Պետդեպարտամենտը մեկնաբանել է Հայաստանին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու Ֆրանսիայի մտադրությունները
Դիրքորոշման փոփոխության մասին հայտարարություն չունեմ։ Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի մամուլի քարտուղար Վեդանտ Փատելը՝ պատասխանելով այն հարցին, որ Ֆրանսիան հայտարարել է Հայաստանին զենք եւ ռազմական օգնություն ցուցաբերելու մտադրության մասին, ինչը զայրացրել է մեր որոշ դաշնակիցներին, այդ թվում Թուրքիային։ Արդյո՞ք պետդեպարտամենտը նախատեսում է ավելացնել որեւէ ռազմական օգնություն։ Կա՞ն արդյոք դիրքորոշման ինչ-որ փոփոխություններ վերջին իրադարձություններից հետո։
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկխոսությունը անհրաժեշտ է այս վաղեմի հակամարտության լուծման համար։ Մենք կարծում ենք, որ երկխոսությունն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ մնում է անասելի կարեւոր Հարավային Կովկասում արժանի եւ ամուր խաղաղության հասնելու համար։ Հենց դրա համար պետքարտուղարն անձամբ է այդքան ակտիվ ներգրավված՝ շարունակելով բանավեճերը երկու երկրների գործընկերների հետ»,- ասել է Փատելը։
Ճշտող հարցին, թե խորհրդակցել է արդյոք Ֆրանսիան Հայաստանին զենք տրամադրելու մասին որոշումն ընդունելիս, Փատելը պատասխանել է. «Ես պարզապես չեմ պատրաստվում խորանալ մասնավոր դիվանագիտական խոսակցությունների մեջ»։

Госдеп прокомментировал намерении Франции предоставить Армении военную помощь
У меня нет заявления об изменении позиции.Об этом заявил заместитель пресс-секретаря Госдепа США Ведант Патель, отвечая на вопрос о том, что Франция объявила о намерении предоставить Армении оружие и военную помощь, что вызвало раздражение некоторых наших союзников, в том числе Турции, планирует ли Госдепартамент увеличить какую-либо военную помощь? Есть ли какие-то изменения в позиции после последних произошедших событий?
«Диалог между Арменией и Азербайджаном необходим для разрешения этого давнего конфликта. Мы считаем, что диалог между Арменией и Азербайджаном остается невероятно важным для достижения достойного и прочного мира на Южном Кавказе. Именно поэтому госсекретарь лично так активно вовлечен, продолжая дискуссии с партнерами из обеих стран», – отметил Патель.
На уточнающий вопрос советовались ли Франция принимая решение о предоставлении оружия Армении, Патель отметил: «Я просто не собираюсь вдаваться в приватные дипломатические разговоры».