ՉԺՀ-ն աջակցում է ՀՀ-ի անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը. տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Սի Ծինփինի հանդիպումը
Թիենծին քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինի հետ:
ՉԺՀ նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և մասնակցությունը ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը:
Սի Ծինփինն արժևորել է երկու երկրների միջև առկա բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները և հավելել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը կայուն զարգացում է ապրում: Նա շեշտել է, որ ՉԺՀ-ն անվերապահորեն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Միաժամանակ, ՉԺՀ նախագահը շեշտել է, որ Չինաստանն աջակցում է ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը:
Սի Ծինփինը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին` նա կարևորել է Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը` ընդգծելով, որ այն պետք է լիարժեք բացահայտի երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության ներուժն ու հետևողական քայլեր ձեռնարկի այն իրացնելու համար:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ երկու երկրների միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն իր արտացոլումն է գտնում նաև միմյանց համար կարևորություն ներկայացնող հարցերում փոխաջակցության ցուցաբերմամբ։
Վարչապետի խոսքով` Հայաստանը վերահաստատում է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին:
Երկրի ղեկավարը կարևորել է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջտարածաշրջանային կայունության և ինտեգրացիայի բարձրացմանն ուղղված ՀՀ Կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչումը և նշել, որ այն լավագույնս կարող է շաղկապվել նաև Չինաստանի «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության հետ, որին Հայաստանն առաջիններից է պաշտոնապես միացել։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` երկկողմ բարձր մակարդակի հարաբերություններն այսօրվա հանդիպման արդյունքում նորովի կզարգանան ու կամրապնդվեն:
ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ հետևողական կերպով կբարձրանա առևտրատնտեսական համագործակցության մակարդակը, կիրականացվեն ներդրումային համատեղ նոր ծրագրեր:
Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգիռ է չինական ընկերությունների կողմից ՀՀ-ում ներդրումային ծրագրերի ընդլայնմամբ:
Հանդիպման արդյունքներով կողմերը հայտարարել են, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատվում է ռազմավարական գործընկերություն, ինչի մասին ընդունվում է համատեղ հայտարարություն:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների առաջնորդները կարևորել են համագործակցության խթանումը նաև գիտության, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, տեղեկատվության, չափագիտության և այլ ուղղություններով:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի ցանկությունը` անդամակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը:

Китайская Народная Республика поддерживает независимость, суверенитет и территориальную целостность Республики Армения: Никол Пашинян и Си Цзиньпин встретились
В городе Тяньцзин состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с председателем КНР Си Цзиньпином.
Председатель КНР приветствовал визит премьер-министра Армении и его участие во встрече саммита ШОС в формате ШОС+.
Си Цзиньпин высоко оценил многовековые дружественные отношения между двумя странами и добавил, что двустороннее сотрудничество переживает устойчивое развитие. Он подчеркнул, что КНР безоговорочно поддерживает политическую независимость, суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.
В то же время председатель КНР подчеркнул, что Китай поддерживает проект правительства Армении "Перекресток мира" и разблокирование региональных коммуникационных путей.
Си Цзиньпин приветствовал мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Касаясь перспектив развития двусторонних отношений, он отметил важность активной деятельности межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству с Арменией, подчеркнув, что она должна полностью раскрыть потенциал двустороннего экономического взаимодействия и предпринять последовательные шаги для его реализации.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность за теплое гостеприимство.
Никол Пашинян добавил, что высокий уровень политического диалога, сложившийся между двумя странами, находит свое отражение также в оказании взаимной поддержки по вопросам, представляющим важность друг для друга.
По словам премьер-министра, Армения подтверждает свою поддержку принципа "Единый Китай".
Глава страны подчеркнул важность реализации разработанной правительством Армении программы "Перекресток мира", направленной на повышение как региональной, так и межрегиональной стабильности и интеграции, и отметил, что она наилучшим образом может быть связана также с китайской инициативой "Пояс и путь", к которой Армения официально присоединилась одной из первых.
По словам Никола Пашиняна, двусторонние отношения высокого уровня в результате сегодняшней встречи получат новое развитие и укрепление.
Премьер-министр Армении выразил надежду, что последовательно будет повышаться уровень торгово-экономического сотрудничества, будут реализованы новые совместные инвестиционные программы.
Глава страны подчеркнул, что правительство Армении заинтересовано в расширении инвестиционных проектов китайских компаний в Армении.
По итогам встречи стороны объявили, что между Арменией и Китаем устанавливается стратегическое партнерство, о чем принимается совместное заявление.
В ходе встречи лидеры двух стран отметили важность активизации сотрудничества также в области науки, образования, культуры, туризма, информации, метрологии и других направлениях.