Պանծալի այս տոները տակավին բեկված սրտերով և վշտացած հոգիներով ենք դիմավորում. Գարեգին Բ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրության և Պաշտպանության բանակի հիմնադրման օրվա առիթով.
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք բերում մեր սիրեցյալ ժողովրդին՝ Հաղթանակի ու խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրության և Պաշտպանության բանակի հիմնադրման օրերի առիթով, ինչպես նաև մեր խոնարհումը՝ Հայրենական պատերազմի վետերաններին ու Արցախյան հերոսամարտերի քաջարի զինվորներին:
Պանծալի այս տոները տակավին բեկված սրտերով և վշտացած հոգիներով ենք դիմավորում, քանի որ դեռ չեն հաղթահարվել Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի աղետալի հետևանքները, չեն վերադարձել գերությունից մեր զավակները, տեղեկություն չունենք անհայտ կորածների վերաբերյալ, իսկ հազարավոր ընտանիքներ մնացել են առանց զավակների կամ ծնողների: Մեր աղոթքն ու խոնարհումն ենք բերում զոհված հայրենյաց պաշտպանների անմահ հիշատակին։
Սիրելիներ, ազգիս դարավոր պատմությունը՝ դժվարություններն ու փորձությունները հաղթահարելու, հաղթանակներ կերտելու բազում վկայություններով, մեզ պատգամ է մատուցում նույն ոգով դիմակայելու մեր ժողովրդի և հայրենիքի դեմ ծառացած ներքին ու արտաքին մարտահրավերներին։ Ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի պաշտպանության համար մղված պայքարները, որոնց նշանավորումն է այսօր, խորհրդանիշն են համազգային համախմբվածության ու միաբանության, որոնք առավել քան երբեք անհրաժեշտ են բարդագույն այս իրավիճակում, որպեսզի միասնաբար դիմագրավենք հառնած հիմնախնդիրներին և կերտենք վաղվա նոր օրը, լուսավոր ապագան և մեր նոր հաղթանակները։
Մեր աղոթքն է, որպեսզի խաղաղություն լինի աշխարհում ու մարդկության կյանքում, և հարուցյալ մեր Տերը Իր Ամենազոր Աջի հովանու ներքո շինության ու ապահովության մեջ պահի մեր Հայրենիքը և զորացնի համայն աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին արիությամբ, հույսով ու հավատով, այժմ և միշտ. ամեն»։

Эти славные праздники встречаем еще с разбитыми сердцами и скорбящими душами: Гарегин II
Католикос Всех Армян Гарегин II направил послание по случаю Праздника Победы и мира, дня освобождения Шуши и основания Армии обороны.
«Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина мы приносим наше патриаршее благословение и поздравления нашему любимому народу по случаю Дня Победы и мира, освобождения Шуши и основания Армии обороны, а также наше преклонение перед ветеранами Отечественной войны и отважными воинами героических арцахских сражений.
Эти славные праздники встречаем еще с разбитыми сердцами и скорбящими душами, поскольку пока не преодолены катастрофические последствия войны, развязанной против Арцаха, наши дети не вернулись из плена, у нас нет информации о пропавших без вести, а тысячи семей остались без детей или родителей. Мы приносим свою молитву и преклонение перед бессмертной памятью погибших защитников Отечества.
Многовековая история нашей нации, с многочисленными свидетельствами преодоления трудностей и испытаний, создания побед, дает нам возможность в том же духе противостоять внутренним и внешним вызовам, стоящим против нашего народа и Родины. Борьба за защиту права на свободную и независимую жизнь, является символом общенациональной сплоченности и единения, которые более чем никогда необходимы в этой сложнейшей ситуации, чтобы вместе противостоять возникшим проблемам и создать новый завтрашний день, светлое будущее и наши новые победы.
Мы молимся, чтобы мир был в мире, и наш воскресший Господь хранил в безопасности нашу Родину и укреплял наш народ, надеждой и верой, сейчас и всегда, аминь».