Նշվել է Փաշինյան-Զելենսկի առաջին հանդիպման կարևորությունը․ Արմեն Գրիգորյանը հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի հետ
ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հոկտեմբերի 28-ին Մալթայում հանդիպել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատունից։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը։ Այս առումով նշվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի առաջին հանդիպման կարևորությունը, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 5-ին Գրանադայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում։
Անդրեյ Էրմակը, մասնավորապես, շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի սկզբին Կիևում կայացած Առաջին տիկնանց և պարոնների գագաթնաժողովին ՀՀ վարչապետի տիկնոջ Աննա Հակոբյանի մասնակցության և ուկրաինացի դպրոցականների համար մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար։ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հաստատել է ուկրաինական կողմի հանձնառությունը Հայաստանի հետ համագործակցության ամրապնդման հարցում, մասնավորապես, եվրաինտեգրման հարցերում։
Կողմերը շնորհավորել են միմյանց Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության Կառավարիչների խորհրդի կազմում Հայաստանի և Ուկրաինայի ընտրվելու կապակցությամբ և քննարկել են երկու երկրների փոխգործակցությունը այդ կազմակերպության շրջանակներում և ընդհանուր՝ էներգետիկայի ոլորտում։

Встретились секретарь Совбеза Армении и глава Администрации президента Украины
28 октября в Мальте состоялась встреча Секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна и руководителя Аппарата президента Украины Андрея Ермака. Об этом сообщает посольство Армении в Украине. Собеседники обсудили нынешнее состояние двусторонних отношений между Арменией и Украиной.
В этой связи была отмечена важность первой встречи президента Украины Владимира Зеленского с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, которая состоялась 5 октября в Гранаде в рамках саммита Европейского политического сообщества. Андрей Ермак, в частности, поблагодарил супругу премьер-министра Армении Анну Акопян за участие в состоявшемся в начале сентября в Киеве саммите первых леди и джентльменов и за предоставление гуманитарной помощи украинским школьникам. Глава администрации президента Украины подтвердил приверженность украинской стороны укреплению сотрудничества с Арменией, в частности, в вопросах евроинтеграции.
Стороны поздравили друг друга с избранием Армении и Украины в Совет управляющих Международного агентства по атомной энергетике и обсудили взаимодействие двух стран в рамках этой организации и в сфере энергетики в целом.