ՌԴ ԱԳՆ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանը Մոսկվային կհանձնի Բուչայում զոհվածների ցուցակը. Զախարովա
Ռուսաստանը հուսով է, որ հայ խորհրդարանականները Մոսկվային կհանձնեն Բուչայի սադրանքի ժամանակ զոհվածների ցուցակը, որը ստացվել է Կիևից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով հարցին՝ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում։ Նա այսպես է արձագանքել Կիևի մարզի այս քաղաք հայ պաշտոնյաների այցելության մասին տեղեկություններին։
Զախարովան ենթադրել է, որ հայկական պատվիրակության համար այնտեղ տեղի ունեցածի վերաբերյալ տեղեկատու նյութեր են նախապատրաստվում։
«Իհարկե, Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությունն ունի զոհերի ցուցակ, որը Կիևի ռեժիմը վերագրել է, իբր, ռուսական բանակին, որ այդ մարդկանց սպանել է ռուսական կողմը։ Մենք իսկապես հուսով ենք, որ հայկական կողմը ցուցակը կկիսի ռուսական կողմի հետ։ Երկու տարի մենք չենք կարողանում հասնել նրան, որ կազմակերպությունները, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ը, այս տվյալները տրամադրեն»,- ասաց նա:

Захарова: в МИД РФ ждут, что Армения передаст Москве список погибших в Буче
Россия надеется, что армянские парламентарии передадут Москве полученный от Киева список погибших при провокации в Буче, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова. Таким образом она отреагировала на информацию о посещении армянскими официальными лицами этого города в Киевской области.
Захарова предположила, что для армянской делегации готовили справочные материалы относительно того, что там произошло.
«Наверняка у парламентской делегации Армении есть список жертв, который киевский режим приписал якобы российской армии, что это российская сторона убила этих людей. Мы очень надеемся, что армянская сторона поделится списком с российской стороной. Мы два года не можем добиться, чтобы организации, включая ООН, предоставили эти данные», — сказала она.