Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար «ավելի քան արտոնյալ է», սակայն դա կփոխվի, եթե Երևանը դուրս գա ԵԱՏՄ-ից. Պեսկով
Ռուսաստանը էներգառեսուրսների հուսալի մատակարար է, հատկապես իր գործընկերների համար։ Սակայն Երևանի համար գրավիչ արտոնյալ գազի գինը կարող է սկսել ձևավորվել շուկայական հիմունքներով, եթե Հայաստանը որոշի լքել Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵԱՏՄ)։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հիշեցրել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք լսել ենք Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները այն մասին, որ կա ռուսական գազի, ռուսական էներգակիրների շատ ու շատ գրավիչ, ավելի քան արտոնյալ գին։ Սա իսկապես այդպես է. Ռուսաստանը մնում է էներգակիրների հուսալի և պատասխանատու մատակարար բոլոր երկրներին և հատկապես՝ ամենամոտ դաշնակիցներին ու գործընկերներին», - ընդգծել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Միևնույն ժամանակ, Պեսկովը նշել է, որ «այդպիսի ռեժիմը անհնար է այլ ինտեգրացիոն միավորումների մասնակիցների համար»։ «Դա իհարկե, Եվրամիությունն է։ Այստեղ գների կատեգորիան արդեն լրիվ այլ է՝ շուկայական։ Սա շատ լավ հայտնի է մեր երևանյան բարեկամներին», - եզրափակել է նա։
Պեսկովը «բաց հարց» է անվանել «հետագա տնտեսական ինտեգրման ուղու ընտրության հարցը», սակայն հիշեցրել է, որ Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում Փաշինյանը «ասել է, որ Հայաստանը մնում է ԵԱՏՄ անդամ ամբողջ ծավալով, բայց միաժամանակ զարգացնում է իր հարաբերությունները նաև իր արտաքին քաղաքականության այլ ուղղություններով, մասնավորապես՝ Եվրոպայի հետ»։
«Եվ ինչպես այն ժամանակ պարզաբանել էր Փաշինյանը, ինչ-որ պահի պետք կլինի վերջնական որոշում կայացնել, և դա արվելու է հանրաքվեով։ Խոսքը հենց հայ ժողովրդի մասին է լինելու», - եզրափակել է ռուսաստանյան առաջնորդի մամուլի քարտուղարը։

Песков: льготная цена на газ станет рыночной, если Армения покинет ЕАЭС
Россия - надежный поставщик энергоресурсов, в особенности для своих партнеров. Однако привлекающая Ереван льготная цена на газ может начать формироваться на рыночной основе, если Армения решит покинуть Евразийский экономический союз (ЕАЭС), напомнил на брифинге пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Мы слышали заявления армянского руководства о том, что существует весьма и весьма привлекательная, более чем льготная цена на российский газ, на российские энергоносители. Это действительно так - Россия остается надежным и ответственным поставщиком энергоносителей во все страны и особо - ближайшим союзникам и партнерам», - подчеркнул представитель Кремля.
В то же время Песков указал, что «такой режим невозможен для участников иных интеграций» - это «Евросоюз, конечно же». «Там уже категория цен совсем другая - она рыночная. Это очень хорошо известно нашим друзьям в Ереване», - заключил он.
Песков назвал «открытым вопрос о выборе пути дальнейшего пути экономической интеграции», но напомнил, что в ходе визита в Москву Пашинян «сказал, что Армения остается членом ЕАЭС в полном объеме, но одновременно с этим развивает свои отношения и на других векторах своей внешней политики, в частности с Европой».
«И как пояснил тогда Пашинян, в какой-то момент нужно будет принимать окончательное решение - и это будет делаться на референдуме. То есть именно армянский народ будет говорить», - заключил пресс-секретарь российского лидера.