ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Մոսկվայում և Երևանում դեսպանների փոփոխության մասին լուրերը
Մոսկվան գոհ է Ռուսաստանում Հայաստանի ներկայիս դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանի աշխատանքից։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի պաշտոնում նրա գործունեությունը լիովին համապատասխանում է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման նպատակին»,- նշել է նա։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի նշանակմանը, ապա տեղեկատվությունը կներկայացվի համապատասխանաբար, հավելել է Զախարովան։
«Կան ընթացակարգեր, որոնք պետք է իրականացվեն առանց հանրային քննարկման։ Վերջում անպայման կկիսվենք համապատասխան արդյունքներով։
Ինչ վերաբերում է Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանին, Սերգեյ Կոպիրկինը շարունակում է իր աշխատանքը։ Նրա աշխատանքի արդյունավետությունն ու արդյունավետությունը կասկածից վեր են»,- ընդգծել է նա։
Նրա խոսքով, դա կարելի է դատել միջոցառումների քանակով և օրակարգով, որով աշխատում է ռուսական արտաքին կառույցը։
Հիշեցնենք, որ, ըստ որոշ տեղեկությունների, Մոսկվայում Հայաստանի դեսպան կարող է նշանակվել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը։

В МИД России прокомментировали слухи о смене послов в Москве и в Ереване
В Москве довольны работой действующего посла Армении в России Вагаршака Арутюняна. Об этом во время брифинга заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Его деятельность в качестве главы дипмиссии в полной мере отвечает задаче укрепления двусторонних отношений», – отметила она.
Что касается назначения посла Армении в России, то информация будет соответствующим образом представлена, добавила Захарова.
«Существуют процедуры, которую должны проходить без публичного обсуждения. Мы обязательно поделимся соответствующим результатами по итогу.
Что касается посла России в Ереване, то Сергей Копыркин продолжает свою работу. Эффективность и плодотворность его работы не подлежит сомнению», – подчеркнула она.
По ее словам, об этом можно судить по количеству мероприятий и той повестке, которая отрабатывает российское заграничное учреждение.
Напомним, что по некоторым данным послом Армении в Москве могут назначить депутата от правящей партии «Гражданский договор» Гургена Арсеняна.