Պատգամավոր Զատուլինը Փաշինյանի գործողություններն անվանել է «դավաճանություն հայրենակիցներին»
Նման կարծիք է հայտնել խորհրդարանի ստորին պալատի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանի եթերում:
Նա պարզաբանել է, որ երկրների միջև տարաձայնությունները կապված են Ադրբեջանից Թուրքիա ուղիղ տարանցման հնարավորության հետ։
«Փաշինյանը հավատարիմ է իրեն։ Նա շարունակում է իր նախկին գիծը՝ ուղղված այն բանին, որ բավարարի Ադրբեջանի շահերը, բայց միաժամանակ այնպիսի մարդ երեւա, որը դրան դիմում է հարկադրված, հետն էլ այդ ամենին զուգահեռ այդպիսի դիրքորոշում գրավելով՝ նա ամեն ինչում կշտամբում է ՀԱՊԿ-ին եւ Ռուսաստանի Դաշնությանը, որը չի ստանձնում Հայաստանի պաշտպանությունը։ Նա գնացել է ըստ էության իր հայրենակիցներից հրաժարվելու ուղղությամբ՝ դավաճանության, եւ նա ստիպված է հետեւել այդ ճանապարհին։ Ո՞րն է այն գյուղերի կարեւորությունը, որոնց հավակնում է Ադրբեջանը։ Այն, որ դրանք ապահովում են Հայաստանի ելքը Իրան, դրանք ապահովում են տարանցումը Վրաստան։ Դրանք տարանցիկ գյուղեր են, եւ եթե Հայաստանը դրանք կորցնի այն դիրքորոշման հետեւանքով, որը զբաղեցնում է Հայաստանի կառավարությունը, ապա այդ դեպքում ընդհատվում է հաղորդակցությունը, եւ դրվում է հետագա զիջումների ճանապարհը։ Ամենագլխավորը Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պահանջն է՝ բացել Զանգեզուրի միջանցքը Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ՝ այդ կերպ ուղիղ դարձնելով տարանցումը Թուրքիայից Ադրբեջան»,- ասել է Զատուլինը։
ՌԴ-ն չպետք է հույսը դնի Բաքվի վրա Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման հարցում, նշել է Զատուլինը. «Սթոլտենբերգը գալիս է Հայաստան, որովհետեւ պետք է հունձքը քաղել՝ Հայաստանը հեռացնել Ռուսաստանից եւ այն տանել արեւմտյան ճամբար։ Ինձ թվում է, որ այս հարցում Ադրբեջանը մեր ոչ մի դաշնակիցն էլ չէ, նա Թուրքիայի դաշնակիցն է։ Թուրքիան համապատասխան շրջանակներում իր բոլոր գործողությունները Կովկասում փորձում է ներկայացնել որպես ՆԱՏՕ-ի առաջխաղացում Արեւելքում»։

Депутат Затулин назвал действия Пашиняна «предательством своих соотечественников»
Премьер-министр Армении продолжает стремиться к удовлетворению интересов Баку. Такое мнение первый зампред комитета нижней палаты парламента по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин выразил в эфире радиостанции «Говорит Москва»
Он пояснил, что разногласия между странами связаны с возможностью прямого транзита из Азербайджана в Турцию.
«Пашинян верен себе. Он продолжает прежнюю свою линию, направленную на то, чтобы удовлетворить интересы Азербайджана, но при этом выглядеть человеком, который к этому вынужденно прибег, да ещё вдобавок ко всему параллельно с этим, заняв такую позицию, он упрекает во всём ОДКБ и Российскую Федерацию, которая не берёт на себя защиту Армении. Он пошёл по пути по сути отказа от своих соотечественников — предательства, и он вынужден следовать по этому пути.В чём важность тех сёл, на которые Азербайджан претендует? В том, что они обеспечивают выход Армении к Ирану, они обеспечивают транзит в Грузию. Это транзитные сёла, и если Армения их утрачивает в результате позиции, которую занимает правительство Армении, то в этом случае прерывается сообщение, и прокладывается путь к дальнейшим уступкам. Самым главным является требование со стороны Азербайджана и Турции открыть Зангезурский коридор между Азербайджаном и Нахичеванью, таким образом сделав прямым транзит из Турции в Азербайджан»,- сказал Затулин.
РФ не стоит рассчитывать на Баку в вопросе налаживания отношений между Арменией и НАТО, отметил Затулин: «Столтенберг приезжает в Армению, потому что нужно пожать жатву, а именно — уход Армении от России и переход её в западный лагерь. Мне кажется, что никаким нашим союзником в этом вопросе Азербайджан не является, он является союзником Турции. Турция в соответствующих кругах все свои действия на Кавказе пытается представить, как продвижение НАТО на Восток».