բոլոր ներկա երկրների միջև՝ հաշվի առնելով Հայաստանի ինքնիշխանությունը, իրավասությունը, տարածքային ամբողջականությունը և տնտեսական շահերը։ «Ադրբեջանը կառուցողական էր տրամադրված, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, որն արդեն բանակցություններ էր վարում ԵԱՏՄ-ի հետ փոխադարձ շուկաների բացման վերաբերյալ, չէր զգում այն սպառնալիքները, որոնք բերեց Արաքսի հյուսիսային ափին ամերիկացիներին հրավիրելը», - նշել է նա։
«Այժմ Հայաստանը հայտարարել է, որ այս նախագիծը կիրականացվի առանց Ռուսաստանի, Թուրքիան արդեն սկսել է միջոցներ ծախսել Նախիջևան տանող երկաթուղու կառուցման վրա, և Մեղրիի հատվածի վերականգնման հեռանկարները դարձել են պակաս պարզ։ Այս ամենը ճնշում է ստեղծում Հայաստանի վրա», - նշել է Օվերչուկը։ «Ապաշրջափակման գործընթացում Ռուսաստանին չտեսնելու ցանկությունը մեծ սխալ էր»։
Հայաստանը որոշել է զիջել իր տարանցիկ եկամուտների 74%-ը՝ համաձայնվելով «Թրամփի ուղուն»։ Սա նրա իրավունքն է, հայտարարել է նա։
«Թրամփի ուղիով» տեղափոխվող բեռները ուղիղ կհասնեն Թուրքիա, իսկ Հայաստանը կստանա իր 26%-ը։ Նրանց իրավունքն է զիջել իրենց տարանցիկ եկամուտների 74%-ը, բայց եթե Հայաստանը մնար եռակողմ աշխատանքային խմբում, որը համանախագահում են Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետերը, այս ճանապարհի կառուցումն արդեն ավարտին կհասներ, մինչդեռ այն կմնար այն երկրի միակ սեփականությունը, որի տարածքով այն անցնում է։ Նախիջևանից հետո հիմնական բեռնափոխադրումների ընթացքի վերաբերյալ պատրանքներ չկան և չպետք է լինեն։ Վերականգնման առաջարկված հատվածները, հիմնականում կծառայեն Հայաստանի տնտեսության կարիքներին», - հավելել է Օվերչուկը։
Նա նշել է, որ «Թարմփի ուղու» օգտագործման երկարաժամկետ հեռանկարները անորոշ են, քանի որ այս նախագիծը հիմնված է Կենտրոնական Ասիայից ապրանքների հոսքի վրա՝ Կասպից ծովի նեղացող ջրերով։ «Խաղադրույքն այն է, որ Թրամփի ուղու երթևեկության մեծ մասը կկազմի Կենտրոնական Ասիայից ծովով ժամանող բեռները: Այնուամենայնիվ, Միջին միջանցքի երկարաժամկետ հեռանկարները բավականին անորոշ են: Կլիման փոխվում է, և Կասպից ծովը դառնում է ավելի մակերեսային», - նշել է նա։
Օվերչուկը նշել է, որ բեռնափոխադրումների անհրաժեշտ մակարդակը ապահովելու համար նավահանգստային ենթակառուցվածքների զարգացումն ու պահպանումը «լուրջ ներդրումային ռիսկեր է պարունակում»: «Եթե Կասպից ծովը շարունակի չորանալ նույն տեմպերով, ինչպես վերջին երեսուն տարիների ընթացքում, ներդրողները ստիպված կլինեն հույսը դնել Ռուսաստանի երկաթուղիների վրա: Հակառակ դեպքում նրանք պետք է պատրաստ լինեն մշտապես ​​​​խորացման աշխատանքներ կատարել», - հավելել է փոխվարչապետը։
«Սա ֆանտազիա չէ: Արալյան ծովի օրինակը ցույց է տալիս, որ տարածաշրջանում նման բնական աղետները կարող են շատ արագ տեղի ունենալ», - հայտարարել է նա։
Ավելին, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ երկաթուղային երթուղու կառուցումն արդեն իսկ ընթացքի մեջ է՝ անկախ Հայաստանի ապաշրջափակումից, հայտարարել է Օվերչուկը։
«Անկախ նրանից, թե ինչ են ասում Թուրքիայում նոր ճանապարհի կառուցման վրա միլիարդներ չծախսելու մասին, և որ եթե Հայաստանը, Ադրբեջանը և Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում են, ապա ավելի լավ է համեմատաբար փոքր գումարներ ներդնել Հայաստանի տարածքում երկու կարճ հատվածների վերականգնման և վերանորոգման մեջ, մենք պետք է հասկանանք հետևյալը. Թուրքիայում շինարարությունն արդեն ընթացքի մեջ է. այս հարցը նույնիսկ չի քննարկվում։ Վաշինգտոնում ստորագրման արարողությունից բառացիորեն մի քանի օր անց Թուրքիան սկսեց իր ճանապարհը դեպի Ադրբեջան ընդլայնել», - հայտարարել է նա։
Եթե Ռուսաստանը այլևս շահեր չունի Հայաստանում, ապա նրա տարածքով բեռնափոխադրումների համար քիչ պատճառներ կլինեն, հավելել է Օվերչուկը։
Նրա խոսքով՝ Մեղրիի հատվածից հետո բեռնափոխադրումների ուղղության շուրջ բանակցելու Հայաստանի կարողությունը սահմանափակ է. հարցն արդեն այլ կերպ է լուծվել։ «Բեռները Հայաստանով ուղղորդելու ցանկությունը հասկանալի է, բայց պետք է ընդունել, որ այս հարցն արդեն այլ կերպ է լուծվել, և համապատասխան փաստաթղթերը ստորագրելով՝ Հայաստանը համաձայնել է դրան», - նշել է Օվերչուկը։ «Սա պետք է համաձայնեցվեր ափին, բայց հիմա բանակցությունների տարածքը շատ սահմանափակ է»։
«Արևմտյան ներդրողներն ու հարևանները կարող են համբերությունը կորցնել։ Եթե այս գործարքը երբևէ վերջնականապես կնքվի, Հայաստանը կստանա Մեղրիի հատվածի կառավարման ընկերության միայն 26%-ը», - ասել է նա։ «Ի դեպ, մեր երկաթուղային գործընկերներն արդեն մտածում են, թե արդյոք Ռուսաստանը կօգտագործի թուրքական երկաթուղին»։

Россия заявила, что соглашение о «Маршруте Трампа» нарушило баланс на Южном Кавказе
Подписание соглашения о реализации проекта «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» нарушило региональный баланс на Южном Кавказе. Об этом заявил в интервью ТАСС вице-премьер РФ Алексей Оверчук.
«Проблема в том, что эти подписи запустили более глубинные процессы. Они нарушили региональный баланс, существовавший с 1828 года, когда был заключен Туркманчайский мирный договор», - сказал он.
Оверчук напомнил, что тогда к Российской империи перешли земли Эриванского и Нахичеванского ханств, и граница была установлена по географическому рубежу - реке Аракс. С тех пор это в целом была мирная граница, что обеспечивалось договоренностями двух великих соседей, добавил он.
Вице-премьер РФ подчеркнул, что участие России в трехсторонней рабочей группе вице-премьеров позволяло балансировать интересы всех присутствующих там стран при учете суверенитета, юрисдикции, территориальной целостности и экономических интересов Армении. «Азербайджан был настроен конструктивно, а Исламская Республика Иран, в тот момент уже ведущая переговоры с ЕАЭС о взаимном открытии рынков, не испытывала тех угроз, которые привнесло приглашение американцев на северный берег Аракса», - указал он.
«Сейчас же в Армении заявлено, что этот проект будет осуществляться без России, в Турции уже начали расходование средств на строительство железной дороги к Нахичевани, а перспективы восстановления Мегринского участка стали не столь очевидны. Все это создает давление на Армению, - отметил Оверчук. - Нежелание видеть Россию в переговорном процессе по разблокированию было большой ошибкой».
Армения решила уступить 74% доходов от транзита, согласившись на «Маршрут Трампа», это ее право, заявил он.
«Грузы, которые будут проходить по «Маршруту Трампа», пойдут прямо в Турцию, а Армения будет получать за это свои 26%. То, что они решили уступить 74% своих доходов от транзита, это их право, но останься Армения в формате трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров Азербайджана, Армении и России, строительство этой дороги уже шло бы к завершению, при этом она полностью оставалась бы в собственности той страны, по чьей территории проходит. Нет и не должно быть иллюзий относительно того, как пойдет основной грузопоток после Нахичевани. Те отрезки, которые нам было предложено восстановить, будут в основном обслуживать потребности армянской экономики», - добавил Оверчук.
Он отметил, что долгосрочные перспективы загрузки «Маршрута Трампа для международного мира и процветания» неопределенны, потому что в этом проекте ставка делается на товаропоток из Средней Азии по мелеющему Каспию. «Ставка делается на то, что основная загрузка «Маршрута Трампа» будет обеспечиваться за счет грузов, поступающих из Средней Азии по морю. Однако долгосрочные перспективы Срединного коридора достаточно неопределенные. Климат меняется, и Каспий мелеет», - отметил он.
Оверчук обратил внимание, что развитие и содержание портовой инфраструктуры для поддержания необходимого уровня грузопотока «несет серьезные инвестиционные риски». «Если обмеление Каспия продолжится теми же темпами, как в последние тридцать лет, то инвесторам придется полагаться на услуги Российских железных дорог. Либо им следует быть готовыми к постоянному ведению дноуглубительных работ», - добавил вице-премьер.
«Это не фантазия. Пример Аральского моря говорит, что такие природные катаклизмы в регионе могут происходить очень быстро», - констатировал он.
При этом сооружение прямого железнодорожного пути между Турцией и Азербайджаном уже идет вне зависимости от процесса разблокирования Армении, заявил Оверчук.
«Что бы кто ни говорил относительно того, что не нужно тратить миллиарды на строительство новой дороги в Турции, и что если у Армении с Азербайджаном и Турцией идет процесс нормализации отношений, то лучше вложить относительно небольшие средства в восстановление и ремонт двух коротких отрезков на армянской территории, нужно понимать следующее. В Турции строительство уже идет, этот вопрос даже не обсуждается. Буквально через несколько дней после церемонии подписания документов в Вашингтоне, Турция начала тянуть свою дорогу в сторону Азербайджана», - констатировал он.
Если у России не останется интересов в Армении, то причин для движения грузов через ее территорию будет мало, добавил Оверчук.
По его словам, у Армении ограничены возможности договариваться о направлении грузопотока после Мегринского участка, вопрос уже решен иначе. «Понятно желание направить грузопоток через Армению, но следует признать, что этот вопрос уже решен иначе, и, поставив свои подписи под соответствующими документами, Армения с этим согласилась, - отметил Оверчук. - Договариваться об этом нужно было на берегу, а сейчас маневр для переговоров очень ограничен».
«Западные инвесторы и соседи могут потерять терпение. Если эта сделка когда-либо будет закрыта, то по ней Армения получит всего 26% предприятия по управлению Мегринским участком, - сказал он. - Кстати, коллеги наших железнодорожников уже интересуются, будет ли Россия использовать турецкую дорогу».