ՆԱՏՕ-ի երկրների հետ միութենական պետության սահմանի անվտանգության ապահովումն առաջնահերթություն է ՌԴ ՊՆ-ի համար. Շոյգու
ՆԱՏՕ-ի երկրների հետ միութենական պետության սահմանին իրադրությունը շարունակում է անհանգիստ մնալ, նրա անվտանգության ապահովումն առաջնահերթություն է ՌԴ Պաշտպանության նախարարության համար:
Այս մասին հայտարարել է ռազմական գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Շոյգուն՝ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի պաշտպանության նախարարությունների համատեղ կոլեգիայի նիստում:
"Տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության, ինչպես նաեւ նոր մարտահրավերների եւ սպառնալիքների պայմաններում, նախեւառաջ միջազգային ահաբեկչության կողմից, Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը դիտարկում է Միութենական պետության ռազմական անվտանգության ապահովումը իր գերակա խնդիրների թվում",-մասնավորապես ասել է Շոյգուն:
Նրա խոսքով ՝ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը կատարելագործում է ռազմական ենթակառուցվածքը, համալրում նյութատեխնիկական միջոցները, սպառազինություններն ու ռազմական տեխնիկան Միութենական պետության սահմանների մոտ: Նախարարը նշել է, որ ամերիկյան հակահրթիռային պաշտպանության հատվածն ուժեղանում է, դրա արձակման սարքավորումները կարող են օգտագործվել նաեւ հարվածային զենքի համար:

Обстановка на границе Союзного государства со странами НАТО остается неспокойной, обеспечение его безопасности является приоритетом для Минобороны РФ: Шойгу
Обстановка на границе Союзного государства со странами НАТО остается неспокойной, обеспечение его безопасности является приоритетом для Минобороны РФ, заявил глава военного ведомства Сергей Шойгу на заседании совместной коллегии министерств обороны России и Белоруссии.
"По-прежнему неспокойная обстановка сохраняется на западных рубежах Союзного государства, где НАТО продолжает наращивать свое передовое присутствие", - сказал он на проходящем по видеосвязи заседании.
"В условиях сложившейся военно-политической обстановки в регионе, а также новых вызовов и угроз, прежде всего со стороны международного терроризма, Минобороны России рассматривает обеспечение военной безопасности Союзного государства в числе своих приоритетных задач", - добавил Шойгу.
По его словам, Североатлантический альянс совершенствует военную инфраструктуру, запасает материально-технические средства, вооружения и военную технику у границ Союзного государства. Министр отметил, что сегмент американской противоракетной обороны усиливается, ее пусковые установки могут использоваться и для ударного оружия.