Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ պատերազմի օրերին Մոսկվա մեկնելու նախաձեռնության մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատմել է Ռոբերտ Քոչարյանի և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ պատերազմի օրերին Մոսկվա մեկնելու  մասին։
«Հոկտեմբերի 20-ին Արցախի երկրորդ եւ երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը առաջարկեցին Հայաստանի եւ Արցախի ներկա եւ նախկին ղեկավարների հանդիպում կազմակերպել, որը պատերազմի օրերին կլինի ազգային միասնության արտահայտում: Որոշ քննարկումից հետո համաձայնվեցի: Պայմանավորվեցինք, որ երբ իրենք ազդանշան տան, որ Հայաստանի պաշտոնաթող նախագահները պատրաստ են, ես կկազմակերպեմ հանդիպումը:
Արկադի Ղուկասյանը եւ Բակո Սահակյանը մեր հաջորդ հանդիպմանը ասացին, որ  գաղափարին մի նրբություն է ավելացել. Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը ուզում են մեկնեն Մոսկվա, այնտեղ բարձր մակարդակի հանդիպումներ ունենան եւ մեր հանդիպումը կազմակերպվի նրանց վերադարձից հետո եւ մի տեսակ դառնա տեղեկատվության համադրման, իրադրության ավելի ինֆորմացված քննարկման միջոցառում:
Ասացի, որ դեմ չեմ գաղափարին, նույնիսկ պետական ինքնաթիռը կտրամադրեմ, թող մեկնեն, հանդիպումներ ունենան, վերադառնան: Արցախի պաշտոնաթող նախագահները, սակայն, իմ համաձայնությունից հետո եւս մեկ հարց բարձրացրին. ասացին, որ անհրաժեշտ է, որ ես միջնորդեմ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որ նա ընդունի Լ. Տեր-Պետրոսյանին եւ Ռ. Քոչարյանին, որպես հատուկ բանագնացներ:
Պատասխանեցի հետեւյալը. Ռուսաստանի նախագահի հետ ես մշտական կապի մեջ եմ: Օր կա՝ հինգ-վեց անգամ հեռախոսով խոսում եմ հետը: Հիմա եթե ինձ հարցնի, այդ ի՞նչ ասելիք ունես, որ ինձ չես կարողանում ուղիղ ասել եւ դա ուզում ես ասել հատուկ բանագնացների միջոցով, ես ի՞նչ պիտի պատասխանեմ:
Նույն հարցը առաջացավ նաեւ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի պարագայում, երբ Արցախի պաշտոնաթող նախագահները ասացին, որ մեր ԱԳ նախարարն էլ Լավրովին միջնորդի, որ նա ընդունի մեր հատուկ բանագնացներին: Մեր ԱԳ նախարարը մշտական կապի մեջ է ՌԴ ԱԳ նախարարի հետ, Մոսկվայում նախատեսված է նրանց հանդիպումը: Եթե նույն հարցը Լավրովը տա մեր ԱԳ նախարարին, նա ի՞նչ պետք է պատասխանի:
Առաջարկեցի այլ տարբերակ. արագ կազմակերպել Տեր-Պետրոսյանի եւ Քոչարյանի արարողակարգային այց Մոսկվա՝ որպես պաշտոնաթող նախագահներ, որտեղ նրանք կլինեն ՌԴ պաշտոնաթող նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հյուրը, ով նաեւ ՌԴ ԱԽ նախագահի տեղակալն է եւ այցի շրջանակներում փորձել քաղաքավարական հանդիպումներ կազմակերպել ՌԴ նախագահի, ԱԳ նախարարի եւ այլ բարձրաստիճան անձանց հետ:
Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը հեռացան՝ խոստանալով քննարկել այս տարբերակը Տեր-Պետրոսյանի եւ Քոչարյանի հետ: Պարզվեց՝ վերջիններիս համար այնքան էլ հետաքրքիր չէ իմ առաջարկած տարբերակը: Բակո Սահակյանը ինձ համար անսպասելի հայտարարեց, թե Տեր-Պետրոսյանը եւ Քոչարյանը Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման պայմանավորվածություն ունեն:
Էդ դեպքում ինձնից ի՞նչ են ուզում. պայմանավորված են՝ թող մեկնեն Մոսկվա, հանդիպեն: Պարզվեց՝ հարցը Ռ. Քոչարյանի անձնագիրն է, որը դատարանում է: Ասացի՝ թող միջնորդություն ներկայացնեն դատարան, ես կխնդրեմ, որ մեղադրանքի կողմը չառարկի անձնագիրը վերադարձնելուն: Այդպես էլ եղավ. դատարանը վերադարձրեց Քոչարյանի անձնագիրը, բայց Տեր-Պետրոսյանն ու Քոչարյանը Մոսկվա այդպես էլ չմեկնեցին»:

Пашинян о встречах с отставными президентами Арцаха и несостоявшейся поездке Тер-Петросяна и Кочаряна в Москву
Премьер-министр Никол Пашинян представил новые подробности переговорного процесса во время войны. Он коснулся запланированного визита экс-президентов Армении Левона Тер-Петросяна и Роберта Кочаряна в Москву, который не состоялся.
"20 октября второй и третий президенты Арцаха Аркадий Гукасян и Бако Саакян предложили организовать встречу нынешних и бывших руководителей Армении и Арцаха, которая в дни войны будет выражением национального единства. Мы договорились, что встреча состоится, как только отставные президенты Армении  будут готовы к ней.
Аркадий Гукасян и Бако Саакян на нашей следующей встрече сказали, что к идее прибавился нюанс. Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян хотят поехать в Москву, провести там встречи на высоком уровне, и наша встреча будет организована после их возвращения и станет своеобразным сопоставлением информации, а обсуждения будут носить более информативный характер.
Я сказал, что не против, даже выразил готовность предоставить госборт, чтобы они сумели вылететь. В ответ на это выяснилось,  что необходимо походатайствовать перед президентом России для того, чтобы он их принял, как спецпосланников.
Я ответил, что с президентом России я говорю в день по нескольку раз, и если я будут ходатайствовать по этому вопросу, возникнет казус: о чем будут с ним говорить отставные президенты, что я не могу сказать в телефонных беседах.
Аналогичная ситуация сложилась и вокруг организации встречи с министром иностранных дел Сергеем Лавровым. Отставные президенты Арцаха заявили о необходимости ходатайства о встрече с Лавровым со стороны министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна. Ответ был тем же: Мнацаканян общается с Лавровым по нескольку раз в день, и если он будет ходатайствовать о встрече отставных президентов Армении, возникнет вопрос: почему все это Мнацаканян не может говорить по телефону.
Я предложил другой вариант: быстро организовать протокольный визит Тер-Петросяна и Кочаряна в Москву в качестве отставных президентов, где они будут гостем экс-президента РФ Дмитрия Медведева, который также является заместителем председателя СБ РФ и в рамках визита попытаться организовать политические встречи с президентом и главой МИД РФ и другими высокопоставленными лицами.
Аркадий Гукасян и Бако Саакян ушли, пообещав обсудить этот вариант с Тер-Петросяном и Кочаряном. Оказалось, что последним не очень интересен предложенный мною вариант. Бако Саакян неожиданно для меня заявил, что у Тер-Петросяна и Кочаряна есть договоренность о встрече с Сергеем Лавровым.
В таком случае, чего они хотят от меня? Пусть отправятся в Москву и проведут встречи. Оказалась, что есть проблема с паспортом Кочаряна, который находится в следственном органе (Кочарян проходит в качестве обвиняемого по делу 1 марта 2008 года). Я сказал, пусть представят ходатайство в суд, я попрошу, чтобы сторона обвинения не возражала против возврата паспорта. Суд вернул паспорт Кочаряну, но Тер-Петросян и Кочарян так и не поехали в Москву", - написал премьер.