Ոստիկանության զորքերը երկիրը, ժողովրդին ապօրինի ոտնձգություններից պաշտպանելու գործառույթը կատարել են բարձր մակարդակով. Նիկոլ Փաշինյան
Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի առթիվ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Ոստիկանության զորքերի գլխավոր վարչություն:
Վարչապետին ուղեկցել են փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արմեն Աբազյանը, Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Հավերժության պուրակում, որը հիմնվել է ի հիշատակ Ոստիկանության զորքերի նահատակված հերոսների: Այգու երկարությունը 44 մետր է, որը խորհրդանշում է Արցախյան 44-օրյա պատերազմը, իսկ լայնությունը՝ 33 մետր, որը խորհրդանշում է ՀՀ ՈԶ 1033 զորամասը:
Ոստիկանության զորքերի 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ վարչապետ Փաշինյանը տնկել է եղևնի, որից հետո ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք են մատուցել հանուն Հայրենիքի զոհված Ոստիկանության զորքերի բոլոր ներկայացուցիչների:
Վարչապետը ծանոթացել է ՈԶ տեխնիկական միջոցներին, հանդիսավոր միջոցառմանն իր խոսքում շնորհավորել ներկաներին Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի առիթով:
«Ոստիկանության զորքերը, ըստ էության, ձևավորվել են որպես Հայաստանի զինված ուժերի առաջին կանոնավոր ստորաբաժանում: Այդ ընթացքում Ոստիկանության զորքերի ծառայողներն իրենց նպաստն են բերել Հայրենիքի անվտանգության և սահմանների պաշտպանության գործին: Ես ևս մեկ անգամ գլուխ եմ խոնարհում Հայրենիքի համար իրենց կյանքը նվիրաբերած Ոստիկանության զորքերի նահատակված ծառայողների հիշատակի, նրանց ընտանիքների, հարազատների, զավակների և ծնողների առաջ: Պիտի արձանագրենք, որ մեր նահատակների առաջ մեր ունեցած ամենամեծ պարտքը Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը, հայկական պետականությունը պահպանելն է, պաշտպանելն է, զարգացնելն է և հետագա սերունդներին փոխանցելը:
Ուզում եմ ընդգծել հենց Ոստիկանության զորքերի, ընդհանուր առմամբ, իրավակարգի և հանրային անվտանգության ապահովման գործառույթը: Ես դեռևս ընդդիմադիր պատգամավոր եղած ժամանակ, սա հատուկ եմ շեշտում, երբ Ոստիկանության հետ ուղիղ առնչվող ճգնաժամային իրավիճակ կար, ամբիոնից հայտարարել եմ, որ Ոստիկանությունը, ինչպես ցանկացած պետության, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության ողնաշարն է: Եվ պիտի արձանագրեմ, որ Ոստիկանության զորքերը, եթե ավելի ճշգրիտ արտահայտվենք, հենց Ոստիկանության ողնաշարն է: Շատ ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր Ոստիկանությունը՝ ընդհանուր առմամբ, և Ոստիկանության զորքերը՝ մասնավորապես, անընդհատ և հետևողականորեն ցույց են տալիս իրենց ամրությունը, իրենց վճռականությունը, հաստատակամությունը և նվիրվածությունը Հայաստանի Հանրապետության իրավակարգին, Սահմանադրությանը և ժողովրդին: Սա գնահատանքի արժանի ծառայություն է, որովհետև հանրային անվտանգության և կայունության ապահովումը ոչ պակաս կարևոր գործառույթ է, քան արտաքին սահմանների պահպանությունը և պաշտպանությունը: Չնայած, ինչպես նշվեց, այս գործառույթում նույնպես Ոստիկանության զորքերն իրենց ներդրումն են ունեցել»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը բոլոր ծառայողներին շնորհակալություն է հայտնել կատարած ծառայության, նվիրվածության, վճռականության և հետևողականության համար:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեր բոլորի ընտանիքների անդամներին, որոնք կարելի է պատկերացնել, թե ամեն անգամ ինչպիսի ապրումներ են ունենում, երբ դուք դուրս եք գալիս ծառայության: Բայց համոզված եմ նաև, որ նրանք կասկած անգամ չունեն, որ Հայրենիքին, պետությանը, ժողովրդին ձեր ծառայությունը կիրականացնեք պատվով, արժանապատվությամբ և նվիրվածությամբ: Այդ ծառայությունն արժանի է գնահատանքի:
Այժմ մենք գտնվում ենք կարևոր մի փուլում, երբ Ոստիկանությունը, նաև Ոստիկանության զորքերը բարեփոխումների շատ կարևոր ճանապարհ պիտի անցնեն: Բայց այդ բարեփոխումների կարևորագույն և անկյունաքարային դրույթներից մեկը պիտի լինի, ընդհանուր առմամբ, Ոստիկանության և Ոստիկանության զորքերի ծառայողների սոցիալական երաշխիքների հարցը, որովհետև բոլորս ունենք համոզմունք, որ այդքան գնահատելի ծառայություն իրականացնող մարդիկ և նրանց ընտանիքները պիտի ունենան սոցիալական որոշակի, վստահելի երաշխիքների համակարգով ապահովվածություն: Ընդ որում, այս քաղաքականությունը վերաբերում է բոլոր ուղղություններին: Այսօր Ոստիկանության զորքերի օրն է, Ոստիկանության մասին ենք խոսում, բայց նույնը վերաբերում է մեր իրավակարգին, պետական կարգի, անվտանգության ապահովման բոլոր ծառայություններին: Մենք հետևողականորեն գնալու ենք այս ճանապարհով:
Ընդհանրապես, այն գործառույթը, որն իրականացնում են իրավակարգի ապահովման ուժերը, այդ գործառույթի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել, որովհետև ձեր գործառույթն է՝ երկիրը, ժողովրդին պաշտպանել ապօրինի ոտնձգություններից: Պիտի արձանագրեմ, որ Ոստիկանության զորքերը, Ոստիկանությունը՝ ընդհանուր առմամբ, իրենց այս գործառույթը կատարել են բարձր մակարդակով և ճշգրտորեն:
Ոստիկանության զորքերի հարգելի ծառայողներ, կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի առիթով և շնորհակալություն հայտնում ձեր նվիրական ծառայության համար»,- եզրափակել է վարչապետը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, երկարամյա անբասիր ծառայության համար Ոստիկանության զորքերի հրամանատրի տեղակալ, գնդապետ Գարիկ Միրզոյանին պարգևատրել է ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
Ոստիկանության զորքերի կազմավորման 30-րդ տարեդարձի կապակցությամբ, ծառայության ընթացքում ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի, օրինականության և հասարակական կարգի պահպանության գործում ներդրած ավանդի համար Ոստիկանության զորքերի մի խումբ ծառայողներ պարգևատրվել են Մարտական ծառայության և «Հասարակական կարգի գերազանց պահպանման համար» մեդալներով:

По случаю 30-летия формирования Войск полиции премьер-министр Никол Пашинян посетил Главное управление Войск полиции.
Премьер-министра сопровождали вице-премьер Амбарцум Матевосян, начальник полиции Ваге Казарян, директор Службы национальной безопасности Армен Абазян, министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян, председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян, заместитель министра обороны Арман Саркисян и другие должностные лица.
Премьер-министр сначала посетил Парк Вечности, созданный в память о павших героях Войск полиции. Длина парка составляет 44 метра, что символизирует 44-дневную Арцахскую войну, а ширина - 33 метра, что символизирует воинскую часть 1033 Войск полиции.
По случаю 30-летия Войск полиции премьер-министр Пашинян посадил ель, после чего присутствующие почтили минутой молчания память всех представителей Войск полиции, отдавших свою жизнь за Родину.
Премьер-министр ознакомился с техническими средствами Войск полиции, в своем выступлении на торжественном мероприятии поздравил присутствующих с 30-летием формирования Войск полиции.
“Войска полиции, по сути, формировались как первое регулярное подразделение ВС Армении. За это время сотрудники Войск полиции внесли свой вклад в обеспечение безопасности Родины и охрану границ. Я еще раз преклоняюсь перед памятью сотрудников Войск полиции, отдавших жизнь за Родину, перед членами их семей, их родными, детьми и родителями. Мы должны констатировать, что самый большой наш долг перед нашими мучениками – сохранять безопасность Республики Армения, защищать и развивать армянскую государственность и передать ее следующим поколениям.
Хочу подчеркнуть функцию Войск полиции по обеспечению правопорядка и общественной безопасности. Еще будучи депутатом от оппозиции, - подчеркиваю это специально, - когда возникла кризисная ситуация, непосредственно связанная с полицией, я с трибуны заявил, что полиция является хребтом любого государства, в том числе и Республики Армения.
И должен констатировать, что Войска полиции, если быть более точным, являются хребтом полиции. Я очень рад констатировать, что наша полиция в целом и Войска полиции, в частности, постоянно и последовательно демонстрируют свою стойкость, свою решимость и приверженность верховенству права, Конституции и народу Республики Армения. Это достойная похвалы служба, так как обеспечение общественной безопасности и стабильности не менее важно, чем защита внешних границ. Хотя, как уже было сказано, свой вклад в выполнение этой функции внесли и подразделения Войск полиции”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Премьер-министр поблагодарил всех сотрудников за их службу, самоотверженность, решительность и последовательность.
“Хочу поблагодарить всех членов ваших семей, которые, можно себе представить, что чувствуют каждый раз, когда вы выходите на службу. Но я также убежден, что они не сомневаются в том, что вы будете служить Родине, государству, народу с честью, достоинством и преданностью. Эта служба заслуживает высокой оценки.
Сейчас мы находимся на важном этапе, когда полиции, как и Войскам полиции, предстоит пройти очень важный путь реформирования. Но одним из краеугольных камней этих реформ должен стать вопрос о социальных гарантиях для сотрудников полиции, потому что все мы считаем, что люди, выполняющие столь важную работу, и их семьи должны быть обеспечены определенной системой надежных социальных гарантий. Причем эта политика касается всех направлений. Сегодня день Войск полиции, мы говорим о полиции, но то же самое касается и всех служб по обеспечению правопорядка, государственного порядка и безопасности. И мы будем последовательно идти по этому пути.
Вообще функцию, которую выполняют силы по обеспечению правопорядка, значение этой функции невозможно переоценить, потому что ваша функция - защищать страну, народ от противоправных посягательств. Должен констатировать, что Войска полиции и полиция в целом на высоком уровне и четко выполнили эту функцию.
Уважаемые служащие Войск полиции, еще раз поздравляю всех вас с 30-летием формирования Войск полиции Республики Армения, благодарю вас за вашу самоотверженную службу”, - заключил премьер-министр.
По случаю 30-летия формирования Войск полиции и за безупречную многолетнюю службу премьер-министр Никол Пашинян наградил заместителя командующего Войсками полиции полковника Гарика Мирзояна памятной медалью премьер-министра Республики Армения .
По случаю 30-летия формирования Войск полиции группа сотрудников Войск полиции была награждена медалями “За боевые заслуги” и “За отличную охрану общественного порядка”.