Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Սլովենիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ուրշկա Կլակոչար Զուպանչիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Զուպանչիչի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների համագործակցության հետագա զարգացմանը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը: Վարչապետն անհրաժեշտ է համարել խորհրդարանական մակարդակում ակտիվ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ միջազգային հարթակներում:
Ուրշկա Զուպանչիչը հայտնել է Սլովենիայի պատրաստակամությունը՝ տարբեր ուղղություններով ընդլայնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային նշանակության հարցերի: Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչն ընդգծել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, ինչպես նաև ագրեսիվ հռետորաբանությունը դադարեցնելու անհրաժեշտությունը: Վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ, ընդգծել միջազգայնորեն երաշխավորված երկխոսության մեխանիզմի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Վարչապետը ներկայացրել է առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ուրշկա Զուպանչիչը կարևորել են նաև Հայաստանում Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը, ինչը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с председателем Государственного собрания Республики Словения
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Государственного собрания Республики Словения Уршкой Клакочар-Зупанчич.
Премьер-министр приветствовал визит госпожи Клакочар-Зупанчич в Армению и выразил уверенность, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию сотрудничества между двумя странами. Никол Пашинян подчеркнул важность расширения как политического, так и экономического сотрудничества. Премьер-министр отметил необходимость активного сотрудничества на парламентском уровне, в том числе в рамках международных площадок.
Уршка Клакочар-Зупанчич выразила готовность Словении к расширению отношений с Арменией в различных направлениях.
Собеседники затронули вопросы регионального значения. В частности, Никол Пашинян и Уршка Клакочар-Зупанчич подчеркнули необходимость прекращения незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, а также агрессивной риторики. Премьер-министр подробно представил гуманитарный кризис, возникший в Нагорном Карабахе, а также подчеркнул важность решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках гарантированного международным сообществом механизма диалога.
Премьер-министр представил подходы армянской стороны по урегулированию существующих ключевых вопросов.
Никол Пашинян и Уршка Клакочар-Зупанчич также отметили важность деятельности гражданской миссии Европейского союза в Армении, которая способствует миру и стабильности в регионе.