ՌԴ-ն չի կարողանա օգնել Վարդանյանին քաղաքացիությունից հրաժարվելուց հետո. ՌԴ Դաշնային խորհուրդ
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի՝ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիությունից դուրս գալու հետևանքները նրա անձնական ընտրության արդյունքն են, դա կարող է լավ օրինակ լինել ռուսական անձնագրի անգինությանը կասկածողների համար, ՛՛ՌԻԱ Նովոստի՛՛-ին ասել է Դաշնային խորհրդի սահմանադրական հանձնաժողովի անդամ Ալեքսանդր Բաշկինը՝ նշելով, որ Վարդանյանը չի կարողանա օգնություն ստանալ Ռուսաստանից:
Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը չորեքշաբթի օրը հայտնել է, որ Վարդանյանը ձերբակալվել է Հայաստանի ուղղությամբ մեկնելու փորձի ժամանակ: Նախորդ տարեվերջին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բավարարել էր Վարդանյանի՝ ՌԴ քաղաքացիությունից դուրս գալու դիմումը։
՛՛Դա քաղաքացիությունից հրաժարվելու կամավոր ընտրություն էր, հետևաբար, այդ քայլի բոլոր իրավական հետևանքները նրա ընտրության հետևանքն են։ Կարծում եմ, որ նրա՝ քաղաքացիությունից կամավոր դուրս գալու իրավական հետևանքները կլինեն, քանի որ նա այժմ չի կարող ստանալ Ռուսաստանի Դաշնության օգնությունը և չի ստանա՛՛, - ասել է Բաշկինը։
Նա նշել է, որ այս իրավիճակը կարող է լավ օրինակ լինել նրանց համար, ովքեր ՛՛կասկածում են կամ կարող են կասկածել Ռուսաստանի քաղաքացիության անգին լինելուն՛՛:
՛՛Ինչ-որ մեկին ի ծնե տրվում է այդպիսի հաջողություն, ճակատագրի նվեր։ Սա ևս մեկ անգամ խոսում է այն մասին, թե ինչպես պետք է գնահատել այն, ինչ շնորհվում է ճակատագրի, ծնունդյան և ծնողների կողմից", - բացատրել է խորհրդարանականը։

Россия не сможет помочь Варданяну после выхода из гражданства, заявили в СФ
Последствия выхода экс-главы непризнанных властей Нагорного Карабаха Рубена Варданяна из гражданства РФ — итог его личного выбора, это может стать хорошей иллюстрацией для сомневающихся в бесценности российского паспорта, заявил РИА Новости член конституционного комитета Совфеда Александр Башкин, отметив, что Варданян не сможет получить помощь от России.
Погранслужба Азербайджана сообщила в среду, что Варданян задержан при попытке выезда в направлении Армении. В конце прошлого года президент России Владимир Путин удовлетворил заявление Варданяна о выходе из гражданства России.
"Это был добровольный выбор об отказе от гражданства, соответственно, все юридические последствия от этого шага - это следствие его выбора. Я думаю, что юридические последствия его добровольного выхода из гражданства будут. В связи с тем, что он не может теперь получить помощь Российской Федерации и не получит", - сказал Башкин.
Он отметил, что эта ситуация может стать хорошей иллюстрацией для тех, кто "сомневается или может усомниться в бесценности российского гражданства".
"Кому-то от рождения дается такая удача, подарок судьбы. Лишний раз говорит о том, как нужно ценить то, что судьбой даруется, рождением и родителями", - объяснил парламентарий.