Նոր մանրամասներ ՌԴ ԱԳՆ տեղակալի և Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանի հանդիպումից
Հունվարի 17-ին հայկական կողմի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխաիլ Գալուզինն ընդունեց ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանին, հայտնում են Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանությունից:
՛՛Հանդիպման ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Դեսպան Հարությունյանը զրուցակցին ներկայացրեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները` մտահոգություն հայտնելով պաշտոնական Բաքվի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ:
Դեսպանն ընդգծեց ՀՀ դիրքորոշման հիմքում դրված հիմնարար սկզբունքները՝ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգման, ԽՍՀՄ ամենավերջին քարտեզների հիման վրա սահմանազատման գործընթացի ապահովման և ինքնիշխանության ու իրավազորության ներքո, հավասարության, փոխադարձության սկզբունքներով տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

17 января по инициативе армянской стороны заместитель Министра иностранных дел Российской Федерации М.Ю.Галузин принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения в Российской Федерации В.В.Арутюняна.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности.
Посол Арутюнян представил собеседнику последние развития в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. Была выражена озабоченность по поводу последних заявлений официального Баку.
Посол подчеркнул основополагающие принципы, на которых базируется позиция Армении по вопросу взаимного уважения территориальной целостности, обеспечения процесса делимитации на основе новейших карт СССР и разблокирования региональных коммуникаций на основе принципов суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности между странами.