Նորից հիշեցնեմ՝ ՀՀ-ն զրկվել է ռազմական միջոցով արցախցիների իրավունքները պաշտպանելու հնարավորությունից. Աղաջանյան (տեսանյութ)
Նորից հիշեցնում, նշում և արձանագրում եմ, որ, ցավոք, 44-օրյա պատերազմի արդյունքում ՀՀ-ն զրկվել է ռազմական միջոցով արցախցիների իրավունքները պաշտպանելու հնարավորությունից։ Այս մասին այսօր Հանրային ՀԸ-ի եթերում ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը․
Նա, մասնավորապես, նշեց. ՛՛Դրանով է պայմանավորված նոյեմբերի 9-ի պայմանագրում ռուս խաղաղապահների մասին կետը և նրանց ներկայությունը Արցախում։ Հայաստանը չունի ռազմական ներկայություն Արցախում։ Պետք է իրատեսական գնահատենք ռեսուրսները, որ կան սեղանին, խոսքը դիվանագիտական ռեսուրսների, միջազգային հանրության առավելագույն ներգրավվածության մասին է՛՛։
Թուրքիան, Աղաջանյանի խոսքով, չի փորձում մոլորեցնել Հայաստանին. ՛՛Իրենց նպատակներում շատ ուղիղ են, շատ հստակ։ Հայտարարում են, որ ՀՀ-ի հետ իրենց հարաբերությունները համակարգում են Ադրբեջանի հետ՛՛:
Աղաջանյանը, այնուամենայնիվ, նկատեց. ՛՛Սա խնդրահարույց է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հնարավոր զարգացման համար Հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների մասով Հայաստանը պետք է ջանք գործադրի միջազգային հանրության առավելագույն ներկայացվածություն ապահովելու համար։
Ազդեցիկ քաղաքական միջնորդի առկայությունը շատ կարևոր է։ Շատ կարևոր է, որ Հայաստանը զինվի, ռեգիոնալ ուժերի բալանսը վերակագնվի, սակայն դա երկարաժամկետ գործընթաց է։ Այս պահին մեզ պետք են քաղաքական լուծումներ, քաղաքական մեծ ազդեցություն ունեցող միջնորդներ, որոնք երաշխավորեն պայմանավորվածությունները՛՛:

Эдуард Агаджанян: Еще раз напоминаю, что Армения лишилась возможности защищать права народа Арцаха
Еще раз напоминаю, отмечаю и констатирую, что, к сожалению, в результате 44-дневной войны, да, Армения была лишена возможности защищать права народа Арцаха военными средствами. Об этом заявил председатель комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян в интервью Общественному телевидению Армении.
«С этим связан пункт о российских миротворцах и их присутствии в Арцахе в соглашении от 9 ноября, иначе их не было бы в Арцахе. Армения не имеет военного присутствия в Арцахе. Мы должны четко и реально оценивать те ресурсы, которые лежат на столе, речь идет о политико-дипломатических ресурсах, максимальном вовлечении международного сообщества», - сказал Агаджанян.
По его словам, он сообщил об этом также на встрече с американскими конгрессменами и подчеркнул, что если в Арцахе не сработают международные механизмы, то этнические чистки неизбежны, а в лучшем случае произойдет массовая эмиграция.
По словам Агаджаняна, Турция не пытается ввести Армению в заблуждение в своих целях, они очень прямолинейны в своих целях, очень четко заявляют, что Турция координирует свои с Арменией с Азербайджаном.
«Это проблематично для возможного развития армяно-турецких отношений. Что касается армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений, то Армения должна приложить усилия для обеспечения максимального представительства международного сообщества. Наличие влиятельного политического посредника очень важно. Для Армении очень важно вооружиться, восстановить баланс региональных сил, но это длительный процесс. В данный момент нам нужны политические решения, посредники с большим политическим влиянием, которые будут гарантировать договоренности», - сказал Агаджанян.