Պետդուման Հայաստանին նախազգուշացրել Է ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին մասնակցելու հետևանքների մասին
Երևանը "լուրջ սխալ" է թույլ տվել: Այս մասին "Խոսում է Մոսկվան" ռադիոկայանին հայտնել Է Պետդումայի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Չեպան:
"Մենք, բնականաբար, բացասաբար կարձագանքենք։ Եվ Հայաստանի դիրքորոշումը մեզ շատ է վրդովեցնում։ Ցավոք, հասկանում ենք, որ դա լուրջ սխալ է։ Եվ այն կունենա որոշակի քաղաքական հետևանքներ",-ասել է նա:
Ինչպես նշել է պատգամավորը՝ ՀՀ-ի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու շանսերը քիչ են։ Նրա կարծիքով՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր նպատակը Ռուսաստանի սահմանի մոտ կոնֆլիկտային իրավիճակ ստեղծելն է:
"ՆԱՏՕ-ի հետ սիրախաղ անելը, այո, իսկ դաշինքին անդամակցել՝ դժվար թե։ Հաշվի առնելով իրավիճակը Հայաստանում, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ՝ դա նրանց պետք չէ։ Բայց ՌԴ սահմանի շուրջ իրավիճակը լարելը նրանց համար շատ կարևոր է. մի բան, որ նրանք չեն դադարել և չեն դադարի անել: ՆԱՏՕ-ն լարում է, դրա համար էլ խաղարկում են հայկական խաղաքարտը։ Իսկ հայերը՝ Հայաստանի այսօրվա ղեկավարությունը, ենթարկվում են այդ սադրանքներին",-ասել է Չեպան:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ հայ զինվորականները նախատեսում են մասնակցել 2023 թվականին եվրոպական երկրների տարածքում անցկացվելիք՝ ԱՄՆ-ի երկու զորավարժություններին:

В Госдуме предупредили Армению о последствиях из-за участия страны в учениях НАТО
Ереван совершил «серьёзную ошибку». Об этом радиостанции «Говорит Москва» сообщил первый зампред комитета Госдумы по международным делам Алексей Чепа.
«Реагировать мы будем, естественно, отрицательно. И позиция Армении нас очень расстраивает. К сожалению, понимаем, что это серьёзная ошибка. И она будет иметь определённые политические последствия».
Как отметил депутат, шансов на вступление в НАТО у Армении немного. По его мнению, главная цель Североатлантического альянса — создать конфликтную ситуацию у российской границы.
«Пытаться заигрывать с НАТО — да, а в альянс вряд ли. Учитывая ситуацию в Армении, ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, это им не надо. Но раскачивать ситуацию вокруг границы РФ для них очень важно. Что они не переставали, и не будут переставать делать. НАТО раскачивает, поэтому они будут разыгрывать армянскую карту. А армяне, сегодняшнее руководство Армении, поддаются на эти провокации».
Ранее Минобороны Армении сообщило, что армянские военные планируют принять участие в двух военных учениях США, которые пройдут на территории европейских стран в 2023 году. Речь идёт об учениях, организованных командованием Сухопутных войск США — сил Международной миссии под эгидой НАТО в Косове и Метохии и Saber Junction.