ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հնարավոր կասեցումը
Փորձագետները մինչև դեկտեմբեր կուսումնասիրեն այն տնտեսական և իրավական հետևանքները, որոնք կարող են առաջանալ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵԱՏՄ) Հայաստանի անդամակցության կասեցման դեպքում։ «RTVI»-ին տված հատուկ հարցազրույցում այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։ Դիվանագետը պատասխանել է այն հարցին, թե ինչպե՛ս կարող է կասեցվել Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, քանի որ Միության պայմանագիրը չի նախատեսում անդամ երկրների հեռացում, եթե նրանք հենց իրենք չեն ցանկանում դուրս գալ կառույցից։
Միխայիլ Գալուզինը հիշեցրել է, որ վերջերս «ընդունվել է Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի առաջնորդների համատեղ հայտարարությունը, որտեղ հստակ արձանագրված է, որ Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի սկիզբը և ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի ներկայիս ղեկավարության ծրագրերը բացարձակապես կոնկրետ ռիսկեր են ստեղծում մեր Եվրասիական ինտեգրացիոն միավորման մյուս (բացի Հայաստանից) անդամների տնտեսական անվտանգության համար»։
«Չորս առաջնորդները հանձնարարել են զեկույց պատրաստել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի մասնակցության հնարավոր կասեցման հետևանքների վերաբերյալ։ Այնպես որ, համոզված եմ՝ փորձագետները կուսումնասիրեն թե՛ տնտեսական, թե՛ իրավական կողմերը։ Ուստի եկեք սպասենք մասնագետների աշխատանքի արդյունքներին»,- RTVI-ին ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը։
Դիվանագետի խոսքով՝ ԵԱՏՄ մյուս անդամների համար «անընդունելի է այն իրավիճակը, երբ Հայաստանը օրենսդրորեն ամրագրում է իր այսպես կոչված եվրաձգտումները՝ միևնույն ժամանակ շարունակելով օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցության բոլոր բարիքներից ու առավելություններից»։
«Ես վերը նշեցի, որ զեկույցի վրա աշխատելու են թե՛ տնտեսական, թե՛ իրավական տեսանկյունից։ Ես պարզապես չէի ցանկանա առաջ ընկնել և խոսել զեկույցի բովանդակության մասին»,- պատասխանել է Միխայիլ Գալուզինը՝ ի պատասխան այն ճշտող հարցին, թե ընթացակարգային առումով կոնկրետ ինչպե՛ս կարող է տեղի ունենալ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության կասեցումը, քանի որ ԵԱՏՄ պայմանագրով պետության անդամակցության դադարեցում կամ կասեցում նախատեսված չէ, եթե միայն տվյալ երկիրն ինքը չցանկանա դուրս գալ միավորումից։
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարն ընդգծել է, որ Երևանն օրենսդրորեն կոդիֆիկացրել է ԵՄ-ին երկրի անդամակցության գործընթացի սկիզբը, իսկ այդ կառույցին անդամակցությունը «թե՛ քաղաքականապես, թե՛ տնտեսապես անհամատեղելի է» ԵԱՏՄ-ին անդամակցության հետ։
«Էլ ի՞նչ է մեզ ու ձեզ անհրաժեշտ արձանագրելու համար, որ Եվրոպական միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը սկսված է․ այս թեմայով հատուկ օրենք է ընդունվել։ Եվ որևէ այլ մեկնաբանություն ես այստեղ չեմ տեսնում»,- նշել է Միխայիլ Գալուզինը։

МИД РФ прокомментировал возможное приостановление членства Армении в ЕАЭС
Эксперты к декабрю проработают экономические и юридические аспекты возможных последствий приостановления участия Армении в Евразийском экономическом союзе. Об этом в специальном интервью RTVI рассказал заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин. Дипломат ответил на вопрос о том, как именно может быть приостановлено членство Армении в ЕАЭС — с учетом того, что Договор не предусматривает исключения стран-участниц, если только те сами не захотят выйти из него.
Михаил Галузин напомнил, что недавно «было принято совместное заявление лидеров России, Белоруссии, Казахстана и Киргизии с чёткой констатацией того, что начало процесса вступления Армении в Европейский союз и планы нынешнего армянского руководства по вступлению в Европейский союз создают совершенно конкретные риски для экономической безопасности других, помимо Армении, участников нашего Евразийского интеграционного объединения».
«Четыре лидера поручили подготовить доклад о возможных последствиях приостановления участия Армении в Евразийском экономическом союзе. Так что я уверен, что экспертами будут проработаны и экономические, и юридические аспекты. Так что давайте подождём результатов работы профессионалов», — сказал замглавы МИД России RTVI.
По словам дипломата, для других членов ЕАЭС «неприемлема ситуация, когда Армения законодательно закрепляет свои так называемые евроустремления, продолжая пользоваться всеми благами и преимуществами от членства в Евразийском экономическом союзе».
«Я выше упомянул, что над докладом будут работать и с точки зрения экономической, и с точки зрения юридической. Я просто не хотел бы предвосхищать содержание доклада», — ответил Михаил Галузин на уточняющий вопрос о том, как именно может выглядеть приостановление членства Армении в ЕАЭС с точки зрения процедуры — ввиду того, что в Договоре о ЕАЭС не предусмотрено исключение или приостановление членства государства — если только оно само не пожелает выйти из объединения.
Замглавы МИД России подчеркнул, что Ереван законодательно кодифицировал начало процесса вступления страны в ЕС, членство в котором «несовместимо ни политически, ни экономически» с членством в ЕАЭС.
«Что нам с вами ещё нужно для того, чтобы констатировать, что процесс вступления Армении в Европейский союз начат — принят специальный закон на эту тему. И каких-то других толкований я здесь не усматриваю», — отметил Михаил Галузин.