Օվերչուկը բացառել է ԵԱՏՄ գագաթնաժողովում Հայաստանի նկատմամբ սահմանափակող միջոցների ընդունումը
Փոխվարչապետ Օվերչուկը բացառել է Աստանայում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) գագաթնաժողովում Հայաստանի նկատմամբ սահմանափակող միջոցների ընդունումը։
Եվրասիական տնտեսական համաժողովը, որին մասնակցելու են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների ղեկավարները, կանցկացվի մայիսի 28-ին Աստանայում։
«Պայմանագրի փոփոխության մասին խոսք չկա։ Պայմանագիրը փոփոխելու համար անհրաժեշտ է կոնսենսուս, իսկ Հայաստանը, որքան գիտենք, չի պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից։ Այնտեղ շատ լավ են հասկանում թե՛ արտոնությունների ծավալը, թե՛ ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների հետ առևտրի ծավալը, ինչը նման չափերով մեծապես հնարավոր է դարձել հենց այն արտոնյալ ռեժիմների շնորհիվ, որոնք գործում են Հայաստանի համար»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։
Նրա խոսքով՝ դրանք և՛ զրոյական մաքսատուրքերն են, և՛ համապատասխանեցված ստանդարտները, և՛ համապատասխանեցված տեխնիկական կարգավորումները։ Այսօր մեր շուկաները բաց են, և տեղի է ունենում ապրանքների ազատ տեղաշարժ, ասել է Օվերչուկը։
«Ուստի, բնականաբար, հայերը շատ լավ են հասկանում այն առավելությունները, որոնք իրենց տալիս է Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցությունը, և չեն ցանկանում դուրս գալ։ Այդ հանրապետությունում կան քաղաքական ուժեր, որոնք իրենց նպատակն են հռչակել Եվրամիության հետ մերձեցումն ու այդ միությանը անդամակցելը։ Բոլորն էլ հասկանում են, որ դա անհամատեղելի է, սա նոր իրավիճակ է, և այն անհրաժեշտ է գնահատել»,- հայտարարել է Ռուսաստանի կառավարության փոխնախագահը։

Оверчук исключил принятие на саммите ЕАЭС ограничительных мер в отношении Армении
Вице-премьер Оверчук исключил принятие ограничительных мер в отношении Армении на саммите Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в Астане.
Евразийский экономический форум с участием глав государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС) пройдет 28 мая в Астане.
«Речь об изменении договора не идет. Для того, чтобы изменить договор, нужен консенсус, и Армения, как мы знаем, из ЕАЭС выходить не собирается. Там очень хорошо понимают и объем преференций, и объем торговли с другими государствами-членами ЕАЭС, который в значительной степени в таких объемах стал возможным благодаря тем самым преференциальным режимам, которые существуют для Армении», – сказал вице-премьер РФ.
По его словам, это и нулевые таможенные пошлины, и гармонизированные стандарты, и гармонизированное техническое регулирование. Сегодня наши рынки открыты и происходит свободное взаимное движение товаров, сказал Оверчук.
«Поэтому, конечно, армяне очень хорошо понимают преимущества, которое им дает участие в Евразийском экономическом союзе и не хотят выходить. У них в республике существуют политические силы, которые провозгласили своей целью сближение с Евросоюзом и вступление в этот союз. Все понимают, что это несовместимо, это новая ситуация, и ее необходимо оценить», – заявил зампред российского правительства.