Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ամփոփել է Լավրովի՝ Հայաստան այցի արդյունքները
Մայիսի 20-21-ը Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ա.Ս. Միրզոյանի հրավերով աշխատանքային այցով Երևանում է եղել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը։ Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է.
«Հայաստանի ԱԳՆ-ում կայացած բանակցությունների ընթացքում արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացման, եվրասիական ինտեգրացիոն միավորումների գծով փոխգործակցության, ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային հարթակներում համակարգման հարցերի լայն շրջանակ։ Ստորագրվել է 2025-2026 թթ. ԱԳՆ-ների միջև խորհրդատվությունների պլանը։
Նախարարները առարկայական մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության հիմնախնդիրների շուրջ։ Հաստատվել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցել հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացին՝ 2020-2022 թթ. Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրի հիման վրա։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի հնարավորությունների իրականացմանն ուղղված ջանքերը, որը կոչված է ապահովելու Հարավային Կովկասի խնդիրների լուծումը հենց տարածաշրջանի պետությունների և նրանց մերձավոր հարևանների ուժերով։
Լավրովին ընդունել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Փաշինյանը և Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Խաչատրյանը։ Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել ամրապնդելու քաղաքական և միջգերատեսչական երկխոսությունը, բացահայտելու Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ներուժը, ինչը կնպաստի փոխըմբռնման աճին և յուրաքանչյուր կողմի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի հանգուցալուծումները գտնելուն։ Շեշտվել է պատմական հիշողության պահպանման հարցում մոտեցումների ընդհանրությունը, այդ թվում՝ Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 80-ամյակի տոնակատարության համատեքստում։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը ելույթ է ունեցել Հայ-ռուսական համալսարանում ռուսաստանյան բուհերի մասնաճյուղերի դասախոսների և ուսանողների ու փորձագիտական հանրության առջև, ինչպես նաև հանդիպել է հայրենակիցներին Ռուսական տանը։
Ավանդույթի համաձայն՝ ծաղիկներ են դրվել Անհայտ զինվորի շիրիմի մոտ գտնվող Հավերժական կրակին և ծաղկեպսակ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրին։

В МИД России подвели итоги визита Лаврова в Армению
20-21 мая по приглашению Министра иностранных дел Республики Армения А.С.Мирзояна Ереван с рабочим визитом посетил Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров. Об этом говорится в заявлении МИД России.
В заявлении также отмечается:
«В ходе состоявшихся в МИД Армении переговоров главы внешнеполитических ведомств обсудили широкий круг вопросов развития двустороннего сотрудничества, взаимодействия по линии евразийских интеграционных объединений, координации в ООН и на других международных площадках. Подписан План межмидовских консультаций на 2025-2026 гг.
Министры предметно обменялись мнениями по проблематике региональной безопасности. Подтверждена готовность России и далее оказывать содействие процессу армяно-азербайджанской нормализации на основе комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана 2020-2022 гг. Условлено нарастить усилия по реализации возможностей Платформы регионального сотрудничества «3+3», призванной обеспечить решение проблем Южного Кавказа силами самих государств региона и их ближайших соседей.
Лавров был принят премьер-министром Республики Армения Пашиняном и президентом Республики Армения Хачатуряном. Выражен обоюдный настрой на укрепление политического и межведомственного диалога, раскрытие потенциала торгово-экономического сотрудничества между Россией и Арменией, что будет способствовать росту взаимопонимания и нахождению развязок по вопросам, представляющим интерес для каждой из сторон. Акцентирована общность подходов к сохранению исторической памяти, в том числе в контексте празднования 80-летия Победы в Великой Отечественной войне.
Глава МИД России выступил в Российско-Армянском университете перед преподавателями и студентами филиалов российских вузов и экспертным сообществом, а также встретился с соотечественниками в Русском доме.
По традиции состоялось возложение цветов к Вечному огню у могилы Неизвестного солдата и венка к Мемориалу памяти жертв геноцида армян.